Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Endoproteza wykonana techniką druku 3D – zabieg wykonany przez prof. dr hab. n. med. J. Kaczmarczyka!

Miesiąc temu w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu miała miejsce wyjątkowa operacja, w której brał udział jeden z naszych specjalistów – prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk. Specjaliści z tamtejszego szpitala po raz pierwszy wszczepili pacjentce endoprotezę wykonaną techniką druku 3D.

Jak tłumaczy ortopeda, prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk, pacjentka u której była wykonywana operacja cierpiała na wiele chorób. W wyniku obluzowania protezy, którą posiadała wcześniej,  szło do dekonstrukcji oraz powstania dziury w miednicy. Wydrukowanie protezy specjalnie dedykowanej dla tej osoby sprawiło, że aktualnie pacjentka może normalnie chodzić, a w ciągu roku poprzedzającego innowacyjny zabieg było to praktycznie niemożliwe.

 

Operacja stanowiła wyzwanie zarówno dla pacjentki jak i dla lekarzy. Prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk podkreśla, że z racji nietypowego ubytku oraz specjalnego implantu operacja jest trudna technicznie, jednak zespół lekarzy był na to przygotowany.

 

 

Konieczność wykonania takiego implantu występuje zazwyczaj wtedy, gdy ubytek jest duży. Samo wykonanie protezy techniką druku 3D wymaga wyjątkowego przygotowania pacjenta oraz przeprowadzenia badań specjalistycznych takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk wyjaśnia, że nie była to pierwsza taka operacja w Polsce, jednak tego typu zabiegi wykonuje się rzadko. Niestety, ale mimo refundacji przez NFZ koszt wydrukowania protezy metodą 3D jest bardzo wysoki. Z tego względu zabieg jest wykonywany tylko u pacjentów, u których inne sposoby leczenia nie byłyby skuteczne. Ortopeda prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk ma nadzieję, że z biegiem czasu protezy drukowane techniką 3D będą częściej stosowane i ze względu na odmienną anatomię każdego pacjenta, staną się swego rodzaju standardem medycznym w takich przypadkach.

 

Skorzystaj z konsultacji ortopedycznej:

 

prof. dr hab. n. med. 

Jacek Kaczmarczyk

 

UMÓW WIZYTĘ

 

Czy migrena jest uleczalna?

Migrena to często występująca choroba neurologiczna 🤯 Częściej dotyka ona kobiety (15-18%) niż mężczyzn (6-8%). Najczęściej rozpoczyna się u młodych dorosłych – w 90% przypadków pierwszy atak migrenowy ma miejsce przed 40. rokiem życia. Zachorowania w wieku powyżej 50. roku życia są rzadkie. Charakterystycznym objawem migreny jest pulsujący ból głowy, odczuwalny jako tętnienie w rytmie […]

16.10.2024
Czytaj
Na czym polega ryzyko występowania dziedzicznych nowotworów?

Ocena ryzyka wystąpienia nowotworów dziedzicznych – na czym polega? Do powstania nowotworu dochodzi w momencie, gdy w prawidłowej komórce skumulują się różnego rodzaju błędy. To powoduje, że dana komórka nie może być już kontrolowana przez organizm jak chodzi o jej wzrost czy różnicowanie. Przyczyną powstania błędów w komórkach mogą być zarówno czynniki środowiskowe (z którymi […]

24.05.2023
Czytaj
Warsztaty Medycyny Sportowej „Wysiłek na receptę” – prowadzone przez prof. dr hab. n. med. Nadia Sawicka-Gutaj!

Z wielką radością informujemy, że jeden z naszych lekarzy, prof. dr hab. n. med. Nadia Sawicka-Gutaj, pełni rolę organizatora nadchodzących warsztatów medycyny sportowej pod nazwą „Wysiłek fizyczny na receptę”. To wyjątkowa okazja dla wszystkich zainteresowanych zdrowym stylem życia oraz wpływem aktywności fizycznej na zdrowie. Konferencja odbędzie się stacjonarnie w Hotelu Altus w Poznaniu, co stanowi […]

02.09.2024
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę