Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Dna moczanowa – badanie krwi!

Dna moczanowa – co to?

Czy zdarza się, że dokuczają Ci silne bóle stawów, niekiedy z obrzękiem? Czy ból ten pojawia się w nocy lub nad ranem, a potem ustępuje na kilka dni, może nawet miesięcy aż w końcu znów o sobie przypomina? Być może ból dotyczy dużego palca u stopy lub kolana? Jeśli na wszystkie powyższe pytania odpowiedziałeś „tak” to czas wdrożyć diagnostykę – być może cierpisz na dne moczanową lub inaczej artretyzm.

Przyczyną choroby jest krystalizacja kwasu moczowego w płynie stawowym. Okazuje się, że najbardziej narażeni na zachorowanie są mężczyźni po 40 roku życia, ale i kobiety po menopauzie. Oprócz tego istnieje jeszcze kilka innych czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby.

Należą do nich:

  • dieta bogata w mięso czerwone i podroby,
  • otyłość,
  • nadużywanie alkoholu,
  • niektóre choroby i leki.

Objawy dny moczanowej są dość charakterystyczne. Ból często pojawia się nagle i w nocy. Ma charakter nasilający się i bywa, że staje się bardzo silny. Często towarzyszy mu pojawiający się obrzęk stawu oraz rumień. Osoba, która doświadcza tych dolegliwości może również gorączkować. Najczęściej dna moczanowa rozpoczyna się od bólu palucha (podagra) lub stawu kolanowego.

Symptomy artretyzmu są bardzo zdradliwe. Bywa, że silny ból ustępuje po kilku godzinach i nie przypomina się przez kolejne tygodnie. Jednak do czasu. Cechą charakterystyczną dny moczanowej są właśnie ostre napady dolegliwości. Nie leczona choroba może jednak przekształcić się w dolegliwość przewlekłą.

Dna moczanowa badanie krwi

Jednym z badań krwi, które możemy wykonać przy podejrzeniu dny moczanowej jest kwas moczowy. Kwas moczowy to proste badanie wykonywane z krwi żylnej pacjenta. Badanie to nie da nam jednoznacznej odpowiedzi, ale jest bardzo pomocne przy diagnostyce dny moczanowej. Podwyższony poziom kwasu moczowego może sugerować dne moczanową. W przypadku otrzymania takiego wyniku oraz odczuwania powyższych dolegliwości należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Kwas moczowy to badanie z krwi czy moczu?

Kwas moczowy jest to proste badanie krwi. Do tego badania pacjent powinien przystąpić rano na czczo, po całonocnym wypoczynku. Czas oczekiwania na wynik to 1 dzień roboczy. Wynik badania kwas moczowy tak jak w przypadku innych badań wykonywanych w CM neoMedica mogą Państwo odebrać przez Internet, logując się indywidualnym kodem.

Ile kosztuje badanie krwi na dne moczanową?

W przypadku podejrzenia u siebie objawów wskazujących na dne moczanową zaleca się opisane wyżej badanie krwi – kwas moczowy. W Centrum Medycznym  neoMedica w Poznaniu koszt badania kwasu moczowego to 15 zł. Aby wykonać badanie krwi nie musisz się wcześniej umawiać, odwiedź nasz punkt pobrań od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14 oraz w soboty w godz. 8-11!

Wynik badania krwi – kwas moczowy:

Wyniki badania krwi w kierunku oceny poziomu kwasu moczowego dostępne są w ciągu 1 dnia roboczego. W naszym punkcie pobrań otrzymasz kod za pomocą którego wyniki możesz odebrać online.

 

Lekarze alarmują – większość dorosłych Polaków jest zagrożona hipercholesterolemią – sprawdź!

Hipercholesterolemia jest to choroba wywołana zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi człowieka. Choroba sama w sobie jest groźna i niestety może powodować szereg bardzo poważnych powikłań. Według analiz epidemiologicznych w latach 2013-2014 hipercholesterolemia dotykała ponad 70% dorosłych mężczyzn i ponad 64% dorosłych kobiet w Polsce. Przerażający jest też fakt, że wśród osób chorych, tylko niewielka […]

26.02.2019
Czytaj
neoMedica – PLACÓWKA PRZYJAZNA PACJENTOWI

W neoMedica mamy kolejny powód do dumy! Otrzymaliśmy właśnie certyfikat PLACÓWKA PRZYJAZNA PACJENTOWI 2018 przyznany przez portal ZnanyLekarz.pl Dlaczego jest to dla nas tak ważne i satysfakcjonujące? Ponieważ certyfikaty przyznawane są placówkom medycznym, które w minionym 2018 roku, otrzymały najwięcej pozytywnych opinii od swoich Pacjentów na portalu znanylekarz.pl Radość jest tym większa, że możemy się […]

13.02.2019
Czytaj
Ginekolog dla niepełnosprawnych pacjentek – wizyta nie musi być problemem!

Wizyta u lekarza ginekologa często kojarzy się kobietom z niepełnosprawnością bardzo negatywnie. Wstyd, skrępowanie, czasami nawet ból czy poniżenie – zazwyczaj takie emocje towarzyszą Paniom, które zdecydowały się opowiedzieć bądź opisać swoją wizytę ginekologiczną.  Trudno się dziwić, że po takich przejściach kobietom bardzo trudno jest się umówić na kolejną wizytę. Co wpływa na taką ocenę […]

28.06.2019
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę