Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Rekomendacje dotycząca ryzyka transmisji koronawirusa w okresie ciąży i laktacji

Szanowne Pacjentki w okresie ciąży oraz laktacji,

przekazujemy Wam oficjalny komunikat NFZ dotyczący ryzyka transmisji koronawirusa SARS CoV-2 od matki do dziecka w okresie ciąży i laktacji z dnia 13/03/2020: 

Bazując na aktualnej wiedzy o drogach zakażenia, transmisja wirusa SARS CoV-2 przez mleko matki jest bardzo mało prawdopodobna,ale już bliski kontakt matki z dzieckiem podczas karmienia może stanowić potencjalne zagrożenie.

Decyzja o podjęciu i kontynuowaniu karmienia piersią przez kobietę zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 lub diagnozowaną w kierunku COVID-19 powinna zostać podjęta każdorazowo w porozumieniu z personelem medycznym biorąc pod uwagę także stan kliniczny matki i podjęte leczenie.

Nie zalecane jest karmienie bezpośrednio z piersi przez matkę zakażoną koronawirusem. W przypadku konieczności izolacji matki od dziecka i decydując się na mechaniczne odciąganie mleka należy zadbać nie tylko o higienę rąk, ale także o dezynfekcje akcesoriów laktacyjnych, najlepiej też zaopatrzyć się w osobisty sprzęt do odciągania pokarmu.

Procedury banku mleka stosowane w Polsce, obniżają do minimum ryzyko zakażenia przez mleko dawczyń niezwykle wrażliwej grupy pacjentów jaką są wcześniaki.

Należy zwiększyć rygory higieny w bankach mleka, zgodnie z bieżącymi rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u wcześniej zakwalifikowanej honorowej dawczyni, których nie tłumaczą inne względy medyczne, lub zgłoszenia przez dawczynię ryzyka ekspozycji na wirusa, tj.:

  • przebywanie w strefie ryzyka
  • bliski kontakt z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem zakażenia SARS-CoV-2- w fazie objawowej,
  • obecność w placówce zdrowotnej, w której potwierdzono przypadek zakażenia SARS-CoV-2

w ciągu 14 dni poprzedzających donację zaleca się czasowe zaprzestanie donacji mleka.

Instrukcja obsługi dla Rodziców – karmienie, przewijanie, tulenie cz. III

Po pierwszym karmieniu maluch najprawdopodobniej zrobi sobie dłuższą przerwę. Trzeba pamiętać o tym, że jego żołądek jest jeszcze malutki- mniej więcej wielkości wisienki, a w dodatku przewód pokarmowy jest jeszcze wypełniony płynem owodniowym oraz niewydaloną smółką. Jeśli bobas śpi dłużej niż 6 godzin, należy go obudzić i zaproponować mu karmienie. Nie spodziewajmy się w tych […]

21.01.2020
Czytaj
Co zrobić, aby dziecko chętnie przychodziło oddać krew lub dostać szczepionkę?

Punkt pobrań przyjazny dzieciom, czyli jaki? Twoje dziecko panicznie boi się pobierania krwi oraz szczepionek? Wizyta w punkcie pobrań zawsze kończy się płaczem? Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, co w obecnych czasach znaczy często wykorzystywane stwierdzenie „PUNKT POBRAŃ PRZYJAZNY DZIECIOM”? W neoMedica nie ograniczamy się tylko do wręczenia dziecku naklejki „Dzielny Pacjent”. Co zatem robimy? […]

22.10.2018
Czytaj
dr n.med. P. Harasymczuk przeprowadził innowacyjną operację wszczepienia rosnących prętów magnetycznych!

Z przyjemnością informujemy, że nasz lekarz ortopeda dziecięcy dr n. med. Piotr Harasymczuk przeprowadził innowacyjną operację wszczepienia rosnących prętów magnetycznych 10 – letniemu dziecku, zmagającemu się ze skoliozą. Była to pierwsza taka operacja w Wielkopolsce. Innowacyjna operacja odbyła się w maju 2020 roku w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi w Poznaniu. Pacjentem był 10 […]

07.07.2020
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę