Zwolnienia lekarskie online - już od 2014 roku !

Za sprawą nowego systemu elektronicznego w przyszłym roku znikną papierowe zwolnienia lekarskie. Lekarz o absencji pacjenta jego pracodawcę i ZUS poinformuje jeszcze podczas pobytu pacjenta w gabinecie.

Nowy system elektroniczny, który ma ruszyć na początku przyszłego roku, pozwoli też ZUS  na błyskawiczne sprawdzenie, czy pracownik nie symuluje choroby.

Pracodawcy przyznają, że na takie rozwiązanie czekają od dawna. Obecnie pracownik ma siedem dni na dostarczenie zwolnienia pracodawcy, a nawet więcej, jeśli wyśle je pocztą. W efekcie informacja o chorobie dociera do firmy praktycznie po zakończeniu zwolnienia, więc trudno skontrolować, czy pracownik faktycznie jest chory, czy też wyjechał na egzotyczne wakacje.

ZUS dzięki nowemu systemowi może zaoszczędzić nawet 180 mln zł rocznie. Zakład w 2012 r. wydał na zasiłki ponad 12 mld zł. I na skontrolowanych 620 tys. osób, które je pobierały, zakwestionował wypłaty w prawie 10 proc. przypadków.

Jak wyjaśnił Jacek Dziekan, rzecznik ZUS, lekarz, aby wystawić zwolnienie będzie musiał wejść na specjalnie w tym celu przygotowaną aplikację, która połączy go ze stroną w ZUS. Tam po zalogowaniu się i wprowadzieniu numeru PESEL pacjenta, system pobierze pozostałe dane ubezpieczonego i jego pracodawcy.

Lekarz będzie miał też wgląd w dane o wystawionych poprzednich zwolnieniach lekarskich danemu pacjentowi. Wprowadzenie nowego systemu zdejmie ze specjalistów obowiązek przesyłania lub dowożenia do ZUS oryginałów wystawionych zwolnień i przechowywania ich kopii.

źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/IT-Telemedycyna/Od-2014-roku-zwolnienia-lekarskie-online,128260,7.html


neomedica poznan

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X
neomedica fanpage
neomedica kanał youtube
neomedica blog
neomedica neobeauty