Witaminy u kobiet ciężarnych i karmiących

Współczesne kobiety często odżywiają się nieregularnie i stosują różne diety. To sprawia, że nie dostarczają swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Intensywna praca i przyjmowanie  antykoncepcji doustnie mogą prowadzić do niedoborów witamin z grupy B, magnezu i kwasu foliowego.

Sposób odżywiania się kobiety w okresie ciąży i karmienia naturalnego jest szczególnie ważny, ponieważ wpływa zarówno na zdrowie matki, jak i jej dziecka. Dlatego ważnym problemem perinatologicznym jest troska o właściwą, pełnowartościową dietę kobiety w okresie ciąży i laktacji. Dieta w tych okresach powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze, czyli białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne, witaminy. Niekiedy w posiłkach jest zbyt mało pewnych mikroelementów jak np. żelazo, cynk czy jod, co prowadzić może do powikłań zdrowotnych matki zdrowotnych płodu. Jednak również nadmierna ilość przyjmowanych pokarmów przez kobiety ciężarne i karmiące piersią jest szkodliwa.

Przy określeniu potrzeb energetycznych organizmu ciężarnej należy zwrócić uwagę na wiek, aktualny stan odżywienia (otyłość czy niedobór masy ciała), styl życia, wysiłek fizyczny czy rodzaj wykonywanej pracy. Średnio w II i III trymestrze ciąży należy zalecić zwiększenie kaloryczności diety – średnio o 300 kcal na dobę, do ogólnej ilości dziennej około 2500 kcal. Codzienna dieta matki karmiącej natomiast powinna być bogatsza kalorycznie średnio o 600 kcal na dobę w pierwszym półroczu karmienia i o 500 kcal na dobę w następnych miesiącach – i dostarczać około 2500-2700 kcal. Szczególnie dodatkowej podaży energii w diecie wymagają te kobiety, u których spadek masy ciała podczas karmienia piersią przekroczył normy przyjęte dla ich wieku i wzrostu oraz u karmiących więcej niż jedno dziecko. Dodatkowej energii w diecie potrzebują też kobiety po cesarskim cięciu.

źródło: "http://www.forumginekologiczne.pl/txt/a,2049,0,zapotrzebowanie-zrodlo-wystepowania-i-skutki-niedoboru-witamin-u-kobiet-ciezarnych-i-karmiacych"


neomedica poznan

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X
neomedica fanpage
neomedica kanał youtube
neomedica blog
neomedica neobeauty