Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Rekomendacje dotycząca ryzyka transmisji koronawirusa w okresie ciąży i laktacji

Szanowne Pacjentki w okresie ciąży oraz laktacji,

przekazujemy Wam oficjalny komunikat NFZ dotyczący ryzyka transmisji koronawirusa SARS CoV-2 od matki do dziecka w okresie ciąży i laktacji z dnia 13/03/2020: 

Bazując na aktualnej wiedzy o drogach zakażenia, transmisja wirusa SARS CoV-2 przez mleko matki jest bardzo mało prawdopodobna,ale już bliski kontakt matki z dzieckiem podczas karmienia może stanowić potencjalne zagrożenie.

Decyzja o podjęciu i kontynuowaniu karmienia piersią przez kobietę zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 lub diagnozowaną w kierunku COVID-19 powinna zostać podjęta każdorazowo w porozumieniu z personelem medycznym biorąc pod uwagę także stan kliniczny matki i podjęte leczenie.

Nie zalecane jest karmienie bezpośrednio z piersi przez matkę zakażoną koronawirusem. W przypadku konieczności izolacji matki od dziecka i decydując się na mechaniczne odciąganie mleka należy zadbać nie tylko o higienę rąk, ale także o dezynfekcje akcesoriów laktacyjnych, najlepiej też zaopatrzyć się w osobisty sprzęt do odciągania pokarmu.

Procedury banku mleka stosowane w Polsce, obniżają do minimum ryzyko zakażenia przez mleko dawczyń niezwykle wrażliwej grupy pacjentów jaką są wcześniaki.

Należy zwiększyć rygory higieny w bankach mleka, zgodnie z bieżącymi rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u wcześniej zakwalifikowanej honorowej dawczyni, których nie tłumaczą inne względy medyczne, lub zgłoszenia przez dawczynię ryzyka ekspozycji na wirusa, tj.:

  • przebywanie w strefie ryzyka
  • bliski kontakt z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem zakażenia SARS-CoV-2- w fazie objawowej,
  • obecność w placówce zdrowotnej, w której potwierdzono przypadek zakażenia SARS-CoV-2

w ciągu 14 dni poprzedzających donację zaleca się czasowe zaprzestanie donacji mleka.

Badanie AMH – wskaźnik rezerwy jajnikowej w neoMedica w Poznaniu

Badanie AMH – co to jest? Badanie AMH – hormon anty – Müllerowski (ang. Anti-Müllerian Hormone) to skuteczny sposób na określenie płodności kobiety.  Jest to tzw. nowoczesna ocena rezerwy jajnikowej. Hormon AMH – jest hormonem wytwarzanym przez pęcherzyki jajników u kobiety. Ma on za zadanie wspólnie z hormonem folikulotropowym (FSH) regulowanie dojrzewania pęcherzyków, w których […]

01.12.2021
Czytaj
USG piersi – dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna? Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Najważniejszym aspektem, dającym nadzieję jest fakt, iż w porę zdiagnozowany rak piersi może zostać wyleczony. Większość przypadków zachorowań, stanowią guzki wyleczalne, o ile zostaną wykryte w wystarczająco wczesnym etapie. Wcześnie postawioną diagnozę zawdzięczamy regularnym badaniom piersi, a także profilaktyce i rosnącej świadomości […]

18.10.2021
Czytaj
Badanie AMH – wskaźnik rezerwy jajnikowej w neoMedica w Poznaniu

Badanie AMH – co to jest? Badanie AMH – hormon anty – Müllerowski (ang. Anti-Müllerian Hormone) to skuteczny sposób na określenie płodności kobiety.  Jest to tzw. nowoczesna ocena rezerwy jajnikowej. Hormon AMH – jest to hormonem wytwarzanym przez pęcherzyki jajników u kobiety. Ma on za zadanie wspólnie z hormonem folikulotropowym (FSH) regulowanie dojrzewania pęcherzyków, w których […]

22.02.2020
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę