Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badania prenatalne kiedy wykonać?

Otrzymujemy od Pacjentek bardzo dużo zapytań, dotyczących wykonywania badań prenatalnych. Postanowiliśmy przeprowadzić krótki wywiad z naszym specjalistą ginekologii i położnictwa dr n. med. Emilią Połczyńską Kaniak – odpowiadający na najczęściej pojawiające się pytania.

Pani Doktor, najczęściej pojawiającymi się pytaniami od pacjentek są:

  1. Badania prenatalne kiedy je należy zrobić?

USG prenatalne powinno się wykonywać w ściśle określonych okresach ciąży:

  1. badanie USG I prenatalne – badanie I trymestru ciąży – między 11 a 13+6 tygodniem ciąży (zaleca się, żeby w miarę możliwości było ono wykonywane łącznie z badaniem biochemicznym w teście FMF)
  2. test zintegrowany FMF – badanie USG + badania biochemiczne z krwi pacjentki w I trymestrze ciąży, połączone z oceną ryzyka wystąpienia najczęstszych trisomii 21, 18 i 13 – między 11 a 13+6 tygodniem ciąży
  3. badanie USG II prenatalne – badanie II trymestru ciąży tzw. „połówkowe” – między 18-22 (24) tygodniem ciąży
  4. badanie USG III prenatalne – badanie III trymestru ciąży – między 28-32 tygodniem ciąży
  5. badanie USG 3D/4D – można wykonać  na każdym etapie ciąży, najlepiej w drugim trymestrze.
  1. Często pada również pytanie: badania prenatalne jak się przygotować?

Do badań prenatalnych pacjentka nie musi się specjalnie przygotowywać. Ważne jest, aby zjawiła się na badania w ściśle określonym tygodniu ciąży oraz miała ze sobą kartę ciąży i wyniki dotychczasowych badań USG ciąży.

[Sprawdź naszą ofertę: Badania prenatalne Poznań]

  1. Pacjentki często pytają, ile trwa badanie prenatalne?

Przesiewowe badania ultrasonograficzne I, II, III trymestru ciąży trwają dłużej niż rutynowe badanie USG w ciąży. Zazwyczaj jest to ok 20-30 minut. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy pacjentka spędzi więcej czasu w gabinecie, np. w ciąży mnogiej, w ciąży powikłanej wadami, zaburzeniami wzrastania, czy innymi problemami zdrowotnymi matki lub płodu, a czasami po prostu, kiedy pojawiają się trudności natury technicznej, takie jak niekorzystne ułożenie dziecka, czy otyłość ciężarnej. Podczas każdej wizyty i badania ginekologicznego pacjentka traktowana jest indywidualnie, a priorytetem jest zawsze zdrowie przyszłej mamy i dziecka.

  1. Kiedy otrzymuje się wyniki badań prenatalnych?

Wynik z badań USG pacjentka otrzymuje zawsze podczas wizyty. Pacjentka dostaje wydruk tzn. raportu z badania ultrasonograficznego.

W przypadku wykonywania zintegrowanego testu wg. FMF – po badaniu USG I trymestru, pacjentka udaje się do punktu pobrań, który znajduje się na miejscu w neoMedica, aby oddać krew do badań biochemicznych (oznaczenie PAPP-A oraz b-HCG). Po otrzymaniu wyników badań biochemicznych z laboratorium, opracowujemy końcowy wynik badania prenatalnego. Pacjentka może go otrzymać na adres e-mail (wcześniej wskazany w formularzu pacjenta), bądź odebrać osobiście w neoMedica w Poznaniu po około 10-14 dniach.

Pani Doktor, serdecznie dziękujemy za praktyczną wiedzę dla naszych pacjentek oraz poświęcony czas.

Nasi specjaliści:

Emilia Połczyńska – Kaniak

dr n. med.

Doktor Emilia Połczyńska od lat zajmuje się nieinwazyjną oraz inwazyjną diagnostyką prenatalną i terapią wewnątrzmaciczną. Posiada specjalizacje z położnictwa i ginekologii oraz perinatologii a także wieloletnie doświadczenie zawodowe w prowadzeniu ciąży powikłanej chorobami matki, płodu, czy np. zaburzeniami w ciąży mnogiej.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

Hanna Makles

dr n. med.

Doktor Makles specjalizuje się w ultrasonografii genetycznej płodu, nieinwazyjnych badaniach prenatalnych, w tym testach FMF, diagnostyce wad płodu, prowadzeniu ciąży prawidłowej i wysokiego ryzyka.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

Katarzyna Kawka-Paciorkowska

dr n. med.

Lekarz Katarzyna Kawka – Paciorkowska specjalizuje się w  opiece ginekologicznej kobiet w ciąży oraz badaniach i profilaktyce ginekologicznej.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

Rekomendacje dotycząca ryzyka transmisji koronawirusa w okresie ciąży i laktacji

Szanowne Pacjentki w okresie ciąży oraz laktacji, przekazujemy Wam oficjalny komunikat NFZ dotyczący ryzyka transmisji koronawirusa SARS CoV-2 od matki do dziecka w okresie ciąży i laktacji z dnia 13/03/2020:  Bazując na aktualnej wiedzy o drogach zakażenia, transmisja wirusa SARS CoV-2 przez mleko matki jest bardzo mało prawdopodobna,ale już bliski kontakt matki z dzieckiem podczas karmienia […]

16.03.2020
Czytaj
Test NIFTY PRO jakie choroby wykrywa?

Nieinwazyjny test prenatalny NIFTY PRO posiada bardzo szeroki zakres badania. Celem wykonania badania NIFTY PRO jest wykluczenie u płodu różnych wad genetycznych takich jak trisomie, duplikacje czy delecje. Co ważne, przy pomocy testu NIFTY PRO można także określić płeć dziecka. NIFTY PRO wykrywa trzy najpopularniejsze wady genetyczne czyli zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. […]

13.04.2023
Czytaj
Jak się przygotować do testu obciążenia glukozą?

UWAGA! W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA COVID 19 – TESTU OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ NIE WYKONUJEMY. Test obciążenia glukozą – inaczej nazywany krzywą cukrową, krzywą glikemiczną lub testem OGTT wykonuje się u osób z podejrzeniem cukrzycy typu 2. lub cukrzycy ciążowej. W uproszczeniu, test ten polega na: wykonaniu badania poziomu cukru we krwi na czczo wypiciu roztworu glukozy zbadaniu […]

27.09.2019
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę