Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

AED – ratuje życie! Kiedy należy go użyć?

Od niedawna w Centrum Medycznym neoMedica znajduje się Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator (AED) – współfinansowany ze środków UE. Urządzenie wisi tuż przy naszej rejestracji na parterze, a jego dokładna lokalizacja jest bardzo dobrze oznakowana wewnątrz i na zewnątrz naszej placówki. Zakup urządzenia był dla nas przemyślaną decyzją – chcemy aby nasi pacjenci czuli się w murach neoMedica w pełni bezpiecznie.

AED – co to jest i do czego służy?

AED jest to automatyczny zewnętrzy defibrylator, służący do ratowania człowieka w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie to wysyła specjalny impuls elektryczny, dzięki któremu możliwe jest przywrócenie normalnego rytmu serca u pacjenta. Warto wspomnieć, że defibrylacja wykonana w ciągu pierwszych 3 minut od zatrzymania się akcji serca, pozwala na znaczne zwiększenie szansy na przeżycie u pacjenta.

Kto i kiedy może używać AED?

Zdecydowaną i niepodważalną zaletą AED jest fakt, że może go użyć każdy. Ten defibrylator nie wymaga od ratownika specjalnego przeszkolenia, uprawnień czy wiedzy medycznej. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia liczy się czas, w jakim zostanie udzielona pomoc osobie poszkodowanej, dlatego też urządzenie to zostało skonstruowane w taki sposób, aby zastosowanie go było maksymalnie łatwe  i szybkie.

AED – jak używać?

Defibrylator AED jest urządzeniem bardzo łatwym w obsłudze. Po włączeniu AED (wystarczy naciśnięcie jednego przycisku), urządzenie samo będzie wydawać głosowe polecenia co i w jaki sposób powinniśmy zrobić.

Na samym początku świadek zdarzenia musi podjąć decyzję o tym, czy użycie AED jest uzasadnione. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha możemy skorzystać z defibrylatora. Kolejnym krokiem jest włączenie AED. Wówczas urządzenie poinformuje nas o konieczności podłączenia elektrod – przyklejamy je na klatkę piersiową pacjenta (jedną po prawej stronie mostka poniżej obojczyka, a druga po lewej stronie klatki piersiowej w linii środkowo-pachowej). Kolejnym krokiem jest wykonanie przez AED analizy rytmu serca u poszkodowanego. Defibrylator sam podejmie decyzję o tym czy wysłanie impulsu elektrycznego jest potrzebne. Jeśli tak, należy wówczas odsunąć wszystkich od pacjenta i nacisnąć specjalnie oznaczony przycisk. Bardzo ważne jest, aby  wówczas nikt nie dotykał osoby poszkodowanej.

Należy pamiętać, że w przypadku znalezienia osoby poszkodowanej, która jest nieprzytomna i nie oddycha, niezbędne jest wezwanie pogotowia!

Gdzie powinno się znajdować urządzenie AED?

Ideą umieszczania urządzeń AED jest zapewnienie powszechnego dostępu do defibrylacji w jak najkrótszym czasie. AED powinno znajdywać się wszędzie, gdzie spotykamy się z dużymi skupiskami ludzi, a dostęp do nich powinien być łatwy. Defibrylator musi być dobrze i wyraźnie oznakowany, umieszczony w miejscu, gdzie szybko będzie można go użyć. AED możemy znaleźć na lotniskach, dworcach, w sklepach, bankach, restauracjach, w pociągach i w wielu innych miejscach.

Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy w neoMedica

Pojawienie się AED w neoMedica stało się impulsem, do zorganizowania profesjonalnego szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w tym ratowania życia przy pomocy AED dla zespołu neoMedica.

Plebiscyt Medyczny Hipokrates 2024 🏆

Plebiscyt Medyczny Hipokrates 2024🏆 4 grudnia mieliśmy niezwykłą przyjemność uczestniczyć w prestiżowej Gali Hipokrates 2024, która była okazją do uhonorowania wybitnych specjalistów medycznych z całej Polski. Wśród nagrodzonych znaleźli się również nasi lekarze, których codzienna praca, profesjonalizm i wyjątkowe podejście do pacjentów zostały docenione zarówno przez środowisko medyczne, jak i samych pacjentów. Z dumą dzielimy […]

14.01.2025
Czytaj
Jakie badania krwi na trzustkę?

Badania trzustkowe z krwi Masz objawy takie jak silne bóle brzucha, nudności i wymioty? Zbadaj swoją trzustkę! Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy pakiet zawierający badania trzustki, które możesz wykonać w Centrum Medycznym neoMedica w Poznaniu. Wczesne wykrycie zaburzenia pracy trzustki jest niezwykle ważne w leczeniu, dlatego zbadaj się już dziś! Jakie badania krwi na trzustkę? Wykonanie badań […]

20.05.2022
Czytaj
Nowość w neoMedica! Holtery EKG oraz RR dla dorosłych i dzieci!

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich naszych Pacjentów kardiologicznych! W neoMedica można już wykonać badania HOLTERA! Rozszerzyliśmy naszą ofertę kardiologiczną o: HOLTER EKG dla dorosłych  HOLTER EKG dla dzieci od 2 roku życia HOLTER CIŚNIENIOWY (RR) dla dorosłych  HOLTER CIŚNIENIOWY (RR) dla dzieci od 7 roku życia EVENT HOLTER dla dorosłych Badania holtera EKG oraz […]

25.10.2021
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę