Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badanie krwi kreatynina – co to jest?

Badanie krwi kreatynina

Kreatynina jest jednym z najczęściej wykonywanych badań z krwi w naszym punkcie pobrań w Poznaniu. Głównym celem oznaczania poziomu kreatyniny jest ocena stanu zdrowia nerek – ich wydolności przy przebyciu różnych chorób, ale też po narażeniu na różne substancje takie jak leki czy szkodliwe toksyny.

➡️ Zapraszamy do  skorzystania z oferty: badania krwi Poznań

Częstym powodem zgłaszania się na badanie krwi kreatyniny jest skierowanie pacjenta na badanie wymagające podania kontrastu np. rezonans magnetyczny czy też tomografia komputerowa. Ponadto warto dodać badanie kreatyniny do swojej listy badań, które wykonujemy profilaktycznie. Pomoże ona ocenić stan zdrowia naszych nerek, które nierzadko obciążane są różnymi czynnikami.

Oznaczenie poziomu kreatyniny wykonuje się wraz z oznaczeniem tzw. parametru eGFR. Jest to wskaźnik filtracji kłębuszkowej. Ten wskaźnik również pozwala ocenić funkcjonowanie oraz wydajność nerek.

➡️ Sprawdź badanie KREATYNINY w pakiecie – Pakiet nerki bez usterki

Wynik badania krwi kreatynina

Oczywiście prawidłowym wynikiem badania kreatyniny jest ten, który mieści się w normie czyli w zakresie referencyjnym podanym obok wyniku.

Podwyższony poziom kreatyniny może sugerować powstanie niewydolności nerek czy pogorszenia ich funkcjonowania. Podwyższony wynik może być też efektem podania kontrastu podczas badania.

Obniżony poziom kreatyniny pojawia się zazwyczaj u osób, u których można zaobserwować obniżenie masy mięśniowej np. w przypadku poddawania się restrykcyjnej diecie, u osób które cierpią na zaniki mięśni, ale też u ludzi w podeszłym wieku.

Czas oczekiwania na wynik badania krwi kreatynina

Czas oczekiwania na wynik badania krwi  kreatyniny to 1 dzień roboczy. Jeśli wykonasz badanie krwi w punkcie pobrań w neoMedica w Poznaniu otrzymasz kod za pomocą którego wyniki będziesz mógł pobrać online.

Badanie krwi kreatynina – przygotowanie

Badanie nie jest skomplikowane. Wykonuje się je z krwi żylnej pobranej od pacjenta. Pacjent przystępujący do badania powinien być na czczo, po całonocnym odpoczynku. Podczas przygotowywania się do badania kreatyny, warto pamiętać o dobrym nawodnieniu przed wykonaniem pobrania krwi. Zaleca się wykonywać badanie z rana.

➡️ Sprawdź jak przygotować się do badań laboratoryjnych z krwi – Badania krwi jak się przygotować?

Przyjdź na badanie do Punktu Pobrań neoMedica od pon-pt 7:00-14:00 oraz w soboty 8:00-11:00!

 

Pamiętaj! Twoje zdrowie jest dla Nas najważniejsze!

Czy nowotwory są dziedziczne?

Czy nowotwory są dziedziczne? Nowotwory mogą być powodowane zarówno przez czynniki środowiskowe jak i przez genetyczne. Oznacza to, że niektóre rodzaje nowotworów mają skłonności do dziedziczenia ich po naszych bliskich. Z szacunków wynika, że aż 90% nowotworów powstaje w wyniku działania czynników środowiskowych, na które możemy mieć wpływ. Pozostałe 10% stanowią nowotwory wywoływane przez czynniki […]

18.05.2023
Czytaj
Vouchery podarunkowe do neoMedica na prezent? Nie ma nic ważniejszego od zdrowia!

NeoMedica oferuje vouchery prezentowe (kwotowe lub na konkretne badanie/pakiety).  Dowolny pakiet lub program badań profilaktycznych, to doskonały i oryginalny pomysł na prezent dla każdego – dla dbających o swoje zdrowie czy zabieganych, którzy nie cierpią na nadmiar wolnego czasu. Każdy znajdzie odpowiedni pakiet dla bliskiej osoby. Do wyboru mamy:  Pakiet tarczyca pod kontrolą  Pakiet aktywna seniorka  Pakiet aktywny senior  Pakiet pokochaj serce  Pakiet sportowy  […]

10.12.2021
Czytaj
Już w sobotę 22 października -50% na wszystkie badania laboratoryjne!

Drodzy Pacjenci! Przychodzimy do Was ze świetną informacją! Już w najbliższą sobotę 22 października obowiązuje w punkcie pobrań w neoMedica w Poznaniu promocja -50% na wszystkie badania laboratoryjne! W promocji biorą udział wszystkie badania laboratoryjne, bez wyjątków. Promocja jest ważna tylko jeden dzień – sobota 22 października w godzinach otwarcia punktu pobrań. Promocja -50% na […]

17.10.2022
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę