Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badanie AMH – wskaźnik rezerwy jajnikowej w neoMedica w Poznaniu

Badanie AMH – co to jest?

Badanie AMH – hormon anty – Müllerowski (ang. Anti-Müllerian Hormone) to skuteczny sposób na określenie płodności kobiety.  Jest to tzw. nowoczesna ocena rezerwy jajnikowej.

Hormon AMH – jest to hormonem wytwarzanym przez pęcherzyki jajników u kobiety. Ma on za zadanie wspólnie z hormonem folikulotropowym (FSH) regulowanie dojrzewania pęcherzyków, w których rozwija się komórka jajowa.  Badanie pozwala na ocenę stanu rezerwy jajnikowej. U mężczyzn hormon AMH jest produkowany przez jądra.

Jest to jedno z pierwszych badań laboratoryjnych, które powinna wykonać kobieta, która bezskutecznie stara się o dziecko.

Która kobieta powinna wykonać badanie oceny rezerwy jajnikowej – AMH?

U kobiet, po przekroczeniu 30 roku życia obserwuje się spadek puli komórek jajowych, a tym samym spadek zdolności do naturalnego zajścia w ciążę.

Badanie AMH nabiera szczególnego znaczenia po przekroczeniu 30 roku życia, ale rezerwę jajnikową mogą obniżyć też takie czynniki jak: choroba nowotworowa, zaburzenia autoimmunologiczne, czy uwarunkowania genetyczne.

Nie ma dokładnie określonego momentu, w którym należy wykonać badanie AMH. Wykonanie badania z reguły zaleca lekarz ginekolog, który ma podejrzenia dotyczące kobiecej niepłodności, poprzedzone długotrwałymi i nieskutecznymi próbami zajścia w ciążę. W Centrum Medycznym neoMedica w Poznaniu skorzystasz z konsultacji ginekologicznej – sprawdź Ginekolog Poznań .

Nowoczesna ocena rezerwy jajnikowej jest też polecana kobietom, które zaczynają starać się o dziecko.

Badanie AMH stosuje się również przed przystąpieniem do procedury in-vitro.

Na podstawie badania AMH u kobiet można zdiagnozować takie schorzenia jak:

  • zespół policystycznych jajników
  • niewydolność hormonalna jajników
  • zespół przedwczesnego wygasania czynności jajników (POF)
  • uszkodzenie jajników pod chemioterapii.

W przypadku mężczyzn, badanie AMH może być pomocne od oceny zaburzeń wydzielania androgenów, wtórej niewydolności hormonalnej jąder lub toksycznego uszkodzenia jąder po chemioterapii.

Jak przygotować się do badania AMH?

Do badania nowoczesnej oceny rezerwy jajnikowej – AMH nie ma konieczności specjalnego przygotowania.

Badanie AMH – to standardowe badanie z krwi pacjentki – jest bezpieczne i nieinwazyjne.

Badanie to można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego – moment cyklu nie ma wpływu na wynik badania. Poziom hormonu AMH jest niezależny od terapii antykoncepcyjnej lub hormonalnej.

Badanie oceny rezerwy jajnikowej można wykonać w dowolnej porze dnia – nie ma potrzeby być na czczo.

Gdzie wykonać badanie AMH w Poznaniu?

W Poznaniu nowoczesną ocenę rezerwy jajnikowej – badanie AMH można wykonać w neoMedica. Punkt pobrań otwarty jest od poniedziałku do piątku od 7:00 do 14:00 oraz w soboty od 8:00 do 11:00.

Nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania się – wystarczy zgłosić się do Punktu Pobrań w godzinach jego pracy.

Badanie AMH – ile czeka się na wynik?

Czas oczekiwania na wynik badania AMH to 2 dni robocze. Wynik można pobrać online z naszej strony: https://www.neomedica.pl/odbierz-wyniki/

Badanie AMH – cena badania

Cena badania AMH w neoMedica w Poznaniu to 179,00 zł. Cenę innych badań można sprawdzić w cenniku badań laboratoryjnych.

Badania na nietolerancję glutenu w neoMedica w Poznaniu!

Podejrzewasz u siebie nietolerancje pokarmową po spożyciu produktów zawierających gluten? Masz wzdęcia? Bóle brzucha czy zauważyłeś u siebie inne reakcje alergiczne? W trosce o twoje zdrowie w Centrum Medycznym neoMedica możesz wykonać najważniejsze badania laboratoryjne z krwi w kierunku oceny nietolerancji pokarmowej. Pakiet badań gluten zawiera 6 najważniejszych badań laboratoryjnych z krwi m.in. immunoglobulina IgA […]

13.06.2022
Czytaj
Instrukcja obsługi dla Rodziców – karmienie, przewijanie, tulenie cz. III

Po pierwszym karmieniu maluch najprawdopodobniej zrobi sobie dłuższą przerwę. Trzeba pamiętać o tym, że jego żołądek jest jeszcze malutki- mniej więcej wielkości wisienki, a w dodatku przewód pokarmowy jest jeszcze wypełniony płynem owodniowym oraz niewydaloną smółką. Jeśli bobas śpi dłużej niż 6 godzin, należy go obudzić i zaproponować mu karmienie. Nie spodziewajmy się w tych […]

21.01.2020
Czytaj
Badanie krwi kreatynina – co to jest?

Badanie krwi kreatynina Kreatynina jest jednym z najczęściej wykonywanych badań z krwi w naszym punkcie pobrań w Poznaniu. Głównym celem oznaczania poziomu kreatyniny jest ocena stanu zdrowia nerek – ich wydolności przy przebyciu różnych chorób, ale też po narażeniu na różne substancje takie jak leki czy szkodliwe toksyny. ➡️ Zapraszamy do  skorzystania z oferty: badania […]

19.01.2023
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę