Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Diabetolog Poznań

konsultacja specjalistyczna, diabetolog, poznań, neomedica

Diabetologia jest dziedziną medycyny, która skupia się wokół choroby jaką jest cukrzyca. W obecnych czasach liczba zachorowań na cukrzycę jest tak wysoka, że Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) okrzyknęła ją pierwszą na świecie chorobą niezakaźną, w przypadku której możemy mówić już o epidemii.
Lekarz diabetolog w Poznaniu w neoMedica ma pomóc pacjentowi rozpoznać cukrzycę oraz jej typ, nauczyć pacjenta prowadzić odpowiedni styl życia oraz zaproponować mu terapię, która w możliwie najlepszy sposób pomoże mu w codziennym funkcjonowaniu. Specjaliści diabetolodzy przyjmujący w neoMedica konsultują objawy występujące u pacjenta uwzględniając przy tym wywiad przeprowadzony z pacjentem, a także wyniki specjalistycznych badań laboratoryjnych.
Lekarz diabetolog podkreśla, że w przypadku cukrzycy bardzo dużą wagę przywiązuje się też do szeregu powikłań, jakie choroba może powodować np.: miażdżyca, udar mózgu, stopa cukrzycowa, pogorszenie lub utrata wzroku.

W przypadku rozpoznania u pacjenta powikłań cukrzycowych lekarz wskaże właściwą terapię lub pomoże w doborze odpowiedniego specjalisty do dalszego leczenia. W neoMedica w Poznaniu oferujemy Państwu kompleksową pomoc w zakresie leczenia cukrzycy i jej powikłań.

W jakich schorzeniach możemy pomóc

Cukrzyca typu 1
Cukrzyca typu 2
Cukrzyca ciążowa
Jak przygotować się na wizytę u lekarza diabetologa?

Pacjenci z PODEJRZENIEM cukrzycy – niezdiagnozowani:

  • zaleca się aby przed wizytą wykonali badania GLUKOZY NA CZCZO z osocza krwi żylnej z minimum 2 różnych dni i przynieśli wynik na konsultację diabetologiczną

 

Pacjenci CHORZY NA CUKRZYCĘ:

  • zaleca się, aby na wizytę zabrali ze sobą PROFIL GLIKEMII NA CZCZO (wynik po 2 godzinach po śniadaniu, obiedzie i kolacji) z kilku ostatnich dni
  • zaleca się aby przed wizytą wykonali badanie laboratoryjne: HEMOGLOBINA GLIKOWANA (HbA1c) i zabrali wynik ze sobą.

Powyższe badania można wykonać w neoMedica w Poznaniu – wyniki badań laboratoryjnych trafią bezpośrednio do teczki Pacjenta neoMedica i będą widoczne dla lekarza diabetologa.

Pakiety i programy profilaktyczne

Diabetolog Poznań - czym się zajmuje?

Diabetolog to lekarz specjalizujący się w diagnozie, leczeniu i profilaktyce cukrzycy, chorobie uznawanej za cywilizacyjną, która staje się coraz bardziej rozpowszechniona, zwłaszcza w społeczeństwach zachodnich. Cukrzyca nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego niezwykle istotna jest stała opieka medyczna nad pacjentem.

Diabetolog Poznań - jakie choroby leczy?

Diabetolog leczy różne rodzaje cukrzycy oraz ich komplikacje:

  • Typ I, zależny od insuliny – pojawia się zazwyczaj w młodości, wymaga ciągłego podawania insuliny oraz kontroli poziomu glukozy. Bez leczenia jest śmiertelny.
  • Typ II, niezależny od insuliny – często wykrywany u osób dorosłych i coraz częściej u młodych, wynika z niezdrowego trybu życia, braku aktywności fizycznej i nieodpowiedniej diety.
  • Cukrzyca ciążowa – występująca u ciężarnych, zwykle ustępuje po porodzie.
Diabetolog Poznań - kiedy należy udać się do lekarza?

Wizytę u diabetologa powinni rozważyć pacjenci doświadczający objawów takich jak:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • częste oddawanie moczu,
  • nieustające pragnienie,
  • utrata masy ciała,
  • osłabienie,
  • pogorszenie widzenia.

W obliczu tych symptomów zalecana jest konsultacja z diabetologiem. Cukrzyca nieleczona może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym niewydolnością nerek, amputacjami kończyn, udarami, a nawet przedwczesną śmiercią. Diabetolog informuje również o ryzyku związanych z cukrzycą powikłań i wspiera w ich zapobieganiu oraz leczeniu, na przykład w przypadku stopy cukrzycowej.

Diabetolog Poznań - jak wygląda wizyta?

Podczas pierwszej wizyty diabetolog prowadzi wywiad lekarski, podczas którego pacjent powinien dokładnie opisać swoje dolegliwości. Lekarz może zadać dodatkowe pytania, by lepiej zrozumieć naturę problemu. Kolejny etap to przeprowadzenie wymaganych badań. Na podstawie zebranych informacji oraz wyników badań diabetolog ustala rodzaj schorzenia i omawia z pacjentem plan leczenia.

W jaki sposób leczy się cukrzycę?

Leczenie cukrzycy obejmuje:

  • edukację terapeutyczną pacjenta,
  • zmianę trybu życia,
  • farmakoterapię (insulina i leki nieinsulinowe),
  • zarządzanie ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, jak nadciśnienie.

Terapia dostosowana jest do typu cukrzycy:

  • W cukrzycy typu 1, nieuleczalnej, pacjenci muszą kontrolować poziom glukozy i stosować insulinę przez całe życie, by zapobiegać komplikacjom. Leczenie to może obejmować użycie pompy insulinowej lub samodzielne podawanie insuliny, w zależności od ilości spożytych węglowodanów. Ważna jest też odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.
  • Cukrzyca typu 2 początkowo może wymagać zmiany stylu życia, diety i zwiększenia aktywności fizycznej. Leczenie obejmuje stosowanie leków nieinsulinowych, a z czasem może wystąpić konieczność wprowadzenia insuliny.
  • Cukrzyca ciążowa pojawia się w ciąży i zwykle mija po porodzie. Jej leczenie skupia się na odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej, a w niektórych przypadkach stosuje się insulinoterapię. Doustne leki przeciwcukrzycowe nie są stosowane w trakcie ciąży.

Do przepisywanych leków doustnych należą:

  • metformina,
  • pochodne sulfonylomocznika,
  • leki inkretynowe,
  • inhibitory SGLT2,
  • insulina.
Jakie powikłania może nieść za sobą nieleczona cukrzyca?

Powikłania cukrzycy wynikają z długotrwałego, wysokiego poziomu cukru we krwi, co prowadzi do niszczenia śródbłonka naczyń krwionośnych.

Uszkodzenia małych naczyń mogą spowodować:

  • retinopatię cukrzycową – uszkodzenie naczyń siatkówki oka, co bez odpowiedniego leczenia może skutkować utratą wzroku;
  • nefropatię cukrzycową – chorobę nerek, która może doprowadzić do ich niewydolności;
  • neuropatię cukrzycową – uszkodzenie nerwów, powodujące zaburzenia czucia, przeczulicę, zaniki mięśniowe, niedowłady, co może przyczyniać się do rozwoju stopy cukrzycowej i impotencji.

Przewlekłe komplikacje związane z dużymi naczyniami obejmują:

  • chorobę wieńcową, zwiększającą ryzyko zawału serca;
  • zespół stopy cukrzycowej;
  • chorobę niedokrwienną mózgu, skutkującą uszkodzeniem tkanki mózgowej.
Stopa cukrzycowa - co to jest i jakie są jej przyczyny?

Stopa cukrzycowa to przewlekłe powikłanie cukrzycy.  Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest to stan charakteryzujący się infekcją, owrzodzeniem lub uszkodzeniem głębokich tkanek stopy, występujący przy cechach neuropatii (uszkodzenie nerwów) lub niedokrwienia (zaburzenia krążenia) o różnym stopniu nasilenia u osób z cukrzycą.

Występują trzy główne typy stopy cukrzycowej, które różnią się przyczynami powstawania:

  • Neuropatyczna stopa cukrzycowa, dotycząca 65% przypadków, gdzie kluczową rolę odgrywa uszkodzenie nerwów,
  • Naczyniowa stopa cukrzycowa, obejmująca kilkanaście procent przypadków, związana z problemami krwionośnymi,
  • Mieszany typ stopy cukrzycowej, stanowiący około 25% przypadków, łączący oba powyższe czynniki.

Czynniki ryzyka powikłań związanych ze stopą cukrzycową obejmują nie tylko wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia), ale także insulinooporność, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia poziomu lipidów, palenie tytoniu, zaburzenia funkcji śródbłonka naczyniowego oraz zwiększoną skłonność do krzepnięcia krwi. Wyrównanie poziomu cukru we krwi ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia ryzyka rozwoju powikłań.

Jakie są objawy stopy cukrzycowej?

Stopa cukrzycowa charakteryzuje się zróżnicowanymi objawami, które zależą od historii cukrzycy i czynników wywołujących.

Neuropatia obwodowa, czyli uszkodzenie nerwów czuciowych, ruchowych i autonomicznych, może objawiać się zaburzeniami w odczuwaniu wibracji, dotyku, nacisku, bólu, temperatury, a także drętwieniem, mrowieniem, pieczeniem, bólami czy skurczami. Szczególnie niebezpieczny jest brak czucia, co może prowadzić do niezdolności rozpoznawania zbyt wysokiej temperatury, zbyt ciasnych butów, otarć czy urazów, skutkujących owrzodzeniami.

Uszkodzenie nerwów ruchowych może skutkować osłabieniem mięśni, zanikami mięśniowymi, zaburzeniami kształtu stopy, ograniczeniem ruchomości stawów, zmianami w ułożeniu palców oraz osłabieniem odruchów. Z kolei uszkodzenie układu autonomicznego prowadzi do zmniejszenia potliwości stóp, co zwiększa ryzyko pęknięć skóry, głównie na piętach.

Problemy z ukrwieniem stóp mogą objawiać się bólem podczas chodzenia (tzw. chromanie przestankowe), bólem spoczynkowym, zimnymi, sinymi stopami, cienką, suchą skórą bez owłosienia, zanikiem tkanki podskórnej oraz brakiem wyczuwalnego tętna na tętnicach stopy.

Prewencja cukrzycy - przydatne informacje
  • Na świecie ponad 537 milionów osób choruje na cukrzycę, z czego około 90% przypadków to cukrzyca typu 2.
  • Cukrzyca typu 1, choroba autoimmunologiczna atakująca komórki trzustki produkujące insulinę. Choroba ta nie zależy od naszych działań, w przeciwieństwie do cukrzycy typu 2, którą często wywołuje niezdrowy tryb życia, nadwaga i otyłość.
  • W Polsce cukrzyca dotyka około 3 milionów osób, a prognozy wskazują, że do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do ponad 4 milionów.
  • Cukrzyca rozwija się często bez wyraźnych objawów, co sprawia, że diagnoza stawiana jest zazwyczaj w momencie pojawienia się poważnych powikłań, takich jak udar mózgu, zawał serca, problemy z nerkami czy wzrokiem.
  • Zaleca się, aby powyżej 45. roku życia badać poziom glukozy we krwi na czczo co najmniej raz na trzy lata.
  • Poziom glukozy na czczo wynoszący między 100 a 125 mg/dl może wskazywać na problem z metabolizacją węglowodanów i rozwijający się stan przedcukrzycowy. W tym przypadku zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej, a czasem leczenie farmakologiczne, mogą zapobiec rozwojowi cukrzycy.
  • Poziom glukozy na czczo równy lub wyższy niż 126 mg/dl sugeruje cukrzycę, co wymaga dalszej diagnostyki i leczenia, przy jednoczesnym utrzymaniu zdrowego stylu życia.
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę