Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

USG piersi – dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet.

Najważniejszym aspektem, dającym nadzieję jest fakt, iż w porę zdiagnozowany rak piersi może zostać wyleczony. Większość przypadków zachorowań, stanowią guzki wyleczalne, o ile zostaną wykryte w wystarczająco wczesnym etapie. Wcześnie postawioną diagnozę zawdzięczamy regularnym badaniom piersi, a także profilaktyce i rosnącej świadomości pacjentek.

Do profilaktyki raka piersi w Polsce, podchodzi się coraz poważniej. Organizowane są akcje promocyjne, na czele których stają współczesne gwiazdy, jak i także ikony zdrowego stylu życia. Równa się to zwiększonej świadomości Polek i Polaków. Lekarze ginekolodzy podczas wizyt ginekologicznych również profilaktycznie wykonują lub zalecają wykonanie przynajmniej raz w roku USG piersi.

Październik jest uznawany jako miesiąc świadomości raka piersi. W tym czasie warto zapoznać się bliżej z tematem, a także zachęcić do tego swoich bliskich.

Kiedy, jak nie teraz? PAŹDZIERNIK TO NAJLEPSZY KU TEMU CZAS!

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia raka piersi:

  • Wiek powyżej 50. roku życia
  • Obciążony wywiad rodzinny – występowanie mutacji w genach BRCA1, BRCA2
  • Wystąpienie miesiączki przed 12. rokiem życia
  • Urodzenie pierwszego dziecka po 35. roku życia
  • Niewłaściwy styl życia – wysokie BMI, niewłaściwa dieta, spożywanie alkoholu, wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej

Niestety rak piersi, może dotknąć także młode kobiety, nie należące do grupy o podwyższonym ryzyku zachorowania. Bardzo trudno jest zapobiec chorobie, a także uznaje się za niemożliwe całkowite uchronienie samą właściwą profilaktyką i przestrzeganiem zdrowego stylu życia. Pierwszym z podstawowych działań w celu szybkiej diagnozy jest samobadanie piersi. Powinno wykonywać się je regularnie, często, przyjąć jako stały element naszej codzienności. Taką podstawową rutynę zaleca się każdej kobiecie po skończonym 20. roku życia. Zwiększa to skuteczność wykrycia nawet najmniejszych guzków.

Szczególną uwagę na profilaktykę raka piersi, powinny zastosować pacjentki, które w swojej rodzinie zaobserwowały powtarzalność chorób. Ponad to, jeśli raka piersi stwierdzono w bliskiej linii rodziny, to istnieje szansa na nosicielstwo genów wadliwych. Istnieje możliwość przeprowadzenia badania, na podstawie pobrania próbki krwi.

Na co należy zwrócić uwagę w trakcie samobadania piersi?

  • Symetryczność piersi, zmiany kształtu, wygląd skóry
  • Wygląd brodawek sutkowych, ich kolor, stan skóry
  • Marszczenia się skóry, kolor, ewentualne zaczerwienienia
  • Wygląd naczyń krwionośnych na skórze
  • Wydostawanie się wydzieliny

Należy pamiętać o schemacie powtarzalności badania. Najlepszym sposobem aby uzyskać największą dokładność i wprawę w samobadaniu jest przestrzeganie zasad. Należą do nich między innymi: badania raz w miesiącu, powtarzane w tym samym dniu cyklu, i dużo cierpliwości.

Rekomendowane jest przeprowadzanie badania piersi na początku cyklu menstruacyjnego tj. 2-3 dzień po krwawieniu. Wybierając się na USG piersi, należy także zwrócić uwagę aby był to początek cyklu. Dzięki temu minimalizujemy dyskomfort w trakcie badania.

Specjaliści i personel medyczny neoMedica Poznań chętnie wyjaśni i odpowie na wszelkie wątpliwości. Zważając,  iż jest to trudny lecz potrzebny temat pozostajemy otwarci na Państwa pytania.

Jeśli zostanie zaobserwowany, jeden z wyżej wymienionych objawów, należy jak najszybciej udać się na kontrolę do specjalisty ginekologa lub radiologa i wykonać badanie USG piersi.

Sprawdź ofertę: Ginekolog Poznań 

Co jeśli w samobadaniu piersi wszystko jest w porządku?

Nawet jeśli w trakcie samobadania piersi, nie zostanie wykryte nic niepokojącego, to nawet wtedy należy przynajmniej raz w roku udać się do specjalisty ginekologa. Lekarz przeprowadzi badanie: może to zrobić to palpacyjnie czyli za pomocą dłoni, jak i także przy użyciu głowicy USG.

Takie badanie przeprowadzić można w neoMedica w Poznaniu, umawiając się do specjalisty ginekologa lub radiologa.

 

Wizytę możesz umówić już teraz online ->

UMÓW WIZYTĘ

 

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę