Rekomendacje dotycząca ryzyka transmisji koronawirusa w okresie ciąży i laktacji - neoMedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Rekomendacje dotycząca ryzyka transmisji koronawirusa w okresie ciąży i laktacji

Szanowne Pacjentki w okresie ciąży oraz laktacji,

przekazujemy Wam oficjalny komunikat NFZ dotyczący ryzyka transmisji koronawirusa SARS CoV-2 od matki do dziecka w okresie ciąży i laktacji z dnia 13/03/2020: 

Bazując na aktualnej wiedzy o drogach zakażenia, transmisja wirusa SARS CoV-2 przez mleko matki jest bardzo mało prawdopodobna,ale już bliski kontakt matki z dzieckiem podczas karmienia może stanowić potencjalne zagrożenie.

Decyzja o podjęciu i kontynuowaniu karmienia piersią przez kobietę zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 lub diagnozowaną w kierunku COVID-19 powinna zostać podjęta każdorazowo w porozumieniu z personelem medycznym biorąc pod uwagę także stan kliniczny matki i podjęte leczenie.

Nie zalecane jest karmienie bezpośrednio z piersi przez matkę zakażoną koronawirusem. W przypadku konieczności izolacji matki od dziecka i decydując się na mechaniczne odciąganie mleka należy zadbać nie tylko o higienę rąk, ale także o dezynfekcje akcesoriów laktacyjnych, najlepiej też zaopatrzyć się w osobisty sprzęt do odciągania pokarmu.

Procedury banku mleka stosowane w Polsce, obniżają do minimum ryzyko zakażenia przez mleko dawczyń niezwykle wrażliwej grupy pacjentów jaką są wcześniaki.

Należy zwiększyć rygory higieny w bankach mleka, zgodnie z bieżącymi rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u wcześniej zakwalifikowanej honorowej dawczyni, których nie tłumaczą inne względy medyczne, lub zgłoszenia przez dawczynię ryzyka ekspozycji na wirusa, tj.:

  • przebywanie w strefie ryzyka
  • bliski kontakt z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem zakażenia SARS-CoV-2- w fazie objawowej,
  • obecność w placówce zdrowotnej, w której potwierdzono przypadek zakażenia SARS-CoV-2

w ciągu 14 dni poprzedzających donację zaleca się czasowe zaprzestanie donacji mleka.

Najniższa cena badania NIFTY PRO w tym roku! Tylko we wrześniu!

Kochane Pacjentki! Przygotowaliśmy dla Was aż 2 niespodzianki! Obniżamy cenę badania NIFTY PRO o 101 zł! Cena spada z 2350zł na 2249zł, promocja obowiązuje przez cały wrzesień 2022!  Każda Pacjentka, która we wrześniu zdecyduje się wykonać badanie NIFTY PRO zaoszczędzi aż 101 zł i otrzyma od nas dodatkowo voucher na badania laboratoryjne o wartości 100zł! […]

30.08.2022
Czytaj
Na czym polega porada doradcy laktacyjnego?

Karmienie piersią wydaje się być prostą i najbardziej intuicyjną czynnością w opiece nad małym Człowiekiem. Okazuje się jednak, że w bardzo wielu przypadkach przysparza ono mnóstwa problemów, które odbijają się na stanie zdrowia i samopoczuciu zarówno dziecka, jak i matki. Brak pomocy otrzymanej w porę od profesjonalisty, zmęczenie, zniechęcenie, dolegliwości czy wreszcie nieprzychylny komentarz usłyszany […]

13.12.2019
Czytaj
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Wiele kobiet zastanawia się jak przygotować się do wizyty u ginekologa. Dobre przygotowanie do wizyty ginekologicznej z pewnością zmniejszy stres u pacjentki i sprawi, że wizyta u ginekologa przebiegnie sprawnie. Zatem ile trwa wizyta? Jak wygląda wizyta u ginekologa? Jak wygląda badanie ginekologiczne? Jak przygotować się do badania ginekologicznego? Czego możesz się spodziewać na pierwszej […]

15.03.2023
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę