Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Endoproteza wykonana techniką druku 3D – zabieg wykonany przez prof. dr hab. n. med. J. Kaczmarczyka!

Miesiąc temu w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu miała miejsce wyjątkowa operacja, w której brał udział jeden z naszych specjalistów – prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk. Specjaliści z tamtejszego szpitala po raz pierwszy wszczepili pacjentce endoprotezę wykonaną techniką druku 3D.

Jak tłumaczy ortopeda, prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk, pacjentka u której była wykonywana operacja cierpiała na wiele chorób. W wyniku obluzowania protezy, którą posiadała wcześniej,  szło do dekonstrukcji oraz powstania dziury w miednicy. Wydrukowanie protezy specjalnie dedykowanej dla tej osoby sprawiło, że aktualnie pacjentka może normalnie chodzić, a w ciągu roku poprzedzającego innowacyjny zabieg było to praktycznie niemożliwe.

 

Operacja stanowiła wyzwanie zarówno dla pacjentki jak i dla lekarzy. Prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk podkreśla, że z racji nietypowego ubytku oraz specjalnego implantu operacja jest trudna technicznie, jednak zespół lekarzy był na to przygotowany.

 

 

Konieczność wykonania takiego implantu występuje zazwyczaj wtedy, gdy ubytek jest duży. Samo wykonanie protezy techniką druku 3D wymaga wyjątkowego przygotowania pacjenta oraz przeprowadzenia badań specjalistycznych takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk wyjaśnia, że nie była to pierwsza taka operacja w Polsce, jednak tego typu zabiegi wykonuje się rzadko. Niestety, ale mimo refundacji przez NFZ koszt wydrukowania protezy metodą 3D jest bardzo wysoki. Z tego względu zabieg jest wykonywany tylko u pacjentów, u których inne sposoby leczenia nie byłyby skuteczne. Ortopeda prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk ma nadzieję, że z biegiem czasu protezy drukowane techniką 3D będą częściej stosowane i ze względu na odmienną anatomię każdego pacjenta, staną się swego rodzaju standardem medycznym w takich przypadkach.

 

Skorzystaj z konsultacji ortopedycznej:

 

prof. dr hab. n. med. 

Jacek Kaczmarczyk

 

UMÓW WIZYTĘ

 

Czy można sprawdzić ryzyko wystąpienia dziedzicznych nowotworów?

Nowoczesna technologia umożliwia nam sprawdzenie ryzyka wystąpienia nowotworów dziedzicznych u Pacjenta. Technologia ta pozwala na ocenę pod kątem jakości naszego DNA. Specjalistyczne badania mogą wykryć zaburzenia patogenne, które czasami powstają w komórkach. Zmiany te działają chorobotwórczo i mogą powodować powstanie nowotworów. ➡️ Sprawdź pełną ofertę: Test genetyczny Cancer Screen  Jednym z takich badań jest test CANCER […]

30.05.2023
Czytaj
Różowa skrzyneczka w neoMedica!

Nowość w neoMedica! Drogie Pacjentki, od teraz w naszym Centrum Medycznym neoMedica w każdej toalecie znajdziecie… różową skrzyneczkę! Przyłączyliśmy się do fundacji Różowa Skrzyneczka, która walczy z wykluczeniem i ubóstwem menstruacyjnym. 🩸 Czy wiesz, że blisko 4% Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych? To blisko 500 000 osób!  Ponadto według danych 21% uczennic […]

01.02.2023
Czytaj
e-recepta – co każdy Pacjent powinien wiedzieć? Co się zmieni? Gdzie się zalogować?

Digitalizowanie opieki zdrowotnej w Polsce staje się rzeczywistością. W tym roku, żadnego Pacjenta już nie dziwi, że po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego wychodzi bez żadnego dokuemntu z gabinetu, a informację o zwolnieniu ma automatycznie pracodawca i ZUS – wdrożone zostało tzw. eZLA – czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie – eliminując z obiegu jego dawny papierowy odpowiednik. Od 1.01.2020 […]

29.08.2019
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę