Opaski indetyfikacyjne - udogodnienie dla każdego pacjenta już od stycznia

Od 1 stycznia 2013 roku szpitale powinny wyposażać swoich pacjentów na czas pobytu w placówce w opaski identyfikacyjne zakładane na nadgarstek. Będą w nich zakodowane informacje o chorym. Ma to ograniczyć ryzyko pomyłek i ułatwić personelowi identyfikację pacjentów.

Jak podaje Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia obowiązek szpitali wynika z ustawy z 2011 r. o działalności leczniczej. Natomiast warunki  zaopatrywania pacjentów w znaki identyfikacyjne oraz sposób postępowania w razie stwierdzenia ich braku zostały określone w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Ustawa przewiduje, że znak identyfikacyjny powinien zawierać informacje pozwalające na ustalenie określonych danych pacjenta. Jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia, nie oznacza to konieczności stosowania kodu kreskowego czy innych kodów, których odczytanie wymaga zakupu specjalnych urządzeń. Znakiem identyfikacyjnym może być np. numer przypisany pacjentowi przy rejestracji.

Rzecznicy prasowi szpitali i placówek leczniczych m.in. w Warszawie są zgodni co do faktu, iż opaski te świadczą o standardach bezpieczeństwa. "To dobre rozwiązanie, ułatwia pracę personelowi, ponieważ pacjenci wychodzą na zewnątrz, a jednocześnie do szpitala wchodzą osoby z zewnątrz" - ocenil rzecznik prasowy Centrum Zdrowia Dziecka Paweł Trzciński.neomedica poznan

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X
neomedica fanpage
neomedica kanał youtube
neomedica blog
neomedica neobeauty