Przekazywanie kart szczepień pomiędzy placówkami medycznymi - jak powinno wyglądać? | neoMedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-13:00

Przekazywanie kart szczepień pomiędzy placówkami medycznymi – jak powinno wyglądać?

Wielu rodziców zmieniając lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dla swojego dziecka (w ramach NFZ) pyta, jak przebiega proces przekazania tzw. kart szczepień dziecka (kart uodpornienia)?

Co mówi na ten temat prawo?

W myśl § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, w przypadku konieczności przekazania karty uodpornienia przekazuje się ją za pokwitowaniem osobie przeprowadzającej obowiązkowe szczepienia ochronne.

Mając powyższe na uwadze nie istnieją prawne podstawy dla wydawania kart uodpornienia dzieci rodzicom tych dzieci, jedynie na podstawie zobowiązania się przez tych rodziców do przekazania karty uodpornienia do innego podmiotu leczniczego.

Wg stanowiska Głównego Inspektowa Sanitarnego zdarzająca się jeszcze nieprawidłowa praktyka wydawania oryginałów kart uodpornienia rodzicom/opiekunom dzieci w celu przekazania innemu podmiotowi narusza w/w przepisy i zagraża wiarygodności danych z nadzoru o stanie zaszczepienia populacji.

Wobec powyższego CM neoMedica przekazuje karty uodpornienia dzieci za pośrednictwem operatora pocztowego, listem poleconym, do placówki POZ wskazanej na piśmie przez rodziców/ opiekunów dziecka, bądź w odpowiedzi na wystąpienie o przekazanie karty uodpornienia przez nową placówkę POZ –  w terminie 14 dni od daty wpływu w/w pism. 

Lekarze alarmują – większość dorosłych Polaków jest zagrożona hipercholesterolemią – sprawdź!

Hipercholesterolemia jest to choroba wywołana zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi człowieka. Choroba sama w sobie jest groźna i niestety może powodować szereg bardzo poważnych powikłań. Według analiz epidemiologicznych w latach 2013-2014 hipercholesterolemia dotykała ponad 70% dorosłych mężczyzn i ponad 64% dorosłych kobiet w Polsce. Przerażający jest też fakt, że wśród osób chorych, tylko niewielka […]

26.02.2019
Czytaj
Jak się przygotować do testu obciążenia glukozą?

UWAGA! W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA COVID 19 – TESTU OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ NIE WYKONUJEMY. Test obciążenia glukozą – inaczej nazywany krzywą cukrową, krzywą glikemiczną lub testem OGTT wykonuje się u osób z podejrzeniem cukrzycy typu 2. lub cukrzycy ciążowej. W uproszczeniu, test ten polega na: wykonaniu badania poziomu cukru we krwi na czczo wypiciu roztworu glukozy zbadaniu […]

27.09.2019
Czytaj
Plebiscyt Hipokrates 2019 – wybierz PEDIATRĘ ROKU!

Nasz lekarz pediatra dr n. med. Agnieszka Bujnowska została zgłoszona przez Pacjentów do Plebiscytu HIPOKRATES WIELKOPOLSKI 2019! Plebiscyt ma na celu wybór najlepszego lekarza pediatry w powiecie i regionie Poznańskim – organizowany jest przez redakcję Głosu Wielkopolskiego. Gdzie można zagłosować? Na stronie organizatora plebiscytu – Głosu Wielkopolskiego: GŁOSUJ NA DOKTOR BUJNOWSKĄ!   Plebiscyt objęty jest honorowym […]

11.06.2019
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę