AED - ratuje życie! Kiedy należy go użyć? - neoMedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

AED – ratuje życie! Kiedy należy go użyć?

Od niedawna w Centrum Medycznym neoMedica znajduje się Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator (AED) – współfinansowany ze środków UE. Urządzenie wisi tuż przy naszej rejestracji na parterze, a jego dokładna lokalizacja jest bardzo dobrze oznakowana wewnątrz i na zewnątrz naszej placówki. Zakup urządzenia był dla nas przemyślaną decyzją – chcemy aby nasi pacjenci czuli się w murach neoMedica w pełni bezpiecznie.

AED – co to jest i do czego służy?

AED jest to automatyczny zewnętrzy defibrylator, służący do ratowania człowieka w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie to wysyła specjalny impuls elektryczny, dzięki któremu możliwe jest przywrócenie normalnego rytmu serca u pacjenta. Warto wspomnieć, że defibrylacja wykonana w ciągu pierwszych 3 minut od zatrzymania się akcji serca, pozwala na znaczne zwiększenie szansy na przeżycie u pacjenta.

Kto i kiedy może używać AED?

Zdecydowaną i niepodważalną zaletą AED jest fakt, że może go użyć każdy. Ten defibrylator nie wymaga od ratownika specjalnego przeszkolenia, uprawnień czy wiedzy medycznej. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia liczy się czas, w jakim zostanie udzielona pomoc osobie poszkodowanej, dlatego też urządzenie to zostało skonstruowane w taki sposób, aby zastosowanie go było maksymalnie łatwe  i szybkie.

AED – jak używać?

Defibrylator AED jest urządzeniem bardzo łatwym w obsłudze. Po włączeniu AED (wystarczy naciśnięcie jednego przycisku), urządzenie samo będzie wydawać głosowe polecenia co i w jaki sposób powinniśmy zrobić.

Na samym początku świadek zdarzenia musi podjąć decyzję o tym, czy użycie AED jest uzasadnione. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha możemy skorzystać z defibrylatora. Kolejnym krokiem jest włączenie AED. Wówczas urządzenie poinformuje nas o konieczności podłączenia elektrod – przyklejamy je na klatkę piersiową pacjenta (jedną po prawej stronie mostka poniżej obojczyka, a druga po lewej stronie klatki piersiowej w linii środkowo-pachowej). Kolejnym krokiem jest wykonanie przez AED analizy rytmu serca u poszkodowanego. Defibrylator sam podejmie decyzję o tym czy wysłanie impulsu elektrycznego jest potrzebne. Jeśli tak, należy wówczas odsunąć wszystkich od pacjenta i nacisnąć specjalnie oznaczony przycisk. Bardzo ważne jest, aby  wówczas nikt nie dotykał osoby poszkodowanej.

Należy pamiętać, że w przypadku znalezienia osoby poszkodowanej, która jest nieprzytomna i nie oddycha, niezbędne jest wezwanie pogotowia!

Gdzie powinno się znajdować urządzenie AED?

Ideą umieszczania urządzeń AED jest zapewnienie powszechnego dostępu do defibrylacji w jak najkrótszym czasie. AED powinno znajdywać się wszędzie, gdzie spotykamy się z dużymi skupiskami ludzi, a dostęp do nich powinien być łatwy. Defibrylator musi być dobrze i wyraźnie oznakowany, umieszczony w miejscu, gdzie szybko będzie można go użyć. AED możemy znaleźć na lotniskach, dworcach, w sklepach, bankach, restauracjach, w pociągach i w wielu innych miejscach.

Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy w neoMedica

Pojawienie się AED w neoMedica stało się impulsem, do zorganizowania profesjonalnego szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w tym ratowania życia przy pomocy AED dla zespołu neoMedica.

Szybka diagnoza boreliozy w Poznaniu w neoMedica!

Zauważyłeś u siebie ukłucie kleszcza? Masz objawy takie jak rumień wędrujący, gorączkę? lub czujesz osłabienie? Już od teraz możesz to zbadać! W naszym Centrum Medycznym neoMedica w Poznaniu stworzyliśmy specjalny pakiet badań laboratoryjnych z krwi w celu diagnostyki boreliozy. Borelioza – czym jest? Borelioza zwana też „chorobą z Lyme” to wieloukładowa choroba zakaźna, która następuje […]

30.05.2022
Czytaj
Koronawirus – ważne informacje dla Pacjentów – cz. II

Szanowni Pacjenci, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną związaną z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 tzw. koronawirusem, prosimy Pacjentów o przestrzeganie wszystkich zasad higieny, bezpieczeństwa oraz profilaktyki związanej z koronawirusem, dostępnych tutaj -> ZASADY PROFILAKTYKI ZWIĄZANE Z KORONAWIRUSEM. Ponad to, prosimy, aby: Do neoMedica na wizyty lekarskie PRZYCHODZIĆ SAMEMU, a wyłącznie jeśli jest to konieczne z JEDNYM OPIEKUNEM.  […]

12.03.2020
Czytaj
Jak wyglądają wyniki badań Holter EKG w neoMedica?

Co to jest Holter EKG? Badanie Holtera EKG to badanie monitorujące pracę serca przez 24 godziny lub dłużej, dzięki czemu jego wyniki charakteryzują się większą wiarygodnością niż tradycyjne EKG. Holter EKG pozwala na wykrycie wielu zmian i chorób, których nie może zdiagnozować echo serca oraz elektrokardiogram. Holter EKG jest szczególnie przydatny w określeniu zagrożenia nagłym zgonem sercowym u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca.  Do […]

08.12.2021
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę