Profilaktyka chorób układu krążenia | Poznań | neoMedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Profilaktyka chorób układu krążenia w neoMedica w Poznaniu!

CHUK czyli profilaktyka chorób układu krążenia jest to program profilaktyczny, który realizujemy w gabinecie lekarza rodzinnego. Program jest finansowany przez NFZ i powstał, aby zwiększyć wykrywalność schorzeń układu sercowo-naczyniowego w populacji. Choroby te są główną przyczyną zgonów wśród Polaków, co tylko pokazuje jak ważna jest tu profilaktyka.

Dlaczego warto wziąć udział w programie?

Jak pokazują statystyki, choroby układu krążenia stanowią bardzo duży problem w Polsce i Europie. W 2018 roku najwięcej zgonów w naszym kraju było spowodowane przez choroby takie jak choroba niedokrwienna serca (23%), niewydolność serca (22%) oraz miażdżyca (20%). Większość czynników powodujących te choroby jest uwarunkowana niezdrowym stylem życia – złą dietą, brakiem aktywności fizycznej, paleniem tytoniu czy stresem. Warto wiedzieć, że nie wszystkie choroby dają objawy od razu. Czasami choroba rozwija się niepostrzeżenie przez wiele lat. Dlatego tym bardziej powinniśmy kontrolować nasze zdrowie.

Jaki jest cel programu CHUK?

Podstawowym celem programu jest zwiększenie i przyspieszenie wykrywalności chorób układu krążenia. Jego efektem ma być obniżenie zachorowalności i umieralności na schorzenia sercowo-naczyniowe aż o 20%. Program ma też uświadomić pacjentom, jak wielką wagę ma profilaktyka i prowadzenie zdrowego stylu życia.

Kto może wziąć udział w CHUK?

Do programu kwalifikują się osoby w wieku od 35 do 65 lat. Osoby te nie mogą mieć stwierdzonych chorób układu krążenia, ani chorować na cukrzycę, przewlekłe choroby nerek czy mieć rodzinnej hipercholesterolemii. Ważne jest też to, że do programu można przystąpić raz na 5 lat.

Jak wygląda realizacja programu?

Do programu może zgłosić się każdy pacjent naszego lekarza rodzinnego, który spełnia powyższe kryteria.

 

 

Podczas pierwszej wizyty lekarz i pielęgniarka przeprowadzą z pacjentem szczegółowy wywiad odnośnie jego stylu życia i chorób w rodzinie. Zostaną przeprowadzone badania fizykalne, pomiar ciśnienia oraz obliczony wskaźnik BMI.

 

 

 

 

Następnie w trakcie pierwszej wizyty pacjent będzie miał pobraną krew na badania laboratoryjne – cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy oraz glukozę.

 

 

 

 

Po otrzymaniu wyników z laboratorium lekarz obliczy ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia według specjalnego algorytmu. O wyniku lekarz rodzinny powiadomi pacjenta osobiście.

 

 

Co jeśli wyniki wyjdą złe?

Niezależnie od tego czy ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia będzie wysokie czy niskie, z pacjentem skontaktuje się jego lekarz rodzinny. Jeśli ryzyko będzie wysokie, lekarz powiadomi o dalszych krokach. Być może będzie konieczna tylko zmiana trybu życia bądź zlecenie dodatkowych badań diagnostycznych. Jeśli niezbędne okaże się leczenie specjalistyczne, lekarz POZ wskaże konkretnego specjalistę i wystawi dla pacjenta skierowanie do poradni w ramach NFZ.

Czy nie lepiej i szybciej jest wykonać samodzielnie badania krwi i odebrać wynik w laboratorium?

Może rzeczywiście zajmie to mniej czasu, ale warto wziąć udział w programie CHUK z kilku ważnych powodów:

  • jest darmowy – program finansuje NFZ,
  • oprócz badań krwi realizowane są też badania dodatkowe takie jak pomiar ciśnienia czy wskaźnik BMI,
  • kompleksowe podejście do tematu w oparciu o wywiad chorobowy, badania fizykalne i biochemiczne,
  • analizę wyników przeprowadza lekarz – nawet gdy będzie potrzebna zmiana stylu życia może Ci podpowiedzieć jak tego dokonać,
  • gdy wyniki wyjdą nieprawidłowe nie zostaniesz z tym sam – Twój lekarz rodzinny wskaże gdzie i jak powinieneś dalej się leczyć.

Realizacja programu składa się z dwóch wizyt w poradni bądź wizyty osobistej w celu wykonania badań i teleporady w celu omówienia wyników. Warto poświęcić ten czas, aby móc dłużej cieszyć się życiem i przede wszystkim zdrowiem.

Sprawdź kryteria kwalifikujące do udziału w programie CHUK i umów się już teraz!

AED – ratuje życie! Kiedy należy go użyć?

Od niedawna w Centrum Medycznym neoMedica znajduje się Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator (AED) – współfinansowany ze środków UE. Urządzenie wisi tuż przy naszej rejestracji na parterze, a jego dokładna lokalizacja jest bardzo dobrze oznakowana wewnątrz i na zewnątrz naszej placówki. Zakup urządzenia był dla nas przemyślaną decyzją – chcemy aby nasi pacjenci czuli się w murach […]

19.11.2019
Czytaj
Przekazywanie kart szczepień pomiędzy placówkami medycznymi – jak powinno wyglądać?

Wielu rodziców zmieniając lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dla swojego dziecka (w ramach NFZ) pyta, jak przebiega proces przekazania tzw. kart szczepień dziecka (kart uodpornienia)? Co mówi na ten temat prawo? W myśl § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, w przypadku konieczności przekazania karty […]

05.06.2019
Czytaj
Wyniki konkursu | Podziel się swoimi wspomnieniami z neoMedica

Drodzy Pacjenci! Świętowanie 10 urodzin neoMedica dobiega końca. To już czas aby ogłosić wyniki naszego urodzinowego konkursu „Podziel się wspomnieniem o neoMedica„. W dniach 01.03.2023 – 08.03.2023 odbywał się urodzinowy konkurs, który polegał na podzieleniu się swoim wspomnieniem z Centrum Medycznym neoMedica na wizytówce Google lub pod postem konkursowym na Instagramie i Facebooku. Spośród wszystkich […]

09.03.2023
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę