Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Dla większości pacjentek pierwsza wizyta u ginekologa wiąże się ze stresem. Nie wiemy jak będzie wyglądać badanie ginekologiczne, jesteśmy zawstydzone i nieco skrępowane. Uprzedzamy jednak, że podczas pierwszej wizyty nie musi tak być! Nasza mała dawka wiedzy z pewnością pomoże Ci się uspokoić, ale i przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa.

Pierwszy raz u ginekologa…

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników każda kobieta powinna odbyć pierwszą wizytę u ginekologa już między 12 a 15 rokiem życia czyli wtedy gdy pojawia się pierwsza miesiączka. Jednak co do zasady, jeśli kobieta nie współżyje, ale też nie doświadcza żadnych dolegliwości intymnych to z pierwszą wizytą można zaczekać. Ważne, aby odbyć ją do 25 r.ż.

Aby czuć się komfortowo warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego lekarza. Czy lepiej będziemy czuły się rozmawiając z kobietą czy może z mężczyzną? Ginekolog w neoMedica Poznań pozwala Wam dokonać tego wyboru – w naszej placówce przyjmują zarówno Panie Doktor i jak i Pan Doktor. Warto zwrócić też uwagę na wiek pacjentki – nie każdy lekarz przyjmuje Pacjentki poniżej 18 roku życia. W neoMedica część ginekologów przyjmuje Pacjentki już od 16 roku życia.

Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, na wizytę musisz zgłosić się wraz z rodzicem/opiekunem.

Jakie informacje muszę przygotować na pierwszą wizytę u ginekologa?

Pierwsza wizyta ginekologiczna rozpocznie się od wnikliwego wywiadu. Przygotuj informacje takie jak: datę pierwszej miesiączki, datę ostatniej miesiączki, przebyte operacje, choroby przewlekłe czy przyjmowane leki. Po zebraniu wszystkich informacji rozpocznie się badanie ginekologiczne. W gabinetach ginekologa Poznań w neoMedica znajdują się specjalnie przygotowane łazienki, aby ułatwić Ci przystąpienie do badania. Znajdziesz tam jednorazowe kapcie, spódniczki a także różową skrzyneczkę wyposażoną w środki higieny dla kobiet. Oczywiście będziesz mieć też możliwość skorzystania z toalety czy bidetu.

Badanie ginekologiczne – jak to wygląda?

Lekarz poprosi Cię, abyś usiadła na fotelu ginekologicznym. Na pierwszej wizycie ginekologicznej może być to trudne, ale spokojnie, w razie potrzeby lekarz poinstruuje Cię jak to zrobić. W tej pozycji ginekolog może swobodnie dokonać oceny szyjki macicy oraz pobrać wymaz do badania cytologicznego. Oba badania mogą sprawiać Pacjentce delikatny dyskomfort zwłaszcza na pierwszej wizycie, jednak nie są bolesne.

W gabinecie ginekologicznym znajduje się także aparat do badania ultrasonograficznego (USG). Lekarz może Ci zaproponować wykonanie badania USG ginekologicznego przez powłoki brzuszne lub transwaginalnie. Dzięki temu będzie mógł obejrzeć Twoje narządy wewnętrzne – jajniki, jajowody czy jamę macicy. Oprócz tego lekarz może też wykonać badanie USG piersi – przy pomocy aparatu USG lub wykonując badanie palpacyjne.

Po wszystkim lekarz podsumuje całość uzyskanych informacji z wywiadu oraz przeprowadzonych badań i opowie Ci o dalszym postępowaniu czy leczeniu. Pamiętaj, aby wizyta u ginekologa odbywała się regularnie – raz do roku.

W Centrum Medczynym neoMedica znajdziesz gotowy program, który zawiera wszystkie badania ginekologiczne – sprawdź 👇🏻

Program ginekologiczny STANDARD

W którym tygodniu ciąży zgłosić się na pierwszą wizytę ginekologiczną?

Wykonałaś test ciążowy – wynik jest dodatni. Teraz stoisz przed pytaniem „co dalej”? Czy od razu biec na wizytę do ginekologa? Czy może jest jeszcze za wcześnie?

W macicy zarodek zagnieżdża się dopiero około 6 tygodnia ciąży. W związku z tym potwierdzenie tak wczesnej ciąży może jeszcze nie być możliwe. Pamiętaj, że wczesną ciążę może wykryć test ciążowy lub badanie beta-HCG wykonywane z krwi. Jednak nawet gdy te wyniki będą dodatnie to przed 6 tygodniem ciąży może być jeszcze za wcześnie, aby uwidocznić pęcherzyk ciążowy w jamie macicy. Zatem kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna się odbyć? Między 6 a 8 tygodniem ciąży. Jest to najlepszy okres, aby wykonać badanie USG i potwierdzić ciążę.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży zbliża się wielkimi krokami… czyli jak przebiega?

Pierwsza wizyta w ciąży jest bardzo ważna. Otrzymasz bardzo ważny dokument czyli kartę ciąży. Karta ciąży to dokument, w którym będziesz gromadzić informacje z całego przebiegu ciąży. Pamiętaj, aby zawsze mieć ją pod ręką. W przypadku nagłej hospitalizacji będzie bardzo przydatna. Podczas pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży, lekarz zleci Ci szereg badań laboratoryjnych m.in. morfologia krwi, ogólne badanie moczu, stężenie glukozy we krwi, oznaczenie grupy krwi. Lekarz może też zlecić badania pod kątem chorób zakaźnych. Oprócz tego na początku ciąży, ginekolog skieruje Cię na test obciążenia glukozą (OGTT). Badanie to wykonuje się w celu wykrycia cukrzycy. Istotne jest wykonanie oznaczenia grupy krwi i czynnika Rh zarówno przez Ciebie jak i ojca dziecka. Dzięki temu możliwe jest wykrycie ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem. Znajomość grupy krwi oraz czynnika Rh już w czasie ciąży pomoże wdrożyć odpowiednie postepowanie, jeśli znajdziesz się w grupie ryzyka.

Lekarz ginekolog przeprowadzi z Tobą wnikliwy wywiad. Z pewnością zapyta o to czy chorujesz przewlekle, czy przyjmujesz na stałe leki. Zada pytania o przebyte ciąże czy datę ostatniej miesiączki.

Podczas pierwszego spotkania lekarz oceni, w którym tygodniu ciąży jesteś. Ginekolog będzie mógł wyznaczyć termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz badania USG.

USG CIĄŻY 👇🏻

USG ciąży

Czy kolejne wizyty u ginekologa w ciąży będą wyglądały inaczej?

Z pewnością to pierwsza wizyta w ciąży będzie wymagała zebrania największej ilości informacji i zadania wielu pytań. Kolejne wizyty będą wyglądały już nieco inaczej. Lekarz powie Ci, które badania laboratoryjne będziesz musiała wykonywać regularnie przez cały okres ciąży – zazwyczaj jest to morfologia krwi oraz ogólne badanie moczu. Podczas wizyt będziesz musiała mieć też mierzoną wagę oraz ciśnienie tętnicze. Podczas badania ultrasonograficznego w czasie ciąży ginekolog prowadzący stale będzie kontrolował czy ciąża rozwija się prawidłowo. Badania te są w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka jak i dla Ciebie – możesz być o to spokojna. Na badanie położnicze będziesz musiała zjawiać się regularnie – średnio co miesiąc, a w ostatnim trymestrze ciąży nawet częściej. Podczas badania położniczego ważna jest też ocena szyjki macicy. Skracająca się szyjka macicy może być czynnikiem ryzyka powodującym przedwczesny poród a w niektórych przypadkach nawet poronienie.

Pamiętaj, aby przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich, które przekazuje Ci ginekolog oraz na każdą wizytę w poradni zabieraj ze sobą kartę ciąży.

                   

Neonatolog odpowiada: Kiedy i jak wykąpać pierwszy raz dziecko?

Poniżej przedstawiamy kolejną część wywiadu aktorki Pauliny Holtz z naszym lekarzem neonatologiem – Malwiną Kuźniak.   Pierwsze kąpiele – należą do taty czy do mamy? Czy powinniśmy się bać pierwszego kąpania? Kiedy wykąpać dziecko po raz pierwszy? Jak często powinno się kąpać dziecko?   Z reguły pierwsza kąpiel maluszka przypadnie jeszcze na czas pobytu w […]

12.06.2019
Czytaj
Badania prenatalne jak wyglądają? – najczęstsze pytanie pacjentek

Wychodząc naprzeciw pytaniom pacjentek dotyczących badań prenatalnych prezentujemy drugą część wywiadu z naszymi specjalistami ginekologii i położnictwa – tym razem dr n. med. Hanną Makles. Pani Doktor, najczęściej zadawanymi nam pytaniami dotyczącymi badań prenatalnych są: Czym są nieinwazyjne badania prenatalne? Nieinwazyjne badania prenatalne, zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) każdej kobiecie w ciąży […]

15.05.2019
Czytaj
Prezent dla Pacjentek na Dzień kobiet przez cały marzec w neoMedica!

W tym roku w neoMedica po raz kolejny Dzień Kobiet nie będzie trwał 1 dzień, a cały miesiąc! 8 marca to świetny pretekst do zadbania o swoje zdrowie i wykonanie profilaktycznych badań, które zalecane są do wykonania minimum raz w roku! Co przygotowaliśmy dla naszych Pacjentek? Program ginekologiczny Dzień kobiet w super cenie! Przez cały […]

25.02.2022
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę