Jesteś tu: Start » Oferta » Badania USG » Doppler żył i tętnic

Doppler żył i tętnic

  • wykrywanie zwężeń miażdżycowych w tętnicach szyjnych, które zaopatrują mózg,
  • wykrywanie zwężeń i niedrożności w tętnicach kończyn dolnych,
  • badanie żył kończyn dolnych pod kątem zakrzepicy lub niewydolności zastawkowej,
  • diagnostyka innych naczyń obwodowych (tętnice nerkowe, trzewne)
  • szczegołowe badanie naczyń domózgowych (tętnice szyjne i kręgowe)

Badanie dopplerowskie jest rodzajem badania ultrasonograficznego polegającym na ocenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych.

Wysyłana przez specjalną głowicę fala ultradźwiękowa odbija się od ośrodka będącego w ruchu – płynącej krwi – i powraca do głowicy. Głowica połączona jest przewodem z aparatem ultrasonograficznym, rejestrującym zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi, przedstawiając obraz na monitorze. Wykonujący badanie lekarz widzi gdzie krew płynie szybciej, wolniej bądź się cofa. Przystawka dopplerowska do aparatu USG umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia.

                    

Dzięki badaniu ultrasonograficznemu wykorzystującemu efekt Dopplera możliwe jest wykrycie nawet drobnych schorzeń tętnic i żył, mogących w konsekwencji prowadzić do udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej.

Badanie wykorzystuje się także do oceny ukrwienia niektórych narządów oraz wykrywania guzów nowotworowych, gdyż większość z nich jest silnie ukrwiona. W położnictwie ocena przepływu krwi w tętnicy pępowinowej jest wykorzystywana w przewidywaniu niektórych powikłań zagrażających prawidłowemu rozwojowi ciąży.

Badanie to dostarcza informacji o stopniu wydolności łożyska, a poprzez ocenę przepływu w różnych częściach płodowego układu krążenia, pozwala na kontrolę wydolności płodowego serca oraz układu krążenia, ukrwienia poszczególnych jego narządów i ocenę dobrostanu płodu.

neomedica rejestracja wizytyStrona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X
neomedica fanpage
neomedica kanał youtube
neomedica blog
neomedica neobeauty