HPV - im wcześniej wykryjesz tym lepiej !

Rak szyjki macicy to schorzenie któremu łatwo jest zapobiec. Jednak gdy już do niego dojdzie, jest bardzo groźne i trudne do wyleczenia. Niestety w Polsce nadal jest ono tak powszechne jak w krajach trzeciego świata. Pod tym względem jesteśmy daleko za wszystkimi pozostałymi państwami UE. Na tak fatalną statystykę duży wpływ ma HPV; masowo przenoszony i masowo ignorowany wirus brodawczaka.

HPV (z ang. Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka, który często odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Jest to powszechnie występujący wirus, przekazywany najczęściej przez kontakty seksualne. Wirus HPV infekuje narządy moczowo-płciowe, atakuje głównie tkankę skórną i odbytowo-płciową.

Obecnie znanych jest ponad 120 odmian wirusa HPV, z czego ponad 40 przekazywanych jest drogą płciową. 40 typów wirusa może zakażać narządy rozrodcze mężczyzn i kobiet. Większość z nich nie powoduje żadnych objawów, a zakażenie nimi mija samoistnie. Jednak niektóre doprowadzają do rozwoju raka szyjki macicy.

Typy wirusa HPV

Wirusy przekazywane drogą płciową możemy podzielić na niskoonkogenne (niskiego ryzyka) oraz wysokoonkogenne (wysokiego ryzyka). Wirusy niskiego ryzyka odpowiedzialne są za powstawanie łagodnych zmian brodawkowatych narządów rozrodczych (określanych jako kłykciny kończyste) zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Odmiany HPV wysokiego ryzyka prowadzą najczęściej do powstawania raka szyjki macicy (ponad 90% zachorowań wywołanych przez wysokoonkogenne odmiany HPV). Zakażenie typami HPV wysokoonkogennym związane jest również z występowaniem innych, rzadziej występujących nowotworów narządów moczowo-płciowych, takich jak rak odbytu, pochwy i sromu.

Najważniejsze badanie

Najważniejszym i polecanym przez ginekologów badaniem jest 

wymaz HPV (Humana papillomavirus) 14 typów

jakościowo/podstawowe  

cena: 147 zł

Badanie nie jest bolesne.

Czas oczekiwania na wynik to ok 2 tygodnie.


neomedica poznan

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X
neomedica fanpage
neomedica kanał youtube
neomedica blog
neomedica neobeauty