Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Fakty i mity na temat szczepień HPV!

Poznaj fakty i mity na temat szczepień przeciwko HPV

1. Rak szyjki macicy dotyczy tylko starczych kobiet

Prawdą jest, że ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy wzrasta wraz z wiekiem. Najwięcej kobiet zachorowało na raka szyjki macicy w grupie wiekowej 45 a 64 lata. Natomiast nowotwór ten jest też stwierdzany u młodszych kobiet. To, że na raka szyjki macicy chorują tylko starsze kobiety to mit! Warto więc szczepić nie tylko dzieci.

2. Lepiej szczepić tylko dzieci, ponieważ jeśli zaszczepi się osobę dorosłą, która aktualnie jest zarażona HPV to przejdzie ona infekcję znacznie ciężej

To nieprawda. Szczepienie przeciwko HPV nie ma wpływu na przebieg infekcji. Jeśli więc osoba szczepiona nie będzie świadoma swojego aktualnego zarażenia wirusem HPV to podanie szczepionki nie pogorszy przebiegu infekcji oraz nie pogorszy zmian, które choroba wywołała. Mimo to jednak szczepionka nie działa leczniczo i jej podanie w trakcie infekcji nie wyleczy chorego.

Szczepienie przeciwko HPV Poznań

3. HPV wywołuje głównie raka szyjki macicy, dlatego szczepienie chłopców i mężczyzn jest bezsensowne

Wirus HPV oprócz raka szyjki macicy może powodować też raka prącia, odbytu czy jamy ustnej, a te rodzaje nowotworów dotyczą również mężczyzn. Szczepienie płci męskiej szczepionką przeciwko HPV może też wpłynąć na zmniejszenie przenoszenia się wirusa na kobiety, ponieważ jest on przenoszony głównie drogą kontaktu seksualnego.

4. Szczepienie przeciwko HPV nie daje 100% gwarancji, że nie zachoruję

To prawda. Obecnie jednak szczepionka przeciwko HPV jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniom. W krajach, w których profilaktyka szczepienna przeciwko HPV jest stosowana od wielu lat mogą obecnie pochwalić się zmniejszeniem ilości zakażeń nawet o 90%.

5. Co roku wykonuję cytologię, więc jestem bezpieczna a szczepienie jest mi już niepotrzebne

Cytologia jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych u kobiety. To dzięki takiej diagnostyce lekarz jest w stanie stwierdzić zakażenie HPV nawet we wczesnym stadium. Na tej podstawie można rozpocząć leczenie infekcji.

Szczepienie ma jednak za zadanie nie leczyć, a zapobiegać powstaniu infekcji i zmniejszyć szansę na zachorowanie na wirusa HPV.

Cytologia płynna LBC

 

Jeśli jesteś zainteresowany szczepieniem HPV skontaktuj się z nami!

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę