Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Przekazywanie kart szczepień pomiędzy placówkami medycznymi – jak powinno wyglądać?

Wielu rodziców zmieniając lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dla swojego dziecka (w ramach NFZ) pyta, jak przebiega proces przekazania tzw. kart szczepień dziecka (kart uodpornienia)?

Co mówi na ten temat prawo?

W myśl § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, w przypadku konieczności przekazania karty uodpornienia przekazuje się ją za pokwitowaniem osobie przeprowadzającej obowiązkowe szczepienia ochronne.

Mając powyższe na uwadze nie istnieją prawne podstawy dla wydawania kart uodpornienia dzieci rodzicom tych dzieci, jedynie na podstawie zobowiązania się przez tych rodziców do przekazania karty uodpornienia do innego podmiotu leczniczego.

Wg stanowiska Głównego Inspektowa Sanitarnego zdarzająca się jeszcze nieprawidłowa praktyka wydawania oryginałów kart uodpornienia rodzicom/opiekunom dzieci w celu przekazania innemu podmiotowi narusza w/w przepisy i zagraża wiarygodności danych z nadzoru o stanie zaszczepienia populacji.

Wobec powyższego CM neoMedica przekazuje karty uodpornienia dzieci za pośrednictwem operatora pocztowego, listem poleconym, do placówki POZ wskazanej na piśmie przez rodziców/ opiekunów dziecka, bądź w odpowiedzi na wystąpienie o przekazanie karty uodpornienia przez nową placówkę POZ –  w terminie 14 dni od daty wpływu w/w pism. 

Jakie badania krwi na trzustkę?

Badania trzustkowe z krwi Masz objawy takie jak silne bóle brzucha, nudności i wymioty? Zbadaj swoją trzustkę! Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy pakiet zawierający badania trzustki, które możesz wykonać w Centrum Medycznym neoMedica w Poznaniu. Wczesne wykrycie zaburzenia pracy trzustki jest niezwykle ważne w leczeniu, dlatego zbadaj się już dziś! Jakie badania krwi na trzustkę? Wykonanie badań […]

20.05.2022
Czytaj
dr n.med. P. Harasymczuk przeprowadził innowacyjną operację wszczepienia rosnących prętów magnetycznych!

Z przyjemnością informujemy, że nasz lekarz ortopeda dziecięcy dr n. med. Piotr Harasymczuk przeprowadził innowacyjną operację wszczepienia rosnących prętów magnetycznych 10 – letniemu dziecku, zmagającemu się ze skoliozą. Była to pierwsza taka operacja w Wielkopolsce. Innowacyjna operacja odbyła się w maju 2020 roku w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi w Poznaniu. Pacjentem był 10 […]

07.07.2020
Czytaj
Pierwsze chwile dziecka na świecie – instrukcja obsługi dla Rodziców cz. I

Przyjście na świat zupełnie nowego człowieka wiąże się z rozmaitymi czynnościami, zabiegami i procedurami, z których wielu świeżo upieczonych rodziców nie zdaje sobie sprawy. Czasami budzą one obawy zazwyczaj spowodowane brakiem wiedzy na temat przyczyn i zasadności ich wykonywania, a czasami budzą nawet sprzeciw wywołany lękiem o dobro dziecka. Aby pomóc przebrnąć przez ten emocjonujący […]

17.01.2020
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę