Tydzień Świadomości Czerniaka

W piątek (24 maja) rozpoczyna się Tydzień Świadomości Czerniaka.

Czerniak to najgroźniejszy nowotwór skóry, który mimo iż występuje stosunkowo rzadko (stanowi jedynie 6 proc. nowotwór skóry) jest odpowiedzialny za blisko 80 proc. zgonów w tej grupie nowotworów. Jest tak zabójczy nowotwór, ponieważ jest możliwy do rozpoznania w bardzo późnych stadiach, kiedy choroba nie jest ograniczona do tkanki skórnej, lecz rozsiana w organizmie.

"Jak podkreśla prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka aby wychwycić zmianę wcześnie należy poznać najbardziej charakterystyczne jego cechy i szybko interweniować zwracając się do chirurga - onkologa lub dermatologa.

Tymczasem badania opinii Polaków przeprowadzone przez TNS OBOP w kwietniu 2013 roku wykazały, iż 14 proc. badanych w ogóle nie zwraca uwagi na znamiona, a 32 proc. deklaruje, że nie ma żadnych podejrzanych zmian. To oznacza, iż blisko połowa badanych Polaków (46 proc.) nie obserwuje skóry lub nie zwraca uwagi na znamiona.

Większość czerniaków nie rozwija się w obrębie już istniejących znamion, lecz jest nowymi tworami. Dlatego należy zwracać uwagę na każde, nawet najmniejsze zmiany. Swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia, jest sygnałem alarmowym do natychmiastowej konsultacji.

Cechy czerniaka są charakterystyczne i ich znajomość możemy szybko określić za pomocą określonych kryteriów ABCDE. Oznaczają one zmianę asymetryczną, o nierównomiernych kształtach, niejednolitym kolorze, wielkości powyżej 0,5 cm oraz dynamicznie postępujących zmianach zachodzących w znamieniu.


Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które mają cechy zawarte pod określonymi kryteriami, powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga - onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte."


źrodło: http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Rozpoczyna-sie-Tydzien-Swiadomosci-Czerniaka,130794,8.html


neomedica poznan

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X
neomedica fanpage
neomedica kanał youtube
neomedica blog
neomedica neobeauty