Pionierski zabieg w Polsce wykonany przez dr hab. n. med., prof. UM Ł. Kubaszewskiego! - neoMedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Pionierski zabieg w Polsce wykonany przez dr hab. n. med., prof. UM Ł. Kubaszewskiego!

29.09.2022

W poznańskiej Klinice Ortopedii Kręgosłupa mieszczącej się w szpitalu im. Degi we wrześniu pierwszy raz w Polsce zastosowano nowatorską metodą leczenia chorób kręgosłupa – UBE (Unilateral Biportal Endoscopy). Jesteśmy niezwykle dumni, ponieważ w zabiegu uczestniczył jeden z naszych lekarzy ortopedów, a zarazem kierownik tamtejszej kliniki dr hab. n. med., prof. UM Łukasz Kubaszewski.

Jak poinformował profesor Kubaszewski w oficjalnym komunikacie, zastosowana metoda jest bardzo popularna w innych krajach europejskich. Technika UBE jest metodą składającą się z dwóch nacięć po jednej stronie kręgosłupa. Każde z nacięć tzw. portów ma zaledwie pół centymetra. Mimo, że oba nacięcia wykonywane są po jednej stronie kręgosłupa, metoda ta umożliwia zoperowanie kanału kręgowego i kanałów korzeniowych po obu stronach. Technika znajduje zastosowanie w leczeniu chorób kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i krzyżowego. 

 

Jak wyjaśnił dr hab. n. med., prof. UM Łukasz Kubaszewski  – metoda ta jest bezpieczniejsza od metod z pojedynczego dostępu. Technika UBE umożliwia ciągłą wizualizację struktur nerwowych co jest niemożliwe w przypadku innych metod. Ma to znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań, a także skrócenie czasu hospitalizacji pacjenta do 24 godzin. Z informacji i danych prezentowanych przez inne ośrodki wykonujące zabiegi z wykorzystaniem techniki UBE wynika, że zastosowanie tej metody pozwala zmniejszyć ilość pacjentów wcześniej kwalifikowanych do zabiegów z wykorzystaniem implantu. 

Zespół Kliniki Ortopedii Kręgosłupa Dorosłych długo przygotowywał się do wykorzystania tej metody. Pierwsze zabiegi endoskopowe z zakresu chirurgii kręgosłupa były wykonywane w szpitalu w 2009 roku. W oparciu o te doświadczenia opublikowano pracę naukową opisującą autorską technikę operacyjną z dostępu poprzez staw międzykręgowy (2014 r.). Szkolenia zespołu odbywały się w Turcji oraz we Francji. 

Jak podkreśla dr hab. n. med., prof. UM Łukasz Kubaszewski, metody endoskopowe zajmują coraz ważniejsze miejsce w chirurgii kręgosłupa, a także są coraz częściej wskazywane przez pacjentów. 

Skorzystaj z konsultacji ortopedycznej:

 

dr hab. n. med., prof. UM

Łukasz Kubaszewski

 

UMÓW WIZYTĘ

 

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę