Ginekolog dla niepełnosprawnych Poznań | neoMedica | umów się online!
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-13:00

Ginekolog dla niepełnosprawnych pacjentek – wizyta nie musi być problemem!

28.06.2019

Wizyta u lekarza ginekologa często kojarzy się kobietom z niepełnosprawnością bardzo negatywnie. Wstyd, skrępowanie, czasami nawet ból czy poniżenie – zazwyczaj takie emocje towarzyszą Paniom, które zdecydowały się opowiedzieć bądź opisać swoją wizytę ginekologiczną.  Trudno się dziwić, że po takich przejściach kobietom bardzo trudno jest się umówić na kolejną wizytę.

Co wpływa na taką ocenę wizyty ginekologicznej dla niepełnosprawnych?

Niestety, ale odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Po pierwsze to nieuprzejmy personel medyczny – nikogo przecież nie powinien dziwić fakt, że kobieta cierpiąca na jakąkolwiek niepełnosprawność (ruchową, intelektualną lub inną) – chce być aktywna seksualnie i przede wszystkim zdrowa!

Drugą bardzo istotną przyczyną są bariery infrastruktury – nie tylko brak podjazdu dla wózków inwalidzkich czy windy, ale też niedostosowany gabinet (zbyt ciasny, przystosowany tylko do osób w pełni sprawnych i zwinnych).  Z tego rodzaju niedogodnościami zmagają się zarówno pacjentki korzystające z gabinetów posiadających umowę z NFZ oraz pacjentki gabinetów prywatnych.

Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa jest trudna i krępująca dla każdej kobiety. Pacjentka musi rozmawiać o najbardziej intymnej strefie swojego życia, a także poddać się specyficznemu badaniu. W tym przypadku KAŻDE pierwsze wrażenie jest ważne – nie ma tu znaczenia czy jest to osoba zdrowa czy z niepełnosprawnością. Jeśli trafimy na dobrego i empatycznego specjalistę, a miejsce w którym zostaniemy przyjęte nie będzie dla nas stwarzać żadnych barier, wówczas wizyta może nie będzie dla nas niesamowicie przyjemna, ale z pewnością nie zniechęci nas do dalszej profilaktyki i dbania o siebie.

Czy kobiety z niepełnosprawnością powinny dbać o zdrowie w ten sam sposób co zdrowe osoby?

Oczywiście, że tak! Kobieta pozostaje kobietą niezależnie od tego czy niedowidzi, nie słyszy, ma problemy z poruszaniem się czy też cierpi na porażenie mózgowe. To nie ma znaczenia, gdy chodzi o dbanie o stan zdrowia stref intymnych. Każda z tych kobiet przynajmniej raz w roku powinna poddać się badaniu ginekologicznemu, cytologii, wykonać USG piersi. Każda z tych kobiet powinna stosować antykoncepcję odpowiednio dobraną do niej, do jej stanu zdrowia. Każda z tych Pań ma prawo planować ciążę i prowadzić ją zgodnie z przyjętymi standardami medycznymi. A przede wszystkim każda z kobiet ma prawo i możliwość skontaktowania się z lekarzem, gdy dzieje się coś niepokojącego.

Jak zatem wygląda wizyta ginekologiczna kobiety z niepełnosprawnością w Centrum Medycznym neoMedica?

 

 1. Umówienie wizyty:
 • online – na naszej stronie internetowej za pomocą rejestracji online
 • online – poprzez nasz live chat na stronie internetowej
 • telefonicznie – zatrudniamy tylko wykwalifikowany, doświadczony i empatyczny personel call – center
 • mailowo
 • osobiście na miejscu w neoMedica w Poznaniu
 1. Infrastruktura:
 • przed naszym Centrum Medycznym posiadamy parking, na którym jest zapewnione miejsce dla osoby niepełnosprawnej
 • do wejścia prowadzi podjazd, dzięki któremu poruszanie się na wózku inwalidzkim nie stanowi problemu z dostaniem się do środka.
 • Centrum Medyczne wyposażone jest w windę
 • na miejscu posiadamy też wózek inwalidzki, którego możemy użyczyć potrzebującej pacjentce
 1. Wizyta u lekarza ginekologa dla niepełnosprawnych pacjentek:
 • Pacjentka ma prawo przyjść na wizytę z osobą towarzyszącą lub asystentem medycznym, ale nie jest to wymagane.
 • Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz zaproponuje pacjentce wykonanie badania ginekologicznego.
 • W każdym gabinecie jest łazienka, w której pacjentka może się przygotować do badania.
 • W zależności od stanu zdrowia badanie ginekologiczne może zostać przeprowadzone na fotelu ginekologicznym lub kozetce. Zazwyczaj w trakcie badania lekarz wykonuje badanie ultrasonograficzne (USG). USG można wykonać metodą przez powłoki brzuszne lub transvaginalnie. W każdym przypadku lekarz uprzedzi pacjentkę o sposobie, w jaki chciałby przeprowadzić badanie. Ponadto w trakcie wizyty istnieje też możliwość pobrania u pacjentki wymazu lub wykonania badania cytologicznego.

Nasi lekarze ginekolodzy mogą pomóc w następujących problemach:

 • choroby układu płciowego
 • prowadzenie ciąży prawidłowej
 • prowadzenie ciąży powikłanej
 • badania prenatalne
 • choroby nowotworowe układu płciowego
 • leczenie niepłodności
 • profilaktyka i edukacja ginekologiczna
 • poradnictwo antykoncepcyjne
 • menopauza

Co w przypadku pacjentek ciężarnych? Czy istnieje możliwość prowadzenia ciąży u kobiety z niepełnosprawnością w Centrum Medycznym neoMedica w Poznaniu?

Jak najbardziej! Każda kobieta, która chce, może prowadzić ciążę u wybranego lekarza ginekologa w naszej placówce. Staramy się, aby opieka sprawowana nad kobietą ciężarną była na możliwie jak najwyższym poziomie. Zależy nam, aby kobieta w ciąży znalazła u nas wszystko to czego potrzebuje, a przede wszystkim czuła się bezpiecznie „w naszych rękach”. Oprócz standardowego prowadzenia ciąży oferujemy też pacjentkom możliwość przeprowadzenia badań prenatalnych w I, II oraz III trymestrze ciąży oraz zintegrowany test wg FMF.  Nasi lekarze oferują pacjentkom kompleksową pomoc także w zakresie planowania rodziny oraz problemów z zajściem w ciążę.

Szanowne Pacjentki – stanowczo podkreślamy, profilaktyka ginekologiczna jest ważna w przypadku każdej kobiety. Każda z Pań powinna dbać o swoje zdrowie i korzystać z opieki ginekologicznej na odpowiednim poziomie. Prosimy pamiętać, że niepełnosprawność nie ujmuje Waszej kobiecości i macie prawo wymagać dostępu do odpowiednich świadczeń medycznych.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty! Wizyty ginekologiczne możecie umawiać telefonicznie, online lub osobiście. Przyjdźcie i przekonajcie się, że warto troszczyć się o siebie!

Nasi lekarze:

 

Inga Przybylska

lek.

Specjalista ginekologii z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w opiece nad ciążą fizjologiczną i powikłaną. Udziela porad z zakresu antykoncepcji i planowania rodziny.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

 

Katarzyna Kawka – Paciorkowska

lek.

Lekarz Katarzyna Kawka – Paciorkowska specjalizuje się w  opiece ginekologicznej kobiet w ciąży oraz badaniach i profilaktyce ginekologicznej.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

 

Paula Mikołajska – Ptaś

lek.

Lekarz Paula Mikołajska-Ptaś zajmuje się opieką ginekologiczną kobiet w ciąży oraz badaniami i profilaktyką ginekologiczną.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

 

Małgorzata Sajda

lek.

Lekarz specjalista w ginekologii i położnictwie z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się w opiece nad kobietą w okresie rozrodczym i menopauzalnym.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

 

Autorem artykułu jest: lek. Ginekolog Inga Przybylska

Bezpłatne warsztaty Świadoma Mama – NEONATOLOG odpowie na najczęstsze pytania przyszłych rodziców

Pierwsze dni, tygodnie po porodzie – czego się spodziewać? Z przyjemnością chcemy zaprosić przyszłych rodziców na darmowe warsztaty organizowane przez Świadomą Mamę 23/05/2019 w Starym Browarze od godziny 16:00, na których będzie można spotkać się z naszą Panią Doktor neonatolog – Maliwną Kuźniak! Ambasadorką projektu jest znana aktorka i aktywna mama – Paulina Holtz. To właśnie Pani Paulina Holtz przeprowadzi z […]

13.05.2019
Czytaj
Dlaczego w neoMedica Dzień Kobiet świętuje się szczególnie?

Dzień Kobiet świętuje 8 marca cały świat, dlaczego dla nas jest to szczególne święto? Ponieważ zdecydowana większość pacjentów i lekarzy w neoMedica to kobiety. Mało tego! Zarząd naszego Centrum Medycznego tworzą kobiety oraz personel pozamedyczny, pielęgniarki i położne stanowi płeć damska! Szczegóły obrazuje poniższa infografika:  

08.03.2019
Czytaj
W ŚRODĘ 23/06/21 neoMedica jest zamknięta

Szanowni Pacjenci, Ze względu na zniszczenia spowodowane zalaniem parteru neoMedica, podczas wczorajszej nawałnicy, w dniu dzisiejszym, tj. ŚRODA 23/06/2021 neoMedica będzie zamknięta. Mamy nadzieję, że w czwartek wznowimy przyjęcia. W środę nie będą działały telefony – z przyczyn od nas niezależnych. Przepraszamy za wszelkie niedogodności. Wszystkie wizyty postaramy się przełożyć na nowe terminy. Będziemy się […]

23.06.2021
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę