Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Lekarz rodzinny – kto to?

Nie bez powodu każdy pacjent powinien mieć wybranego lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz rodzinny jest specjalistą, który zazwyczaj w pierwszej kolejności konsultuje nas, gdy coś się dzieje z naszym zdrowiem.

Lekarz rodzinny – kto to?

Specjalista medycyny rodzinnej jest lekarzem, który zazwyczaj jako pierwszy styka się z pacjentem w momencie jego zachorowania, ale nie tylko. Lekarz rodzinny wspiera także pacjentów w leczeniu chorób przewlekłych, wypisując recepty na odpowiednie leki. Ponadto też lekarz ten kieruje pacjentów na badania specjalistyczne oraz do lekarzy specjalistów, gdy wymaga tego stan zdrowia. Krótko mówiąc lekarz rodzinny koordynuje proces leczenia pacjenta, ale też dba o niego kierując go m. in. na badania profilaktyczne. Pacjentem lekarza rodzinnego może zostać każda osoba niezależnie od wieku czy płci.

Sprawdź ➡️ Lekarz rodzinny Poznań

Lekarz rodzinny – czym się zajmuje?

Zadaniem lekarza pierwszego kontaktu jest podstawowa opieka nad pacjentem. To on przyjmuje pacjenta, gdy pojawia się u niego infekcja czy zaczynają dokuczać mu inne objawy chorobowe. Lekarz POZ stara się zdiagnozować pacjenta i wyleczyć. Może wystawić e-receptę czy e-zwolnienie, ale także e-skierowanie do innego specjalisty oraz na badania specjalistyczne. W przypadku dłuższej choroby, która powoduje naszą nieobecność w pracy czy na uczelni lekarz rodzinny może wystawić też e-zwolnienie.

Oprócz leczenia pacjent, lekarz rodzinny zajmuje się też profilaktyką. Ważnym programem profilaktycznym, który realizuje lekarz POZ Poznań w neoMedica jest program CHUK czyli profilaktyka chorób układu krążenia. Po przeprowadzeniu stosownej weryfikacji lekarz rodzinny może Cię zakwalifikować do wykonania tych badań.

Jak zapisać się do lekarza rodzinnego?

 

Jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny?

Doktor rodzinny może skierować pacjenta na szereg różnych badań, gdy stan zdrowia pacjenta tego wymaga. Skierowanie na badania od lekarza rodzinnego może otrzymać każdy pacjent. Lekarz POZ może wystawić skierowania na badania laboratoryjne krwi, moczu i kału. Ponadto ma też możliwość zlecenia pacjentowi wykonanie niektórych badań RTG i USG. W przypadku dolegliwości sercowych lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wykona również badanie EKG.

Co ważne, lekarz rodzinny ma też możliwość wystawienia skierowania do innego lekarza specjalisty w ramach NFZ, aby objąć pacjenta leczeniem specjalistycznym.

Teraz, gdy już wiesz jak ważną rolę w systemie opieki zdrowotnej pełni lekarz POZ, nie czekaj ze złożeniem deklaracji wyboru lekarza do czasu aż zachorujesz. Lekarz rodzinny może pomóc pacjentowi w wielu sytuacjach, dlatego warto być jego pacjentem.

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę