Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Ginekolog Poznań

Ginekolog, Ginekolog Poznań, Ginekologia, Badania prenatalne, badania ginekologiczne, usg ciąży, cytologia, usg piersi

Ginekolog Poznań

W zakresie rutynowej opieki ginekologicznej zapraszamy na kontrolne wizyty ginekologiczne, obejmujące konsultację lekarza specjalisty ginekologa, badanie USG transvaginalne lub przezbrzuszne , badanie piersi, cytologię oraz płynną cytologię LBC . Przypominamy, że zaleca się, aby kobiety po 20 roku życia odbywały kontrolną wizytę u lekarza ginekologa przynajmniej raz w roku. Jest to niezwykle ważne, aby w porę wykryć przede wszystkim choroby nowotworowe narządów płciowych. Nasi lekarze ginekolodzy udzielają porad w zakresie antykoncepcji i planowania rodziny.

W jakich schorzeniach możemy pomóc:

Profilaktyka i edukacja ginekologiczna
Niepłodność
Problemy z zajściem w ciążę
Ciąża
Badania Prenatalne
Monitorowanie owulacji
Leczenie chorób układu płciowego
Choroby nowotworowe narządów płciowych
Antykoncepcja i planowanie rodziny
Implanty i wkładki antykoncepcyjne
Menopauza

Jak wygląda wykonanie badania cytologii?

Prowadzenie ciąży – ginekolog Poznań

Centrum medyczne neoMedica w Poznaniu wyróżnia się profesjonalną i kompleksową opieką ginekologiczno-położniczą kobiet przed i w trakcie ciąży w Poznaniu. Lekarze ginekolodzy – położnicy pomagają przygotować się naszym pacjentkom do ciąży oraz udzielają konsultacji z zakresu położnictwa, a także niepłodności. Lekarz ginekolog  pracujący w neoMedica Poznań zajmują się prowadzeniem ciąż prawidłowych, jak i obarczonych ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu.

Oprócz standardowych konsultacji i badań USG ciąży w naszym centrum medycznym Panie mogą wykonać również USG techniką 3D/4D . Dzięki obecności położnych, pacjentki mają możliwość konsultacji już w trakcie oczekiwania na prywatną wizytę. Nasi lekarze ginekolodzy wykonują również NIEINWAZYJNE BADANIA PRENATALNE.

Szukasz dobrego ginekologa prywatnie w Poznaniu – zapraszamy do Centrum Medycznego neoMedica.

Prowadzenie ciąży Poznań – kluczowe elementy opieki ginekologicznej w neoMedica

  1. Pierwsza wizyta:
    • Potwierdzenie ciąży za pomocą badania USG (zazwyczaj między 6. a 8. tygodniem ciąży)
    • Szczegółowy wywiad medyczny dotyczący zdrowia, przyjmowanych leków, historii ciąż i porodów,
  2. Badania i zalecenia:
    • Lekarz zleca wykonanie standardowych badań krwi w ciąży,
    • Zlecane zostają ewentualne dodatkowe badania w zależności od historii medycznej i aktualnego stanu zdrowia,
    • Lekarz przekazuje pacjentce zalecenia dotyczące suplementacji, modyfikacji przyjmowanych leków i częstotliwości wizyt kontrolnych,
  3. Dokumentacja medyczna:
    • Podczas wizyty potwierdzającej ciążę założona zostaje karta ciąży, umożliwiająca monitorowanie stanu zdrowia matki i rozwoju płodu,
  4. Regularne wizyty kontrolne:
    • Zalecane są wizyty co miesiąc lub co 2 tygodnie, w zależności od zaawansowania ciąży i potrzeb pacjentki,
    • Na odpowiednim etapie ciąży lekarz zleca wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych,

Badania prenatalne:

USG prenatalne I trymestru ciąży

Badanie przesiewowe prenatalne między 11 a 14 tygodniem ciąży.

Test FMF - I trymestr ciąży

Test zintegrowany według FMF jest badaniem prenatalnym, między 11 a 14 tygodniem ciąży, mającym na celu kalkulację ryzyka wystąpienia najpowszechniejszych aberracji chromosomalnych m.in. zespołu Downa, Patau, Edwardsa.

USG prenatalne II trymestru ciąży połówkowe

Badanie II trymestru ciąży tzw. POŁÓWKOWE między 18-22 tygodniem ciąży.

USG prenatalne III trymestru ciąży

Badanie III trymestru ciąży między 28-32 tygodniem ciąży.

USG 3/4 D

Posiadamy najwyższej jakości sprzęt USG, który pozwala na wykonywanie badań w trakcie ciąży w formie obrazu 3D (trójwymiarowego – zdjęcie) lub 4D (obraz trójwymiarowy w czasie rzeczywistym – film na DVD).

Test genetyczny prenatalny NIFTY PRO

Nieinwazyjny test genetyczny NIFTY PRO – najbardziej zaawansowany test prenatalny, oferujący najszerszy zakres badań genetycznych płodu.

Testy genetyczne prenatalne NIFTY

Testy Nifty to nieinwazyjne badania genetyczne w kierunku trisomii. Testy mogą być przeprowadzone od 10 tygodnia ciąży, są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka, mają wysoki wskaźnik wykrywalności.

Genetyczny test prenatalny SANCO

Nieinwazyjny test prenatalny, który pozwala określić ryzyko wystąpienia zespółu Downa, Edwardsa i Patau oraz kilkunastu innych zespołów wad wrodzonych – na podstawie oceny wolnego DNA płodowego –cffDNA z krwi matki.

Ginekolog Poznań neoMedica – z jakimi problemami się zgłosić?

Wizyty u ginekologa są nieodłącznym elementem dbania o zdrowie każdej kobiety. Specjalista ten przeprowadza szereg badań, które pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie różnych schorzeń. Regularne kontrole, nawet w przypadku braku dolegliwości, są zalecane raz do roku. Z kolei pojawienie się nietypowych objawów powinno skłonić do natychmiastowej konsultacji.

Kiedy udać się na wizytę kontrolną do ginekologa?

  • Wizyty profilaktyczne: zalecane raz do roku dla monitorowania ogólnego stanu zdrowia,
  • Wystąpienie nietypowych objawów: takich jak zaburzenia miesiączkowania, niezwykle obfite lub skąpe krwawienia, krwawienie między cyklami lub po menopauzie, pieczenie, swędzenie, upławy, ból brzucha oraz objawy menopauzy.

Zakres badań wykonywanych u ginekologa w neoMedica

  • Badanie ginekologiczne: obejmuje ocenę wzrokową, palpacyjną oraz z użyciem specjalistycznego narzędzia – wziernika.
  • Badanie cytologiczne: pozwala na wykrycie zmian w komórkach szyjki macicy, dostępna jest opcja cytologii tradycyjnej oraz cytologii płynnej
  • USG narządu rodnego: może być przeprowadzone transwaginalnie lub przez powłoki brzuszne, zależnie od potrzeb diagnostycznych.
  • USG piersi: w celu wykrycia ewentualnych guzków czy innych nieprawidłowości.

Badania ginekologiczne:

USG ciąży

Dzięki wykonaniu badania ultrasonograficznego lekarz ginekolog jest w stanie stwierdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Badanie ultrasonograficzne w ciąży jest bezpieczne zarówno dla dziecka jak i dla matki.

USG ginekologiczne

Celem badania jest określenie stanu zdrowia żeńskich narządów płciowych.

USG piersi

Badanie USG piersi jest badaniem, które profilaktycznie powinna wykonać przynajmniej raz na dwa lata każda kobieta, która ukończyła 20 rok życia.

NOWOŚĆ! Cytologia płynna LBC

Cytologia na podłożu płynnym LBC, to nowa i dokładniejsza technika wykonywania badań profilaktycznych w kierunku nowotworu szyjki macicy, wykonywana w gabinecie ginekologicznym.

Badania hormonalne – ginekolog Poznań

Choć wizyty u ginekologa często kojarzą się z badaniem piersi, cytologią czy USG, lekarze tej specjalizacji zajmują się również diagnostyką i leczeniem zaburzeń hormonalnych. Hormony płciowe są równie istotne dla całego organizmu, stąd wskazane jest dokładne ich zbadanie w przypadku problemów zdrowotnych.

Ginekolog może zalecić wykonanie badań hormonalnych, jeżeli występują:

  • Nieregularne miesiączki
  • Problemy z zajściem w ciążę
  • Nieprawidłowe krwawienia

Wybór badań hormonalnych zależy od indywidualnych potrzeb pacjentki i specyfiki problemu zdrowotnego. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim czasie wykonania tych badań, ponieważ ich wyniki mogą różnić się w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego.

Najczęściej zlecane zadania hormonalne

Sprawdź pakiet badań hormonalnych:

Pakiet badań hormonalnych dla kobiet

Pozwoli określić poziom najważniejszych hormonów kobiecych, na podstawie 6 badań.

Nasi lekarze

Maciej Hassan-Bartz
lek.

Specjalista ginekologii z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Doktor cieszy się ogromnym uznaniem pacjentek.

Katarzyna Kawka-Paciorkowska
dr n. med.

Lekarz Katarzyna Kawka – Paciorkowska specjalizuje się w  opiece ginekologicznej kobiet w ciąży oraz badaniach i profilaktyce ginekologicznej.

Hanna Makles
dr n. med.

Doktor Makles specjalizuje się w ultrasonografii genetycznej płodu, nieinwazyjnych badaniach prenatalnych, w tym testach FMF, diagnostyce wad płodu, prowadzeniu ciąży prawidłowej i wysokiego ryzyka.

Katarzyna Nowak
lek.

Lekarz Katarzyna Nowak zajmuje się opieką ginekologiczną kobiet w ciąży oraz badaniami i profilaktyką ginekologiczną.

Emilia Połczyńska-Kaniak
dr n. med.

Doktor Emilia Połczyńska od lat zajmuje się nieinwazyjną oraz inwazyjną diagnostyką prenatalną i terapią wewnątrzmaciczną. Posiada specjalizacje z położnictwa i ginekologii oraz perinatologii, a także wieloletnie doświadczenie zawodowe w prowadzeniu ciąży powikłanej chorobami matki, płodu, czy np. zaburzeniami w ciąży mnogiej.

Inga Przybylska
lek.

Specjalista ginekologii z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w opiece nad ciążą fizjologiczną i powikłaną. Udziela poradnictwa z zakresu antykoncepcji i planowania rodziny.

Małgorzata Sajda
lek.

Lekarz specjalista w ginekologii i położnictwie z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się w opiece nad kobietą w okresie rozrodczym i menopauzalnym.

Aleksandra Szczęśniak – Chmielecka
dr n. med.

Pani doktor  nauk medycznych Aleksandra Szczęśniak – Chmielecka ukończyła Akademię Medyczną im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w 1994 roku. W ramach ciągłego poszerzania swojej wiedzy Pani Doktor bierze udział w licznych konferencjach naukowych w kraju i zagranicą.

Katarzyna Wójcicka – Marzec
dr n. med.

Dr n. med. Katarzyna Wójcicka-Marzec specjalista w położnictwie i ginekologii. Zajmuje się diagnostyką pacjentek dorosłych i młodzieży. Sprawuje kompleksową opiekę nad pacjentką w ciąży oraz w zakresie badań ginekologicznych, diagnostyki zmian onkologicznych, USG piersi, konsultacji specjalistycznych.

Sprawdź jak dojechać:

Pakiety i programy profilaktyczne:

Ginekolog Poznań - kim jest lekarz ginekolog?

Ginekolog-położnik to lekarz specjalizujący się w obszarze zdrowia kobiet, w zakresie anatomii, funkcji i chorób narządów płciowych. Posiada rozległą wiedzę i umiejętności w diagnozowaniu, leczeniu zarówno metodami nieoperacyjnymi, jak i operacyjnymi problemów związanych z układem rozrodczym. Jego praca obejmuje udzielanie konsultacji specjalistycznych, przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych oraz asystowanie przy porodach. Niektórzy ginekolodzy specjalizują się w diagnozowaniu chorób układu rozrodczego lub skupiają się na ginekologicznej endokrynologii, kluczowej dla prawidłowego funkcjonowania kobiecego organizmu.

Ginekolog Poznań - jakie choroby może wykryć?

Ginekolog jest w stanie zidentyfikować różne choroby układu rozrodczego kobiety podczas standardowych badań. Do najczęściej wykrywanych należą stany zapalne wynikające z infekcji grzybiczych lub bakteryjnych.

Przeprowadzane badanie pochwy umożliwia ocenę stanu śluzówki i dokładne sprawdzenie szyjki macicy, co jest kluczowe dla wykrycia ewentualnych zmian nabłonkowych. Wczesne wykrycie takich zmian może zapobiec rozwojowi nowotworów złośliwych.

Podczas badania ginekologicznego, specjalista ocenia również rozmiar, położenie, ruchomość oraz wrażliwość macicy i przydatków, co umożliwia wstępną diagnozę ciąży lub obecności guzów, takich jak mięśniaki, torbiele czy nowotwory.

Badanie USG przezpochwowe lub przezodbytnicze często uzupełnia lub zastępuje tradycyjne metody diagnostyczne. Dzięki tej technologii możliwa jest szczegółowa ocena macicy, jej śluzówki, jajowodów, jajników oraz ustalenie fazy cyklu miesiączkowego. USG skutecznie wskazuje na patologiczne struktury, pozwalając na precyzyjną ocenę ich lokalizacji, rozmiaru i kształtu.

Ginekolog Poznań - przebieg wizyty

Wizyta kontrolna u specjalisty ginekologa zawiera zazwyczaj następujące elementy:

  • zebranie informacji o stanie zdrowia pacjentki, jej aktywności seksualnej, metodach antykoncepcji i charakterystyce cyklu miesiączkowego,
  • badanie ginekologiczne pochwy i szyjki macicy za pomocą wziernika,
  • pobranie próbek do analizy cytologicznej,
  • badanie palpacyjne,
  • badanie ultrasonograficzne narządu rodnego,
  • badanie piersi,
  • lekarz udziela zaleceń dotyczących dalszego postępowania, w przypadku wykrycia nieprawidłowości informuje o metodach leczenia, wypisuje recepty na leki lub skierowania na dalsze badania lub do szpitala.
Ginekolog Poznań - przygotowanie do wizyty

Przygotowanie do wizyty ginekologicznej jest proste. Zaleca się unikanie wizyty podczas miesiączki, ze względu na trudności diagnostyczne, ryzyko infekcji i potencjalną bolesność badania. Wyjątkiem są sytuacje, gdy występuje niepokojące lub nietypowe krwawienie.

Należy zadbać o higienę intymną przed wizytą przy użyciu delikatnych środków, aby uniknąć podrażnień mogących wpłynąć na wyniki badania. Przydatne będzie zebranie informacji o dacie ostatniego cyklu miesiączkowego, stosowanej antykoncepcji i przyjmowanych lekach. Warto również zabrać ze sobą dotychczasowe wyniki badań oraz dokumentację medyczną, szczególnie jeśli wcześniej stwierdzono jakiekolwiek nieprawidłowości.

Ginekolog Poznań - kiedy należy zgłosić się na wizytę?

Zalecane jest, aby kobiety odwiedzały ginekologa raz w roku w celach profilaktycznych, nawet jeśli nie doświadczają żadnych problemów zdrowotnych. Regularne wizyty umożliwiają wczesne wykrywanie i leczenie różnych schorzeń, które mogą nie objawiać się w początkowych fazach.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem ginekologiem przy wystąpieniu niepokojących symptomów związanych z układem rozrodczym, takich jak:

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego:
    • nieregularność, zbyt częste lub rzadkie miesiączkowanie,
    • zbyt obfite lub skąpe krwawienie miesiączkowe,
  • krwawienie występujące między miesiączkami lub po okresie menopauzy,
  • pieczenie lub swędzenie okolic intymnych,
  • upławy,
  • ból brzucha lub podbrzusza,
  • symptomy związane z menopauzą.
Ginekolog Poznań - jak wygląda badanie USG ginekologiczne?

Badanie USG ginekologiczne jest metodą bezinwazyjną i bezbolesną. Podczas badania, urządzenie ultrasonograficzne wysyła fale dźwiękowe, które umożliwiają stworzenie obrazu narządów płciowych kobiety w 2D, 3D lub 4D. Dzięki temu możliwa jest dokładna analiza takich cech narządów jak ich powierzchnia, wielkość, kształt, struktura wewnętrzna, umiejscowienie oraz ewentualne anomalie.

Podczas USG transwaginalnego, specjalistyczna sonda jest wprowadzana do wnętrza pochwy. Sonda ta jest osłonięta ochronną osłonką i pokryta żelem, co ułatwia jej aplikację. Jej średnica wynosi około 2 cm, co sprawia, że procedura jest komfortowa. W badaniu przez powłoki brzuszne, sonda umieszczana jest na dolnej części brzucha. Badanie USG ginekologiczne zwykle zajmuje od kilku do kilkunastu minut.

Ginekolog Poznań - prowadzenie ciąży

Prowadząc ciążę, ginekolog regularnie monitoruje stan zdrowia kobiety i rozwój ciąży, rozwiązując wszelkie pojawiające się problemy zdrowotne.

Zgłoszenie się do lekarza przy podejrzeniu ciąży zalecane jest między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. Możliwe jest wówczas potwierdzenie ciąży przy pomocy badania USG.

Podczas pierwszego spotkania lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką na temat jej zdrowia, przyjmowanych leków, historii chorób, wcześniejszych ciąż, poronień oraz porodów. Pacjentka otrzymuje zlecenie na wykonanie standardowych badań rekomendowanych w ciąży. W zależności od indywidualnej sytuacji zdrowotnej, może zostać zalecone przeprowadzenie dodatkowych badań, częstsze kontrole, stosowanie określonej suplementacji, zmiana przyjmowanych leków, a także wskazanie objawów wymagających konsultacji lekarskiej.

Ginekolog zakłada kartę ciąży, co umożliwia systematyczne dokumentowanie wyników badań, rozwoju płodu oraz stanu zdrowia kobiety.

Kontrolne wizyty u lekarza zalecane są co miesiąc lub co dwa tygodnie, w zależności od etapu ciąży i kondycji pacjentki. W trakcie ciąży zaleca się przeprowadzenie co najmniej trzech badań USG:

  • między 9. a 12. tygodniem,
  • między 16. a 20. tygodniem,
  • między 30. a 34. tygodniem ciąży.
Ginekolog Poznań - na czym polega cytologia?

Cytologia to badanie przesiewowe wykrywające komórki przedrakowe i rakowe w szyjce macicy. W jego trakcie lekarz delikatnie zbiera komórki z tarczy i kanału szyjki macicy, by ocenić ewentualne zmiany karcynogenne. Wykonuje się je w gabinecie ginekologicznym, co zwykle jest bezbolesne, choć może być odczuwane jako nieprzyjemne.

Zaleca się, aby kobiety poddawały się badaniu cytologicznemu przynajmniej raz w roku. Osoby z określonymi czynnikami ryzyka, takimi jak nosicielstwo HPV, HIV, historią chemioterapii czy osłabionym układem odpornościowym, mogą potrzebować częstszych kontroli.

Przygotowanie do badania cytologicznego:

  • na badanie najlepiej umów się między 10. a 20. dniem cyklu,
  • powstrzymaj się od współżycia seksualnego i używania środków plemnikobójczych na dzień przed badaniem,
  • relaks i spokój ułatwia przebieg badania.

Podczas cytologii pacjentka zajmuje pozycję na fotelu ginekologicznym, a lekarz wprowadza do pochwy wziernik, który ułatwia dostęp do szyjki macicy. Następnie lekarz zeskrobuje próbkę komórek za pomocą łopatki, szpatułki lub pędzelka, co może wywołać lekki dyskomfort. Zebrane komórki są badane pod kątem nieprawidłowości. Po procedurze możliwe są niewielkie krwawienia, o których należy poinformować lekarza, jeśli będą się przedłużać.

Ginekolog Poznań - wyniki cytologii

Wyniki badania cytologicznego są dostępne po około 3-4 dniach i mogą przybrać jedną z następujących form:

  • Cytologia prawidłowa,
  • Cytologia prawidłowa, obecny łagodny stan zapalny,
  • Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym,
  • AGUS/ASCUS – wynik wskazuje na obecność komórek zapalnych, które trudno jednoznacznie zaklasyfikować, ale brak jest komórek prekursorowych nowotworu,
  • LSIL według klasyfikacji Bethesda – oznacza obecność pojedynczych komórek mogących przekształcić się w nowotwór, co najczęściej wskazuje na ostry proces zapalny,
  • HSIL według klasyfikacji Bethesda – wskazuje na obecność wielu komórek z potencjałem nowotworzenia.
Ginekolog Poznań - najczęściej leczone choroby

Ginekolodzy diagnozują i leczą różne schorzenia. Do najczęstszych należą:

  • infekcje pochwy,
  • nadżerki szyjki macicy,
  • polipy i mięśniaki maciczne,
  • endometrioza,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • torbiele na jajnikach,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • zapalenie przydatków,
  • przerost endometrium,
  • nieprawidłowe położenie macicy, takie jak tyłozgięcie lub tyłopochylenie.
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę