Badania prenatalne w ciąży I i II trymestr

Pierwszy trymestr ciąży jest to okres od pierwszego do trzynastego tygodnia. W tym okresie rozwijające się w łonie matki dziecko narażone jest najbardziej na zagrożenia, w postaci wszelkich czynników, które w konsekwencji mogą zaburzyć jego prawidłowy rozwój.

Jest to czas, w którym wykształcają się wszystkie układy oraz narządy, dlatego jest on tak ważny i nie można zwlekać z wizytą u ginekologa. Pierwsza taka wizyta powinna odbyć się ok. ósmego tygodnia, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

W trakcie wizyty lekarz skieruje na wszystkie niezbędne badania, w tym USG prenatalne I trymestru – przesiewowe, genetyczne, podczas którego oceni cechy płodu. Należy wykonać je między 11 a 13 tygodniem ciąży. 

USG I trymestru należy rozszerzyć o badanie biochemiczne krwi ( PAPP-A – kryptor oraz HCG wolna podjednostka beta - kryptor) mamy wtedy do czynienia z testem FMF, który przybliży nam prawdopodobieństwo wystąpienia wad i chorób dziecka takich jak aberracje chromosomowe czyli zespół Downa, zespół Pataua lub zespół Edwardsa.

Drugi trymestr ciąży jest okresem między czternastym a dwudziestym szóstym tygodniem ciąży. Jest on dużo bardziej szczególny dla matki ponieważ po raz pierwszy odczuwalne są ruchy oraz aktywności dziecka.

Do podstawowych badań w tym okresie zalicza się pomiar ciśnienia krwi, morfologię krwi, badania w kierunku cytomegalii i toksoplazmozy, badanie ogólne moczu oraz wykonywane przez lekarza specjalistę.

USG II trymestru – połówkowe zalecane między 18 a 22 tygodniem ciąży. Celem powyższego badania jest określenie liczby płodów, położenia łożyska, objętości płynu owodniowego a także ocena parametrów wzrostu oraz budowy anatomicznej płodu i pępowiny.

Wszystkie badania USG wykonywane są w Centrum Medycznym neoMedica na najnowszym, światowej klasy sprzęcie GE Voluson E6.

Badania prenatalne wykonują u nas tylko specjaliści posiadający Certyfikat FMF:

  • dr n.med. Emilia Połczyńska-Kaniak
  • lek. med. Hanna Makles
  • dr n.med. Magdalena Barlik
  • dr n.med. Mariola Krzyścin

CENNIK   www.neomedica.pl/pagesView,182,Badania-prenatalne,PL#art

Zapraszamy również na badania laboratoryjne:Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X
neomedica fanpage
neomedica kanał youtube
neomedica blog
neomedica neobeauty