Badania prenatalne jak wyglądają? Ginekolog Poznań | neoMedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badania prenatalne jak wyglądają? – najczęstsze pytanie pacjentek

Wychodząc naprzeciw pytaniom pacjentek dotyczących badań prenatalnych prezentujemy drugą część wywiadu z naszymi specjalistami ginekologii i położnictwa – tym razem dr n. med. Hanną Makles.

Pani Doktor, najczęściej zadawanymi nam pytaniami dotyczącymi badań prenatalnych są:

  1. Czym są nieinwazyjne badania prenatalne?

Nieinwazyjne badania prenatalne, zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) każdej kobiecie w ciąży można podzielić na 3 kategorie:

  1. badania prenatalne ultrasonograficzne (USG) I, II i III trymestru ciąży – podczas których lekarz ginekolog dokładnie i szczegółowo ocenia anatomię i rozwój płodu wg wytycznych PTGiP oraz markery aberracji chromosomalnych ( m.in. zespołu Downa, Edwardsa, Patau)
  2. testy biochemiczne z krwi pacjentki: test podwójny w I trymestrze ciąży : ocena białka PAPP-a i wolnego beta HCG celem określenia ryzyka aberracji chromosomalnych. Test potrójny  w II trymestrze ciąży  : ocena wolnego beta HCG, wolnego estriolu uE3 i alfafetoproteiny AFP celem określenia ryzyka aberracji chromosomalnych i ryzyka urodzenia dziecka z otwartą wadą  ośrodkowego układu nerwowego
  3. zintegrowany test wg FMF (Fetal Medicine Foundation) – badanie USG prenatalne I trymestru ciąży + badania biochemiczne z krwi pacjentki w I trymestrze ciąży (badania: beta HCG i białka PAPP-A) celem oceny ryzyka wystąpienia Zespół Downa, Zespołu Edwardsa, Zespołu Patau
  4. test NIPT – ocena wolnego DNA płodowego (ffDNA) z krwi matki celem oceny ryzyka aberracji chromosomalnych w szczególności zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau oraz ryzyka nieprawidłowości w liczbie chromosomów płci i ryzyka wybranych mikrodelecji oraz określenia płci dziecka.
  1. Badania prenatalne jakie wady płodu wykrywają?

Przesiewowe badania USG w I, II i III trymestrze ciąży oraz badania biochemiczne umożliwiają :

  1. ocenę ryzyka wystąpienia aberracji chromosomalnych w tym  zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau
  2. wykrycie wad wrodzonych: serca, ośrodkowego układu nerwowego, układu moczowego, układy pokarmowego, układu oddechowego, narządu ruchu, twarzoczaszki, narządów płciowych.

Badania prenatalne są badaniami przesiewowymi. Nie dają 100% pewności urodzenia zdrowego dziecka, jednak pozwalają wykluczyć lub rozpoznać wiele wad wrodzonych oraz niektóre aberracje chromosomalne i zespoły genetyczne.

Badania prenatalne uważane są za powszechny standard opieki prenatalnej i są zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

  1. Gdzie najlepiej wykonać badania prenatalne – na co pacjenci powinni zwrócić uwagę wybierając gabinet?

Badania prenatalne powinny być przeprowadzone przez przeszkolony, doświadczony personel lekarski posiadający certyfikaty Fetal Medicine Foundation i Sekcji Ultrasonograficznej Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

[Sprawdź naszą ofertę: Badania prenatalne Poznań]

Ponadto, bardzo duże znaczenie ma jakość sprzętu ultrasonograficznego. Aparat USG musi posiadać przynajmniej 2 głowice:  convex – przezbrzuszna oraz głowicę przezpochwową. Konieczne jest, żeby aparat USG na którym wykonuje się badania prenatalne był wyposażony w funkcję kolorowego Dopplera oraz cyfrową archiwizację zdjęć.

W przypadku badania zintegrowanego testu wg FMF zaleca się, aby pacjentka mogła oddać w placówce krew do badań biochemicznych bezpośrednio po badaniu USG I trymestru ciąży (maksymalnie do 24 h po badaniu USG).

Poznaj całą ofertę – Ginekolog Poznań 

  1. Ile kosztuje badanie prenatalne?

Koszty badań prenatalnych to indywidualna kwestia gabinetów i placówek ginekologicznych.

W neoMedica koszt badań  prenatalnych USG  I, II i III trymestru to 350,00 zł, zintegrowanego testu wg FMF 480,00 zł.

Koszty testu NIPT ( SANCO ) rozpoczynają się od 2300 zł.

Pani Doktor, serdecznie dziękujemy za praktyczną i pomocną dawkę wiedzy dla naszych pacjentów.

Nasi specjaliści:

Hanna Makles

dr n. med.

Doktor Makles specjalizuje się w ultrasonografii genetycznej płodu, nieinwazyjnych badaniach prenatalnych, w tym testach FMF, diagnostyce wad płodu, prowadzeniu ciąży prawidłowej i wysokiego ryzyka.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

Emilia Połczyńska – Kaniak

dr n. med.

Doktor Emilia Połczyńska od lat zajmuje się nieinwazyjną oraz inwazyjną diagnostyką prenatalną i terapią wewnątrzmaciczną. Posiada specjalizacje z położnictwa i ginekologii oraz perinatologii a także wieloletnie doświadczenie zawodowe w prowadzeniu ciąży powikłanej chorobami matki, płodu, czy np. zaburzeniami w ciąży mnogiej.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

Katarzyna Kawka-Paciorkowska

dr n. med.

Lekarz Katarzyna Kawka – Paciorkowska specjalizuje się w  opiece ginekologicznej kobiet w ciąży oraz badaniach i profilaktyce ginekologicznej.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

 

 

Przekazywanie kart szczepień pomiędzy placówkami medycznymi – jak powinno wyglądać?

Wielu rodziców zmieniając lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dla swojego dziecka (w ramach NFZ) pyta, jak przebiega proces przekazania tzw. kart szczepień dziecka (kart uodpornienia)? Co mówi na ten temat prawo? W myśl § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, w przypadku konieczności przekazania karty […]

05.06.2019
Czytaj
Co zrobić, aby dziecko chętnie przychodziło oddać krew lub dostać szczepionkę?

Punkt pobrań przyjazny dzieciom, czyli jaki? Twoje dziecko panicznie boi się pobierania krwi oraz szczepionek? Wizyta w punkcie pobrań zawsze kończy się płaczem? Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, co w obecnych czasach znaczy często wykorzystywane stwierdzenie „PUNKT POBRAŃ PRZYJAZNY DZIECIOM”? W neoMedica nie ograniczamy się tylko do wręczenia dziecku naklejki „Dzielny Pacjent”. Co zatem robimy? […]

22.10.2018
Czytaj
dr n.med. P. Harasymczuk przeprowadził innowacyjną operację wszczepienia rosnących prętów magnetycznych!

Z przyjemnością informujemy, że nasz lekarz ortopeda dziecięcy dr n. med. Piotr Harasymczuk przeprowadził innowacyjną operację wszczepienia rosnących prętów magnetycznych 10 – letniemu dziecku, zmagającemu się ze skoliozą. Była to pierwsza taka operacja w Wielkopolsce. Innowacyjna operacja odbyła się w maju 2020 roku w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi w Poznaniu. Pacjentem był 10 […]

07.07.2020
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę