Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Fakty i mity na temat szczepień HPV!

Poznaj fakty i mity na temat szczepień przeciwko HPV

1. Rak szyjki macicy dotyczy tylko starczych kobiet

Prawdą jest, że ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy wzrasta wraz z wiekiem. Najwięcej kobiet zachorowało na raka szyjki macicy w grupie wiekowej 45 a 64 lata. Natomiast nowotwór ten jest też stwierdzany u młodszych kobiet. To, że na raka szyjki macicy chorują tylko starsze kobiety to mit! Warto więc szczepić nie tylko dzieci.

2. Lepiej szczepić tylko dzieci, ponieważ jeśli zaszczepi się osobę dorosłą, która aktualnie jest zarażona HPV to przejdzie ona infekcję znacznie ciężej

To nieprawda. Szczepienie przeciwko HPV nie ma wpływu na przebieg infekcji. Jeśli więc osoba szczepiona nie będzie świadoma swojego aktualnego zarażenia wirusem HPV to podanie szczepionki nie pogorszy przebiegu infekcji oraz nie pogorszy zmian, które choroba wywołała. Mimo to jednak szczepionka nie działa leczniczo i jej podanie w trakcie infekcji nie wyleczy chorego.

Szczepienie przeciwko HPV Poznań

3. HPV wywołuje głównie raka szyjki macicy, dlatego szczepienie chłopców i mężczyzn jest bezsensowne

Wirus HPV oprócz raka szyjki macicy może powodować też raka prącia, odbytu czy jamy ustnej, a te rodzaje nowotworów dotyczą również mężczyzn. Szczepienie płci męskiej szczepionką przeciwko HPV może też wpłynąć na zmniejszenie przenoszenia się wirusa na kobiety, ponieważ jest on przenoszony głównie drogą kontaktu seksualnego.

4. Szczepienie przeciwko HPV nie daje 100% gwarancji, że nie zachoruję

To prawda. Obecnie jednak szczepionka przeciwko HPV jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniom. W krajach, w których profilaktyka szczepienna przeciwko HPV jest stosowana od wielu lat mogą obecnie pochwalić się zmniejszeniem ilości zakażeń nawet o 90%.

5. Co roku wykonuję cytologię, więc jestem bezpieczna a szczepienie jest mi już niepotrzebne

Cytologia jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych u kobiety. To dzięki takiej diagnostyce lekarz jest w stanie stwierdzić zakażenie HPV nawet we wczesnym stadium. Na tej podstawie można rozpocząć leczenie infekcji.

Szczepienie ma jednak za zadanie nie leczyć, a zapobiegać powstaniu infekcji i zmniejszyć szansę na zachorowanie na wirusa HPV.

Cytologia płynna LBC

 

Jeśli jesteś zainteresowany szczepieniem HPV skontaktuj się z nami!

Jak uchronić nastolatkę przed niechcianą ciążą?

Nasz lekarz specjalista ginekolog-położnik Maciej Hassan – Bartz na łamach „Sukcesu po poznańsku” odpowiada w jaki sposób uchronić nastolatkę przed niechcianą ciążą, kiedy pierwszy raz dziewczyna powinna wybrać się do ginekologa oraz jakie są nowoczesne metody antykoncepcji? Zapraszamy do lektury!     Jeśli jesteś zainteresowany wizytą w Centrum Medycznym neoMedica w Poznaniu sprawdź naszą ofertę […]

24.07.2019
Czytaj
Plebiscyt Medyczny Hipokrates 2024 🏆

Plebiscyt Medyczny Hipokrates 2024🏆 4 grudnia mieliśmy niezwykłą przyjemność uczestniczyć w prestiżowej Gali Hipokrates 2024, która była okazją do uhonorowania wybitnych specjalistów medycznych z całej Polski. Wśród nagrodzonych znaleźli się również nasi lekarze, których codzienna praca, profesjonalizm i wyjątkowe podejście do pacjentów zostały docenione zarówno przez środowisko medyczne, jak i samych pacjentów. Z dumą dzielimy […]

14.01.2025
Czytaj
Jakie są różnice między testami NIPT?

Nieinwazyjne testy prenatalne to badania, które nie zagrażają życiu ani zdrowiu matki oraz płodu. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór nieinwazyjnych testów prenatalnych. Większość z nich bazuje na badaniach krwi matki, na podstawie której określa się występujące tam wolne płodowe DNA dziecka, a także na testach PAPP-A. Między poszczególnymi testami występują jednak różnice. Poznaj pełną […]

04.04.2023
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę