Badanie krwi kreatynina Poznań | neomedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badanie krwi kreatynina – co to jest?

Badanie krwi kreatynina

Kreatynina jest jednym z najczęściej wykonywanych badań z krwi w naszym punkcie pobrań w Poznaniu. Głównym celem oznaczania poziomu kreatyniny jest ocena stanu zdrowia nerek – ich wydolności przy przebyciu różnych chorób, ale też po narażeniu na różne substancje takie jak leki czy szkodliwe toksyny.

➡️ Zapraszamy do  skorzystania z oferty: badania krwi Poznań

Częstym powodem zgłaszania się na badanie krwi kreatyniny jest skierowanie pacjenta na badanie wymagające podania kontrastu np. rezonans magnetyczny czy też tomografia komputerowa. Ponadto warto dodać badanie kreatyniny do swojej listy badań, które wykonujemy profilaktycznie. Pomoże ona ocenić stan zdrowia naszych nerek, które nierzadko obciążane są różnymi czynnikami.

Oznaczenie poziomu kreatyniny wykonuje się wraz z oznaczeniem tzw. parametru eGFR. Jest to wskaźnik filtracji kłębuszkowej. Ten wskaźnik również pozwala ocenić funkcjonowanie oraz wydajność nerek.

➡️ Sprawdź badanie KREATYNINY w pakiecie – Pakiet nerki bez usterki

Wynik badania krwi kreatynina

Oczywiście prawidłowym wynikiem badania kreatyniny jest ten, który mieści się w normie czyli w zakresie referencyjnym podanym obok wyniku.

Podwyższony poziom kreatyniny może sugerować powstanie niewydolności nerek czy pogorszenia ich funkcjonowania. Podwyższony wynik może być też efektem podania kontrastu podczas badania.

Obniżony poziom kreatyniny pojawia się zazwyczaj u osób, u których można zaobserwować obniżenie masy mięśniowej np. w przypadku poddawania się restrykcyjnej diecie, u osób które cierpią na zaniki mięśni, ale też u ludzi w podeszłym wieku.

Czas oczekiwania na wynik badania krwi kreatynina

Czas oczekiwania na wynik badania krwi  kreatyniny to 1 dzień roboczy. Jeśli wykonasz badanie krwi w punkcie pobrań w neoMedica w Poznaniu otrzymasz kod za pomocą którego wyniki będziesz mógł pobrać online.

Badanie krwi kreatynina – przygotowanie

Badanie nie jest skomplikowane. Wykonuje się je z krwi żylnej pobranej od pacjenta. Pacjent przystępujący do badania powinien być na czczo, po całonocnym odpoczynku. Podczas przygotowywania się do badania kreatyny, warto pamiętać o dobrym nawodnieniu przed wykonaniem pobrania krwi. Zaleca się wykonywać badanie z rana.

➡️ Sprawdź jak przygotować się do badań laboratoryjnych z krwi – Badania krwi jak się przygotować?

Przyjdź na badanie do Punktu Pobrań neoMedica od pon-pt 7:00-14:00 oraz w soboty 8:00-11:00!

 

Pamiętaj! Twoje zdrowie jest dla Nas najważniejsze!

Pakiet zdrowe włosy, skóra i paznokcie

Pakiet badań zdrowe włosy, skóra i paznokcie Drogie Pacjentki, w trosce o wasze zdrowie, wychodzimy naprzeciw Wam – stworzyliśmy pakiet badań „Zdrowe włosy, skóra i paznokcie”! Nadmiernie wypadają Ci włosy? A może łamią paznokcie? Walczysz z trądzikiem? Stosujesz pielęgnację a efektów nie widać? To właśnie pakiet badań dla Ciebie, zbadaj się już dziś! Co zawiera […]

10.05.2022
Czytaj
Lekarze alarmują – większość dorosłych Polaków jest zagrożona hipercholesterolemią – sprawdź!

Hipercholesterolemia jest to choroba wywołana zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi człowieka. Choroba sama w sobie jest groźna i niestety może powodować szereg bardzo poważnych powikłań. Według analiz epidemiologicznych w latach 2013-2014 hipercholesterolemia dotykała ponad 70% dorosłych mężczyzn i ponad 64% dorosłych kobiet w Polsce. Przerażający jest też fakt, że wśród osób chorych, tylko niewielka […]

26.02.2019
Czytaj
Komunikat dla Pacjentów – funkcjonowanie neoMedica

Szanowni Pacjenci, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo Państwa oraz Państwa bliskich, jak i pracowników Centrum Medycznego neoMedica, w celu ograniczenia transmisji koronawirusa SARS CoV – 2 popieramy zalecenia dotyczące noszenia maseczek, dezynfekcji rąk oraz dystansu społecznego. Centrum Medyczne neoMedica pozostaje otwarte, jednak jego funkcjonowanie zostaje ograniczone: Realizujemy konsultacje medyczne dla Pacjentów, których stan zdrowia […]

17.03.2020
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę