Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Profilaktyka chorób układu krążenia w neoMedica w Poznaniu!

CHUK czyli profilaktyka chorób układu krążenia jest to program profilaktyczny, który realizujemy w gabinecie lekarza rodzinnego. Program jest finansowany przez NFZ i powstał, aby zwiększyć wykrywalność schorzeń układu sercowo-naczyniowego w populacji. Choroby te są główną przyczyną zgonów wśród Polaków, co tylko pokazuje jak ważna jest tu profilaktyka.

Dlaczego warto wziąć udział w programie?

Jak pokazują statystyki, choroby układu krążenia stanowią bardzo duży problem w Polsce i Europie. W 2018 roku najwięcej zgonów w naszym kraju było spowodowane przez choroby takie jak choroba niedokrwienna serca (23%), niewydolność serca (22%) oraz miażdżyca (20%). Większość czynników powodujących te choroby jest uwarunkowana niezdrowym stylem życia – złą dietą, brakiem aktywności fizycznej, paleniem tytoniu czy stresem. Warto wiedzieć, że nie wszystkie choroby dają objawy od razu. Czasami choroba rozwija się niepostrzeżenie przez wiele lat. Dlatego tym bardziej powinniśmy kontrolować nasze zdrowie.

Jaki jest cel programu CHUK?

Podstawowym celem programu jest zwiększenie i przyspieszenie wykrywalności chorób układu krążenia. Jego efektem ma być obniżenie zachorowalności i umieralności na schorzenia sercowo-naczyniowe aż o 20%. Program ma też uświadomić pacjentom, jak wielką wagę ma profilaktyka i prowadzenie zdrowego stylu życia.

Kto może wziąć udział w CHUK?

Do programu kwalifikują się osoby w wieku od 35 do 65 lat. Osoby te nie mogą mieć stwierdzonych chorób układu krążenia, ani chorować na cukrzycę, przewlekłe choroby nerek czy mieć rodzinnej hipercholesterolemii. Ważne jest też to, że do programu można przystąpić raz na 5 lat.

Jak wygląda realizacja programu?

Do programu może zgłosić się każdy pacjent naszego lekarza rodzinnego, który spełnia powyższe kryteria.

 

 

Podczas pierwszej wizyty lekarz i pielęgniarka przeprowadzą z pacjentem szczegółowy wywiad odnośnie jego stylu życia i chorób w rodzinie. Zostaną przeprowadzone badania fizykalne, pomiar ciśnienia oraz obliczony wskaźnik BMI.

 

 

 

 

Następnie w trakcie pierwszej wizyty pacjent będzie miał pobraną krew na badania laboratoryjne – cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy oraz glukozę.

 

 

 

 

Po otrzymaniu wyników z laboratorium lekarz obliczy ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia według specjalnego algorytmu. O wyniku lekarz rodzinny powiadomi pacjenta osobiście.

 

 

Co jeśli wyniki wyjdą złe?

Niezależnie od tego czy ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia będzie wysokie czy niskie, z pacjentem skontaktuje się jego lekarz rodzinny. Jeśli ryzyko będzie wysokie, lekarz powiadomi o dalszych krokach. Być może będzie konieczna tylko zmiana trybu życia bądź zlecenie dodatkowych badań diagnostycznych. Jeśli niezbędne okaże się leczenie specjalistyczne, lekarz POZ wskaże konkretnego specjalistę i wystawi dla pacjenta skierowanie do poradni w ramach NFZ.

Czy nie lepiej i szybciej jest wykonać samodzielnie badania krwi i odebrać wynik w laboratorium?

Może rzeczywiście zajmie to mniej czasu, ale warto wziąć udział w programie CHUK z kilku ważnych powodów:

  • jest darmowy – program finansuje NFZ,
  • oprócz badań krwi realizowane są też badania dodatkowe takie jak pomiar ciśnienia czy wskaźnik BMI,
  • kompleksowe podejście do tematu w oparciu o wywiad chorobowy, badania fizykalne i biochemiczne,
  • analizę wyników przeprowadza lekarz – nawet gdy będzie potrzebna zmiana stylu życia może Ci podpowiedzieć jak tego dokonać,
  • gdy wyniki wyjdą nieprawidłowe nie zostaniesz z tym sam – Twój lekarz rodzinny wskaże gdzie i jak powinieneś dalej się leczyć.

Realizacja programu składa się z dwóch wizyt w poradni bądź wizyty osobistej w celu wykonania badań i teleporady w celu omówienia wyników. Warto poświęcić ten czas, aby móc dłużej cieszyć się życiem i przede wszystkim zdrowiem.

Sprawdź kryteria kwalifikujące do udziału w programie CHUK i umów się już teraz!

Czy na wizytę do kardiologa potrzebne jest skierowanie?

Czy na wizytę do kardiologa potrzebne jest skierowanie? Konsultacja u kardiologa nie wymaga od Pacjenta szczególnego przygotowania. Pacjent powinien posiadać informacje o przyjmowaniu dotychczasowych dawek leków oraz informacje na temat hospitalizacji. Wielu z Pacjentów zastanawia się czy aby zarejestrować wizytę u kardiologa należy mieć skierowanie? By skorzystać z wizyty w prywatnym gabinecie kardiologa nie wymaga […]

10.10.2022
Czytaj
Czy powinno się wykonać badanie ECHO serca po przebytym Covid-19?

Czy powinno się wykonać badanie ECHO serca po przebytym Covid-19? ECHO jest badaniem ultrasonograficznym, co oznacza, że wykorzystuje echo ultradźwięków. Badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne dla osób w każdym wieku nawet noworodków. Badanie ECHO serca jest głównym narzędziem wykorzystywanym w celu diagnostyki kardiologicznej. Choroba Covid-19 czyli zakażenie wirusem SARS-COV-2 powoduje tzw. burzę cytokinową czyli uwalnianie […]

09.11.2022
Czytaj
Jak leczyć nadciśnienie?

Czym jest nadciśnienie tętnicze? Nadciśnienie tętnicze jest bardzo rozpowszechnioną chorobą w naszym społeczeństwie. Około 25% ludności Polski choruje na nadciśnienie tętnicze. Część populacji nawet o tym nie wie, że ma rozwinięta chorobę nadciśnieniową. To choroba charakteryzująca się podwyższonym ciśnieniem krwi. Jak leczyć nadciśnienie? Leczenie nadciśnienia możemy podzielić na dwie części: część niefarmakologiczna – ta część, […]

13.10.2022
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę