Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Wiele kobiet zastanawia się jak przygotować się do wizyty u ginekologa. Dobre przygotowanie do wizyty ginekologicznej z pewnością zmniejszy stres u pacjentki i sprawi, że wizyta u ginekologa przebiegnie sprawnie. Zatem ile trwa wizyta? Jak wygląda wizyta u ginekologa? Jak wygląda badanie ginekologiczne? Jak przygotować się do badania ginekologicznego? Czego możesz się spodziewać na pierwszej wizycie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Kiedy umówić się na pierwszą wizytę ginekologiczną?

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć po pierwszej miesiączce czyli około 15 roku życia. Pierwszą wizytę u ginekologa powinno odbyć się przed ukończonym 25 rokiem życia. Warto umówić się na pierwszą wizytę przed rozpoczęciem współżycia, aby lekarz pomógł Ci dobrać odpowiednie metody antykoncepcji. Do wizyty ginekologicznej mogą skłonić Cię także różne dolegliwości jak np. zanik menstruacji, nieregularne miesiączki, dolegliwości bólowe, upławy czy inne niepokojące objawy. Pamiętaj, że jeśli jesteś niepełnoletnia, musi przyjść z Tobą rodzic lub opiekun prawny.

Poznaj ofertę – Ginekolog Poznań

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa – wywiad

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa lekarz ginekolog dużo czasu poświęci na zebranie wywiadu z Tobą. Zada Ci pytania o przebyte operacje, przebyte ciąże, bolesne miesiączki, kiedy pojawiła się pierwsza miesiączka oraz ostatnia miesiączka, choroby przewlekłe czy przyjmowane leki. Postaraj się być przygotowaną do rozmowy, aby nie stresować się przebiegiem rozmowy. Wszystkie pytania sprawią, że lekarz uzyska więcej informacji o stanie zdrowia pacjentki.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Jak przebiega badanie ginekologiczne?

Kiedy lekarz zada Ci wszystkie pytania niezbędne do wywiadu, rozpocznie badanie ginekologiczne. Badanie ginekologiczne odbywa się na specjalnym fotelu ginekologicznym. Fotel ginekologiczny ma możliwość obniżenia lub podwyższenia swojej wysokości, więc jest też dopasowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (Ginekolog dla niepełnosprawnych pacjentek). Oprócz oceny Twoich narządów płciowych lekarz może też wykonać badanie cytologii lub innych wymazów ginekologicznych. Pierwszą cytologię należy wykonać przed 25 rokiem życia, ale też nie później niż w ciągu 3 lat od rozpoczęcia współżycia. Badanie cytologiczne służy głównie do wykrywania zmian w komórkach szyjki macicy, ale też jest badaniem profilaktycznym w celu wykrywania raka szyjki macicy.

Po badaniu na fotelu ginekologicznym lekarz poprosi, abyś przeniosła się na kozetkę. Badanie USG ginekologiczne narządu rodnego wykonuje się w pozycji leżącej. Ginekolog może wykonać USG przezpochwowe czyli inaczej USG transwaginalne lub USG przez powłoki brzuszne – jego przebieg będzie zależny od kilku czynników, które lekarz wyjaśni podczas wizyty. Podczas tego badania lekarz będzie mógł ocenić wewnętrzną budowę dróg rodnych.

Ginekolog może zaproponować także badanie piersi – badanie to jest wykonywane palpacyjnie lub przy pomocy USG. Jeśli nie wiesz jak w domu wykonywać samobadanie piersi – możesz o to zapytać lekarza podczas wizyty (USG piersi Poznań).

Badanie cytologiczne – jak się przygotować?

Pamiętaj, że w trakcie miesiączki również możesz przyjść do lekarza ginekologa. Lekarz zapyta na początku wizyty o to, kiedy był pierwszy dzień krwawienia i wówczas będziesz mieć możliwość wyjaśnienia, dlaczego zjawiasz się akurat teraz. Niektóre dolegliwości, zwłaszcza te, które sprawiają pewien dyskomfort, nie mogą czekać. Wiedz, że w trakcie miesiączki lekarz nie będzie mógł wykonać wszystkich badań. W tym czasie miesiączki nie jest możliwe pobranie cytologii.

Jeśli głównym celem wizyty u ginekologa jest pobranie cytologii, przyjdź po skończonej miesiączce. Pamiętaj, aby przed tym badaniem nie stosować globulek dopochwowych czy irygacji pochwy. Nadmierna higiena może zakłócić wynik badania ginekologicznego.

Jak się przygotować do badania ginekologicznego?

Badanie USG ginekologiczne nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Nie musisz być na czczo. Warto jednak przed badaniem opróżnić pęcherz. Zachowaj podstawowe zasady higieny intymnej.

Przed wizytą u ginekologa nie musisz się depilować w miejscach intymnych. Nie jest to wymóg, jednak jeśli sprawi, że poczujesz mniejszy dyskomfort nikt Ci tego nie zabroni.

Pamiętaj, że w gabinecie lekarskim ginekologa nikt nie będzie Cię oceniał pod względem estetycznym. Wiele młodych kobiet odczuwa przed tym lęk i mimo niepokojących objawów zwleka z pierwszą wizytą. To błąd – wcześniej wykonane badania ginekologiczne pozwolą szybciej zdiagnozować dolegliwość i wdrożyć właściwe leczenie.

 

USG ginekologiczne

Choroby przenoszone drogą płciową – jak wygląda wizyta u lekarza ginekologa?

Choroby przenoszone drogą płciową takie jak np. kiła, chlamydia czy rzeżączka są częstą przyczyną wizyty u lekarza ginekologa. Jeśli miałaś ryzykowne kontakty seksualne lub odczuwasz dolegliwości takie jak upławy, ból czy wysypka w okolicach intymnych – koniecznie udaj się na wizytę do ginekologa. To jak przebiega wizyta u ginekologa będzie zależało od tego jakie masz dolegliwości. W trakcie badania u ginekologa, lekarz zasugeruje jakie wymazy lub posiewy należałoby wykonać. Zazwyczaj dopiero po otrzymaniu wyników zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.

 

Problemy ortopedyczne kobiet w ciąży – jak im zapobiec?

Problemy z jakimi pojawiają się kobiety w ciąży u ortopedy: ból kręgosłupa ból stawów ból nad spojeniem łonowym wspomożenie decyzji ginekologa o metodzie zakończenia ciąży profilaktyka przed ciążą. Jakie schorzenia są najczęściej diagnozowane przez ortopedów? dyskopatia kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego i szyjnego skolioza- trójpłaszczyznowa deformacja kręgosłupa Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i szyjnego Z czego może wynikać:  z patologii […]

29.09.2018
Czytaj
Neonatolog odpowiada: Czego się spodziewać w pierwszych dniach życia dziecka?

23 maja 2019 nasz lekarz neonatolog – Malwina Kuźniak brała udział w warsztatach dla przyszłych rodziców. Aby wszyscy przyszli rodzice mogli zapoznać się z cennymi wskazówkami – przedstawiamy Państwu skrót rozmowy aktorki Pauliny Holtz z neonatlogiem i Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym Malwiną Kuźniak.   Kim jest lekarz neonatolog?   Neonatologia jest młodą dziedziną wiedzy – która […]

10.06.2019
Czytaj
Przedłużamy promocję na test NIFTY PRO! Tylko w październiku!

Drogie Pacjentki! Na Waszą prośbę przedłużamy akcję promocyjną na badanie genetyczne NIFTY PRO. Już w październiku cena badania wynosi 2289zł! Promocja obowiązuje do końca października. Każda Pacjentka, która w październiku zdecyduje się wykonać test NIFTY PRO zaoszczędzi 61 zł a także otrzyma voucher na badania laboratoryjne o wartości 100zł. Test genetyczny NIFTY PRO można wykonać […]

04.10.2022
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę