Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa? | Ginekolog Poznań | neoMedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Dla większości pacjentek pierwsza wizyta u ginekologa wiąże się ze stresem. Nie wiemy jak będzie wyglądać badanie ginekologiczne, jesteśmy zawstydzone i nieco skrępowane. Uprzedzamy jednak, że podczas pierwszej wizyty nie musi tak być! Nasza mała dawka wiedzy z pewnością pomoże Ci się uspokoić, ale i przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa.

Pierwszy raz u ginekologa…

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników każda kobieta powinna odbyć pierwszą wizytę u ginekologa już między 12 a 15 rokiem życia czyli wtedy gdy pojawia się pierwsza miesiączka. Jednak co do zasady, jeśli kobieta nie współżyje, ale też nie doświadcza żadnych dolegliwości intymnych to z pierwszą wizytą można zaczekać. Ważne, aby odbyć ją do 25 r.ż.

Aby czuć się komfortowo warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego lekarza. Czy lepiej będziemy czuły się rozmawiając z kobietą czy może z mężczyzną? Ginekolog w neoMedica Poznań pozwala Wam dokonać tego wyboru – w naszej placówce przyjmują zarówno Panie Doktor i jak i Pan Doktor. Warto zwrócić też uwagę na wiek pacjentki – nie każdy lekarz przyjmuje Pacjentki poniżej 18 roku życia. W neoMedica część ginekologów przyjmuje Pacjentki już od 16 roku życia.

Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, na wizytę musisz zgłosić się wraz z rodzicem/opiekunem.

Jakie informacje muszę przygotować na pierwszą wizytę u ginekologa?

Pierwsza wizyta ginekologiczna rozpocznie się od wnikliwego wywiadu. Przygotuj informacje takie jak: datę pierwszej miesiączki, datę ostatniej miesiączki, przebyte operacje, choroby przewlekłe czy przyjmowane leki. Po zebraniu wszystkich informacji rozpocznie się badanie ginekologiczne. W gabinetach ginekologa Poznań w neoMedica znajdują się specjalnie przygotowane łazienki, aby ułatwić Ci przystąpienie do badania. Znajdziesz tam jednorazowe kapcie, spódniczki a także różową skrzyneczkę wyposażoną w środki higieny dla kobiet. Oczywiście będziesz mieć też możliwość skorzystania z toalety czy bidetu.

Badanie ginekologiczne – jak to wygląda?

Lekarz poprosi Cię, abyś usiadła na fotelu ginekologicznym. Na pierwszej wizycie ginekologicznej może być to trudne, ale spokojnie, w razie potrzeby lekarz poinstruuje Cię jak to zrobić. W tej pozycji ginekolog może swobodnie dokonać oceny szyjki macicy oraz pobrać wymaz do badania cytologicznego. Oba badania mogą sprawiać Pacjentce delikatny dyskomfort zwłaszcza na pierwszej wizycie, jednak nie są bolesne.

W gabinecie ginekologicznym znajduje się także aparat do badania ultrasonograficznego (USG). Lekarz może Ci zaproponować wykonanie badania USG ginekologicznego przez powłoki brzuszne lub transwaginalnie. Dzięki temu będzie mógł obejrzeć Twoje narządy wewnętrzne – jajniki, jajowody czy jamę macicy. Oprócz tego lekarz może też wykonać badanie USG piersi – przy pomocy aparatu USG lub wykonując badanie palpacyjne.

Po wszystkim lekarz podsumuje całość uzyskanych informacji z wywiadu oraz przeprowadzonych badań i opowie Ci o dalszym postępowaniu czy leczeniu. Pamiętaj, aby wizyta u ginekologa odbywała się regularnie – raz do roku.

W Centrum Medczynym neoMedica znajdziesz gotowy program, który zawiera wszystkie badania ginekologiczne – sprawdź 👇🏻

Program ginekologiczny STANDARD

Chcę świadomie przyjmować antykoncepcję – jak w tej sytuacji wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Jeśli chcesz rozpocząć przyjmowanie antykoncepcji, koniecznie musisz udać się na pierwszą wizytę u ginekologa. Leki antykoncepcyjne zawierają różne dawki hormonów, a ich dawkowanie musi określić specjalista. Poza tym istnieją różne formy antykoncepcji hormonalnej od tabletek przez plastry, aż po krążki dopochwowe czy implanty podskórne. Ginekolog doradzi Ci w doborze odpowiedniej metody.

Tak jak podczas rutynowej wizyty ginekologicznej tak i tu lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Z pewnością zapyta Cię o przebyte choroby oraz o to czy chorujesz na jakąś przewlekłą chorobę. Te informacje są o tyle ważne, że niektóre z chorób są przeciwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Ginekolog zapyta również o wyniki badań – na wizytę zabierz ze sobą wynik badania cytologicznego, a także badania USG piersi. Niezbędne może okazać się także badanie krwi. Nie martw się, jeśli któregoś badania nie wykonałaś. Na pierwszej wizycie wszystkie konieczne badania zleci lekarz. Badania takie jak cytologia, USG ginekologiczne czy USG piersi będziesz mogła wykonać także w trakcie wizyty.

Po zebraniu kompletu wyników ginekolog podejmie decyzję czy możesz bezpiecznie stosować antykoncepcję hormonalną. Jeśli tak – otrzymasz receptę na wykupienie środków antykoncepcyjnych w aptece, a także lekarz poinstruuje Cię jak je przyjmować i kiedy zgłosić się na kontrolę. Jeśli z jakiegoś powodu stosowanie hormonalnych metod antykoncepcji nie będzie u Ciebie możliwe – nie martw się, lekarz pomoże dobrać odpowiednią, alternatywną metodę antykoncepcji.

W którym tygodniu ciąży zgłosić się na pierwszą wizytę ginekologiczną?

Wykonałaś test ciążowy – wynik jest dodatni. Teraz stoisz przed pytaniem „co dalej”? Czy od razu biec na wizytę do ginekologa? Czy może jest jeszcze za wcześnie?

W macicy zarodek zagnieżdża się dopiero około 6 tygodnia ciąży. W związku z tym potwierdzenie tak wczesnej ciąży może jeszcze nie być możliwe. Pamiętaj, że wczesną ciążę może wykryć test ciążowy lub badanie beta-HCG wykonywane z krwi. Jednak nawet gdy te wyniki będą dodatnie to przed 6 tygodniem ciąży może być jeszcze za wcześnie, aby uwidocznić pęcherzyk ciążowy w jamie macicy. Zatem kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna się odbyć? Między 6 a 8 tygodniem ciąży. Jest to najlepszy okres, aby wykonać badanie USG i potwierdzić ciążę.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży zbliża się wielkimi krokami… czyli jak przebiega?

Pierwsza wizyta w ciąży jest bardzo ważna. Otrzymasz bardzo ważny dokument czyli kartę ciąży. Karta ciąży to dokument, w którym będziesz gromadzić informacje z całego przebiegu ciąży. Pamiętaj, aby zawsze mieć ją pod ręką. W przypadku nagłej hospitalizacji będzie bardzo przydatna. Podczas pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży, lekarz zleci Ci szereg badań laboratoryjnych m.in. morfologia krwi, ogólne badanie moczu, stężenie glukozy we krwi, oznaczenie grupy krwi. Lekarz może też zlecić badania pod kątem chorób zakaźnych. Oprócz tego na początku ciąży, ginekolog skieruje Cię na test obciążenia glukozą (OGTT). Badanie to wykonuje się w celu wykrycia cukrzycy. Istotne jest wykonanie oznaczenia grupy krwi i czynnika Rh zarówno przez Ciebie jak i ojca dziecka. Dzięki temu możliwe jest wykrycie ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem. Znajomość grupy krwi oraz czynnika Rh już w czasie ciąży pomoże wdrożyć odpowiednie postepowanie, jeśli znajdziesz się w grupie ryzyka.

Lekarz ginekolog przeprowadzi z Tobą wnikliwy wywiad. Z pewnością zapyta o to czy chorujesz przewlekle, czy przyjmujesz na stałe leki. Zada pytania o przebyte ciąże czy datę ostatniej miesiączki.

Podczas pierwszego spotkania lekarz oceni, w którym tygodniu ciąży jesteś. Ginekolog będzie mógł wyznaczyć termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz badania USG.

USG CIĄŻY 👇🏻

USG ciąży

Czy kolejne wizyty u ginekologa w ciąży będą wyglądały inaczej?

Z pewnością to pierwsza wizyta w ciąży będzie wymagała zebrania największej ilości informacji i zadania wielu pytań. Kolejne wizyty będą wyglądały już nieco inaczej. Lekarz powie Ci, które badania laboratoryjne będziesz musiała wykonywać regularnie przez cały okres ciąży – zazwyczaj jest to morfologia krwi oraz ogólne badanie moczu. Podczas wizyt będziesz musiała mieć też mierzoną wagę oraz ciśnienie tętnicze. Podczas badania ultrasonograficznego w czasie ciąży ginekolog prowadzący stale będzie kontrolował czy ciąża rozwija się prawidłowo. Badania te są w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka jak i dla Ciebie – możesz być o to spokojna. Na badanie położnicze będziesz musiała zjawiać się regularnie – średnio co miesiąc, a w ostatnim trymestrze ciąży nawet częściej. Podczas badania położniczego ważna jest też ocena szyjki macicy. Skracająca się szyjka macicy może być czynnikiem ryzyka powodującym przedwczesny poród a w niektórych przypadkach nawet poronienie.

Pamiętaj, aby przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich, które przekazuje Ci ginekolog oraz na każdą wizytę w poradni zabieraj ze sobą kartę ciąży.

                   

Rekomendacje dotycząca ryzyka transmisji koronawirusa w okresie ciąży i laktacji

Szanowne Pacjentki w okresie ciąży oraz laktacji, przekazujemy Wam oficjalny komunikat NFZ dotyczący ryzyka transmisji koronawirusa SARS CoV-2 od matki do dziecka w okresie ciąży i laktacji z dnia 13/03/2020:  Bazując na aktualnej wiedzy o drogach zakażenia, transmisja wirusa SARS CoV-2 przez mleko matki jest bardzo mało prawdopodobna,ale już bliski kontakt matki z dzieckiem podczas karmienia […]

16.03.2020
Czytaj
Neonatolog odpowiada: Czego się spodziewać w pierwszych dniach życia dziecka?

23 maja 2019 nasz lekarz neonatolog – Malwina Kuźniak brała udział w warsztatach dla przyszłych rodziców. Aby wszyscy przyszli rodzice mogli zapoznać się z cennymi wskazówkami – przedstawiamy Państwu skrót rozmowy aktorki Pauliny Holtz z neonatlogiem i Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym Malwiną Kuźniak.   Kim jest lekarz neonatolog?   Neonatologia jest młodą dziedziną wiedzy – która […]

10.06.2019
Czytaj
Szukasz pomysłu na prezent? Podaruj bliskim ZDROWIE!

Najczęstsze rozmowy ostatnich dni dotyczą prezentów świątecznych – tych kupionych lub tych, na które nie ma jeszcze pomysłu… A jakby tak podarować bliskim bezcenny prezent jakim jest zdrowie? Vochery podarunkowe na pakiety i programy profilaktyczne w neoMedica W neoMedica możesz kupić najbliższym dowolny pakiet lub program badań profilaktycznych. Wybór jest naprawdę spory i znajdzie się […]

05.12.2019
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę