Jesteś tu: Start » Oferta » Badania USG » USG 2D

USG 2D

  • wykluczenie zmian patologicznych narządów rodnych,
  • potwierdzenie ciąży oraz określienie jej zaawansowania,
  • sprawdzenie stanu błony śluzowej i jajników,
  • szybkość i bezboledność

neomedica rejestracja wizyty

USG 2D jest badaniem pokazującym przekrój wnętrza macicy w obrazie dwuwymiarowym. USG to jest nieinwazyjną metodą wykrywania zmian patologicznych w obrębie narządu rodnego (torbiele jajników, mięśniaki macicy itp.). Badanie wykonywane jest sondą transvaginalną (dopochwową) lub w przypadku kobiet, które nie rozpoczęły współżycia, przez powłoki brzuszne. W trakcie badania oceniany jest trzon macicy, jej kształt, wielkość oraz jej położenie w miednicy małej. Lekarz ocenia także grubość endometrium (czyli błonę śluzową jamy macicy w najgrubszym miejscu) oraz wymiary jajników.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu od razu po badaniu. Dzięki niemu lekarz ma możliwość ocenić nie tylko stan wnętrza macicy, ale także rozwój płodu (w tym także jego narządów wewnętrznych).
Cieszy się ono dużą popularnością jeśli chodzi o wczesne wykrywanie ciąży. Daje możliwość określenia takich informacji jak: wiek ciąży, wielkość i masa płodu, ilość wód płodowych. Co ważne umożliwia obrazowanie anatomii płodu.
Badanie USG 2D pozwala na dość wczesne zdiagnozowanie ciąży mnogiej i określenie jej rodzaju. Badanie ultrasonograficzne w neoMedica wykorzystuje fale dźwiękowe „odbijające” się od wnętrza ciała przyszłej mamy, by dostarczyć obraz rosnącego płodu.

Pierwsze USG należy przeprowadzić w pierwszym trymestrze ciąży, by poznać liczbę pozostałych tygodni do porodu. Około 10-13 tygodnia ciąży należy ponowić badanie. Drugie USG ma za zadanie ułatwienie oceny mózgu płodu oraz rozwoju rdzenia kręgowego. Niekiedy badanie powtarza się w czasie drugiego trymestru. Jest to rutynowa procedura, która pozwala na ocenę długości i rozwoju dziecka, a także na wychwycenie ewentualnych problemów. Lekarz może zalecić USG nawet w trzecim trymestrze ciąży, by ocenić ilość płynu owodniowego, wielkość i ruchy dziecka oraz jego ogólny stan.
Jeśli w czasie badania USG 2D lekarz podejrzewa powikłania lub wady wrodzone u płodu, lub zagrożenie dla matki albo dziecka, zleca wykonanie badania USG 3D. Badanie to dostarcza trójwymiarowych obrazów i pozwala wyjaśnić wiele wątpliwości. Stosuje się jednak także przy prawidłowym rozwoju dziecka celem dokładniejszego określenia rozwoju niemowlęcia.

Badanie ultrasonograficzne w 2D jest nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem, które dostarcza wielu ważnych informacji już na początku ciąży. Przyszli rodzice, którzy chcieliby poznać płeć dziecka powinni skorzystać właśnie z USG 2D, ponieważ na uzyskanych obrazach linie są stosunkowo lepiej widoczne. Badanie nie jest jednak pozbawione wad. Każda kobieta, która ma za sobą USG 2D wie, że dla niewprawnego oka rozpoznanie dziecka w rozmytych liniach i cieniach jest niełatwe. Obraz jest płaski, czarno-biały i pokazuje dziecko tylko z jednego kąta. W czasie badania nasi najlepsi specjaliści wskażą poszczególne partie ciała dziecka. Rodzice, którym zależy na uzyskaniu lepszego obrazu mogą skorzystać z USG 3D lub 4D.Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X
neomedica fanpage
neomedica kanał youtube
neomedica blog
neomedica neobeauty