AED - ratuje życie! Kiedy należy go użyć? | neoMedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-13:00

AED – ratuje życie! Kiedy należy go użyć?

Od niedawna w Centrum Medycznym neoMedica znajduje się Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator (AED) – współfinansowany ze środków UE. Urządzenie wisi tuż przy naszej rejestracji na parterze, a jego dokładna lokalizacja jest bardzo dobrze oznakowana wewnątrz i na zewnątrz naszej placówki. Zakup urządzenia był dla nas przemyślaną decyzją – chcemy aby nasi pacjenci czuli się w murach neoMedica w pełni bezpiecznie.

AED – co to jest i do czego służy?

AED jest to automatyczny zewnętrzy defibrylator, służący do ratowania człowieka w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie to wysyła specjalny impuls elektryczny, dzięki któremu możliwe jest przywrócenie normalnego rytmu serca u pacjenta. Warto wspomnieć, że defibrylacja wykonana w ciągu pierwszych 3 minut od zatrzymania się akcji serca, pozwala na znaczne zwiększenie szansy na przeżycie u pacjenta.

Kto i kiedy może używać AED?

Zdecydowaną i niepodważalną zaletą AED jest fakt, że może go użyć każdy. Ten defibrylator nie wymaga od ratownika specjalnego przeszkolenia, uprawnień czy wiedzy medycznej. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia liczy się czas, w jakim zostanie udzielona pomoc osobie poszkodowanej, dlatego też urządzenie to zostało skonstruowane w taki sposób, aby zastosowanie go było maksymalnie łatwe  i szybkie.

AED – jak używać?

Defibrylator AED jest urządzeniem bardzo łatwym w obsłudze. Po włączeniu AED (wystarczy naciśnięcie jednego przycisku), urządzenie samo będzie wydawać głosowe polecenia co i w jaki sposób powinniśmy zrobić.

Na samym początku świadek zdarzenia musi podjąć decyzję o tym, czy użycie AED jest uzasadnione. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha możemy skorzystać z defibrylatora. Kolejnym krokiem jest włączenie AED. Wówczas urządzenie poinformuje nas o konieczności podłączenia elektrod – przyklejamy je na klatkę piersiową pacjenta (jedną po prawej stronie mostka poniżej obojczyka, a druga po lewej stronie klatki piersiowej w linii środkowo-pachowej). Kolejnym krokiem jest wykonanie przez AED analizy rytmu serca u poszkodowanego. Defibrylator sam podejmie decyzję o tym czy wysłanie impulsu elektrycznego jest potrzebne. Jeśli tak, należy wówczas odsunąć wszystkich od pacjenta i nacisnąć specjalnie oznaczony przycisk. Bardzo ważne jest, aby  wówczas nikt nie dotykał osoby poszkodowanej.

Należy pamiętać, że w przypadku znalezienia osoby poszkodowanej, która jest nieprzytomna i nie oddycha, niezbędne jest wezwanie pogotowia!

Gdzie powinno się znajdować urządzenie AED?

Ideą umieszczania urządzeń AED jest zapewnienie powszechnego dostępu do defibrylacji w jak najkrótszym czasie. AED powinno znajdywać się wszędzie, gdzie spotykamy się z dużymi skupiskami ludzi, a dostęp do nich powinien być łatwy. Defibrylator musi być dobrze i wyraźnie oznakowany, umieszczony w miejscu, gdzie szybko będzie można go użyć. AED możemy znaleźć na lotniskach, dworcach, w sklepach, bankach, restauracjach, w pociągach i w wielu innych miejscach.

Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy w neoMedica

Pojawienie się AED w neoMedica stało się impulsem, do zorganizowania profesjonalnego szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w tym ratowania życia przy pomocy AED dla zespołu neoMedica.

Komunikat dla Pacjentów – funkcjonowanie neoMedica

Szanowni Pacjenci, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo Państwa oraz Państwa bliskich, jak i pracowników Centrum Medycznego neoMedica, w celu ograniczenia transmisji koronawirusa SARS CoV – 2 popieramy zalecenia dotyczące noszenia maseczek, dezynfekcji rąk oraz dystansu społecznego. Centrum Medyczne neoMedica pozostaje otwarte, jednak jego funkcjonowanie zostaje ograniczone: Realizujemy konsultacje medyczne dla Pacjentów, których stan zdrowia […]

17.03.2020
Czytaj
Doktor Sieńko na Światowym Kongresie Kardiologicznym 2019

W Paryżu odbył się Światowy Kongres Kardiologiczny (World Congress of Cardiology) połączony z kongresem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology – ESC) 2019. Kongres to najważniejsze i największe tego typu wydarzenie, skupiające wokół siebie najlepszych specjalistów z dziedziny kardiologii na świecie. Edycja 2019 zgromadziła międzynarodowe towarzystwo ponad 30 000 specjalistów kardiologii, którzy uczestniczyli w […]

05.09.2019
Czytaj
ORŁY MEDYCY dla neoMedica

W Nowy Rok w neoMedica wchodzimy w świetnym nastroju! Centrum Medyczne neoMedica zostało Laureatem Konkursu ORŁY MEDYCYNY 2018! Dlaczego nagroda cieszy nas podwójnie? Ponieważ jest to WYBÓR PACJENTÓW! W Poznaniu otrzymaliśmy WYRÓŻNIENIE wśród podmiotów medycznych! Na jakiej podstawie przyznawane są nagrody? Na podstawie Państwa opinii w internecie na temat naszej placówki – w minionym roku […]

04.01.2019
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę