Przekazywanie kart szczepień pomiędzy placówkami medycznymi - jak powinno wyglądać? | neoMedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-13:00

Przekazywanie kart szczepień pomiędzy placówkami medycznymi – jak powinno wyglądać?

Wielu rodziców zmieniając lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dla swojego dziecka (w ramach NFZ) pyta, jak przebiega proces przekazania tzw. kart szczepień dziecka (kart uodpornienia)?

Co mówi na ten temat prawo?

W myśl § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, w przypadku konieczności przekazania karty uodpornienia przekazuje się ją za pokwitowaniem osobie przeprowadzającej obowiązkowe szczepienia ochronne.

Mając powyższe na uwadze nie istnieją prawne podstawy dla wydawania kart uodpornienia dzieci rodzicom tych dzieci, jedynie na podstawie zobowiązania się przez tych rodziców do przekazania karty uodpornienia do innego podmiotu leczniczego.

Wg stanowiska Głównego Inspektowa Sanitarnego zdarzająca się jeszcze nieprawidłowa praktyka wydawania oryginałów kart uodpornienia rodzicom/opiekunom dzieci w celu przekazania innemu podmiotowi narusza w/w przepisy i zagraża wiarygodności danych z nadzoru o stanie zaszczepienia populacji.

Wobec powyższego CM neoMedica przekazuje karty uodpornienia dzieci za pośrednictwem operatora pocztowego, listem poleconym, do placówki POZ wskazanej na piśmie przez rodziców/ opiekunów dziecka, bądź w odpowiedzi na wystąpienie o przekazanie karty uodpornienia przez nową placówkę POZ –  w terminie 14 dni od daty wpływu w/w pism. 

Neonatolog odpowiada: Kiedy i jak wykąpać pierwszy raz dziecko?

Poniżej przedstawiamy kolejną część wywiadu aktorki Pauliny Holtz z naszym lekarzem neonatologiem – Malwiną Kuźniak.   Pierwsze kąpiele – należą do taty czy do mamy? Czy powinniśmy się bać pierwszego kąpania? Kiedy wykąpać dziecko po raz pierwszy? Jak często powinno się kąpać dziecko?   Z reguły pierwsza kąpiel maluszka przypadnie jeszcze na czas pobytu w […]

12.06.2019
Czytaj
Test na PRZECIWCIAŁA IgG przeciw KORONAWIRUSOWI w neoMedica!

W neoMedica w Poznaniu dostępne jest już badanie na przeciwciała przeciw wirusowi SARS CoV-2 w klasie IgG metodą ilościową! W jakim celu wykonuje się test na przeciwciała przeciw wirusowi SARS CoV-2 w klasie IgG metodą ilościową? Test służy do ilościowego wykrywania przeciwciał nuetralizujących (odpowiedzialnych za odporność) w klasie IgG przeciw wirusowi SARS-CoV-2 (koronawirusowi). Badanie to […]

16.12.2020
Czytaj
Wirtualna rzeczywistość pomaga uśmierzyć ból podczas pobierania krwi – dla Ciebie i Twojego dziecka!

Rewolucja podczas pobierania krwi!  Ty lub Twoje dziecko źle znosicie pobrania krwi lub szczepionki? W neoMedica mamy na to świetny sposób! Bazując na wynikach amerykańskich badań klinicznych, które udowadniają, że okulary WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI mogą nawet o 50% zmniejszyć odczuwanie bólu wszelkiego rodzaju – w tym podczas pobierania krwi, postanowiliśmy odmienić nieprzyjemny dla wielu zabieg pobierania […]

24.10.2018
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę