Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Dna moczanowa – badanie krwi!

Dna moczanowa – co to?

Czy zdarza się, że dokuczają Ci silne bóle stawów, niekiedy z obrzękiem? Czy ból ten pojawia się w nocy lub nad ranem, a potem ustępuje na kilka dni, może nawet miesięcy aż w końcu znów o sobie przypomina? Być może ból dotyczy dużego palca u stopy lub kolana? Jeśli na wszystkie powyższe pytania odpowiedziałeś „tak” to czas wdrożyć diagnostykę – być może cierpisz na dne moczanową lub inaczej artretyzm.

Przyczyną choroby jest krystalizacja kwasu moczowego w płynie stawowym. Okazuje się, że najbardziej narażeni na zachorowanie są mężczyźni po 40 roku życia, ale i kobiety po menopauzie. Oprócz tego istnieje jeszcze kilka innych czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby.

Należą do nich:

  • dieta bogata w mięso czerwone i podroby,
  • otyłość,
  • nadużywanie alkoholu,
  • niektóre choroby i leki.

Objawy dny moczanowej są dość charakterystyczne. Ból często pojawia się nagle i w nocy. Ma charakter nasilający się i bywa, że staje się bardzo silny. Często towarzyszy mu pojawiający się obrzęk stawu oraz rumień. Osoba, która doświadcza tych dolegliwości może również gorączkować. Najczęściej dna moczanowa rozpoczyna się od bólu palucha (podagra) lub stawu kolanowego.

Symptomy artretyzmu są bardzo zdradliwe. Bywa, że silny ból ustępuje po kilku godzinach i nie przypomina się przez kolejne tygodnie. Jednak do czasu. Cechą charakterystyczną dny moczanowej są właśnie ostre napady dolegliwości. Nie leczona choroba może jednak przekształcić się w dolegliwość przewlekłą.

Dna moczanowa badanie krwi

Jednym z badań krwi, które możemy wykonać przy podejrzeniu dny moczanowej jest kwas moczowy. Kwas moczowy to proste badanie wykonywane z krwi żylnej pacjenta. Badanie to nie da nam jednoznacznej odpowiedzi, ale jest bardzo pomocne przy diagnostyce dny moczanowej. Podwyższony poziom kwasu moczowego może sugerować dne moczanową. W przypadku otrzymania takiego wyniku oraz odczuwania powyższych dolegliwości należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Kwas moczowy to badanie z krwi czy moczu?

Kwas moczowy jest to proste badanie krwi. Do tego badania pacjent powinien przystąpić rano na czczo, po całonocnym wypoczynku. Czas oczekiwania na wynik to 1 dzień roboczy. Wynik badania kwas moczowy tak jak w przypadku innych badań wykonywanych w CM neoMedica mogą Państwo odebrać przez Internet, logując się indywidualnym kodem.

Ile kosztuje badanie krwi na dne moczanową?

W przypadku podejrzenia u siebie objawów wskazujących na dne moczanową zaleca się opisane wyżej badanie krwi – kwas moczowy. W Centrum Medycznym  neoMedica w Poznaniu koszt badania kwasu moczowego to 15 zł. Aby wykonać badanie krwi nie musisz się wcześniej umawiać, odwiedź nasz punkt pobrań od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14 oraz w soboty w godz. 8-11!

Wynik badania krwi – kwas moczowy:

Wyniki badania krwi w kierunku oceny poziomu kwasu moczowego dostępne są w ciągu 1 dnia roboczego. W naszym punkcie pobrań otrzymasz kod za pomocą którego wyniki możesz odebrać online.

 

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę