Medycyna estetyczna coraz popularniejsza

Polacy w coraz większym stopniu akceptują zabiegi medycyny estetycznej, a same zabiegi budzą coraz mniej kontrowersji.

Z badań przeprowadzonych na początku 2013 roku na potrzeby kampanii edukacyjnej „Twarz z głową: wiem, wymagam, wybieram sprawdzoną jakość” wynika, że około 2/3 ankietowanych osób zetknęło się z tym pojęciem medycyna estetyczna. Co więcej... ankietowani przyznali, że lubią czytać lub rozmawiać na ten temat. Co również ciekawe: co trzeci Polak ma w swoim otoczeniu kogoś, kto korzystał z zabiegów medycyny estetycznej.

  • Wstydliwa czy nie?

Organizatorzy kampanii podkreślają - sam termin „medycyna estetyczna” jeszcze do niedawna był mało znany, natomiast korzystanie z zabiegów estetycznych stanowiło temat tabu. Ich zdaniem Polacy powoli przekonują się, że dbałość o wizerunek to nie tylko kwestia lepszego samopoczucia, ale też ważny atrybut człowieka odnoszącego sukcesy zarówno w życiu zawodowym i prywatnym. Według organizatorów kampanii z uwagi na chęć pozostania młodym nie tylko duchem, 
ale także ciałem, zabiegi estetyczne zyskują w naszym kraju coraz większą popularność.
Badania pokazały też, że blisko 17% Polaków i 25% Polek deklaruje pełną otwartość jeśli chodzi o poddanie się zabiegowi estetycznemu. Według autorów badania oznacza to, że obszar medycyny estetycznej nie jest już postrzegany jako tabu.

  • Po pierwsze bezpieczeństwo

Osobom, które chcą poddać się zabiegowi najbardziej zależy na bezpieczeństwie. Podkreśla to 90% respondentów. Jednocześnie ich zdaniem zabieg powinien prowadzić do spodziewanego efektu, który dodatkowo powinien być długotrwały. Niska cena zabiegu odgrywa istotną rolę, ponieważ wymienia ją nieco ponad połowa badanych. Z drugiej strony „niska cena” jest wybierana przez ankietowanych najczęściej dopiero jako czwarte w kolejności wskazanie. Zdaniem autorów badania oznacza to, że osoby zainteresowane zabiegami są skłonne sporo zainwestować w swój wygląd, jednak pod warunkiem, że zabieg będzie bezpieczny i skuteczny.

  • Najpierw wypełnienie potem wygładzenie

Powyższe wnioski potwierdzają wyniki sondażu, przeprowadzonego na losowej grupie lekarzy, zajmujących się medycyną estetyczną. Wynika z niego, że polski pacjent jest gotowy zapłacić duże pieniądze za bezpieczeństwo oraz wysoką, sprawdzoną jakość. Z sondażu przeprowadzonego wśród lekarzy wynika, że dla blisko 50% pacjentów istotna jest marka produktu. Jednocześnie lekarze nie dostrzegają wśród swoich pacjentów tzw. „pogoni za nowinkami”. Wśród zabiegów najczęściej wybieranych przez pacjentów blisko 50% lekarzy wymienia wypełnianie kwasem hialuronowym. Niewiele mniejszą popularnością – zdaniem lekarzy – cieszy się peeling chemiczny oraz mezoterapia. Na ostatniej pozycji znalazło się wygładzanie zmarszczek. Cieszy się ono również dużą popularnością, jednak ustępuje wcześniej wymienionym zabiegom.

  • Gdzie Polacy szukają informacji

Źródłem informacji dla potencjalnych pacjentów gabinetów medycyny estetycznej jest przede wszystkim internet. Sporą rolę odgrywają również reklamy oraz ulotki promocyjne. Potencjalni pacjenci w dużym stopniu sugerują się rekomendacjami znajomych. Niestety okazało się, że tylko 25% pacjentów czerpie wiedzę na temat medycyny estetycznej od swojego lekarza. Tymczasem to właśnie w dialogu z lekarzem, po skrupulatnym wywiadzie, powinny być podejmowane kluczowe decyzje. W przypadku wyboru konkretnego gabinetu pierwszym wskazaniem ponad połowy badanych są rekomendacje znajomych. Istotna okazała się także renoma gabinetu lub posiadanie certyfikatu. Dla ponad 40%  respondentów bardzo ważne jest nazwisko lekarza, który wykonuje zabieg. Zdaniem autorów badania oznacza to, że rośnie wiedza o zabiegach medycyny estetycznej oraz kształtują się mechanizmy rynkowe, promujące gabinety i lekarzy, którzy gwarantują wysoką jakość i bezpieczeństwo.

  • Lekarz ma wytłumaczyć zabieg

97% Polaków uważa, że wybrany zabieg musi być szczegółowo omówiony z lekarzem. Respondenci w przeważającej większości są przekonani, że pacjenci powinni dokonywać wyborów właśnie po dogłębnym wywiadzie lekarskim. Tylko znikomy procent jest odmiennego zdania. Polacy mają jednak wciąż spore obawy związane z korzystaniem z zabiegów medycyny estetycznej. Okazuje się, że przede wszystkim obawiają się powikłań (wskazało na to ponad 70% ankietowanych). Na liście obaw zaraz po powikłaniach znajduje się złe wykonanie zabiegu, które przyczyni się do oszpecenia, czy też nie przyniesie zamierzonego efektu. Prawie 50% badanych boi się bólu, który mógłby towarzyszyć zabiegowi. Co ciekawe ponad 33% pytanych obawia się, że sam fakt wykonania przez nich zabiegu estetycznego będzie dostrzegalny dla innych osób. Chcieliby zachować korzystanie z usług medycyny estetycznej w tajemnicy.


źródło: http://pragnieniakobiet.pl/zmienia-sie-stosunek-polakow-do-medycyny-estetycznej/


neomedica poznan

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X
neomedica fanpage
neomedica kanał youtube
neomedica blog
neomedica neobeauty