Badania prenatalne kiedy wykonać? | neoMedica Poznań | sprawdź!
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badania prenatalne kiedy wykonać?

Otrzymujemy od Pacjentek bardzo dużo zapytań, dotyczących wykonywania badań prenatalnych. Postanowiliśmy przeprowadzić krótki wywiad z naszym specjalistą ginekologii i położnictwa dr n. med. Emilią Połczyńską Kaniak – odpowiadający na najczęściej pojawiające się pytania.

Pani Doktor, najczęściej pojawiającymi się pytaniami od pacjentek są:

  1. Badania prenatalne kiedy je należy zrobić?

USG prenatalne powinno się wykonywać w ściśle określonych okresach ciąży:

  1. badanie USG I prenatalne – badanie I trymestru ciąży – między 11 a 13+6 tygodniem ciąży (zaleca się, żeby w miarę możliwości było ono wykonywane łącznie z badaniem biochemicznym w teście FMF)
  2. test zintegrowany FMF – badanie USG + badania biochemiczne z krwi pacjentki w I trymestrze ciąży, połączone z oceną ryzyka wystąpienia najczęstszych trisomii 21, 18 i 13 – między 11 a 13+6 tygodniem ciąży
  3. badanie USG II prenatalne – badanie II trymestru ciąży tzw. „połówkowe” – między 18-22 (24) tygodniem ciąży
  4. badanie USG III prenatalne – badanie III trymestru ciąży – między 28-32 tygodniem ciąży
  5. badanie USG 3D/4D – można wykonać  na każdym etapie ciąży, najlepiej w drugim trymestrze.
  1. Często pada również pytanie: badania prenatalne jak się przygotować?

Do badań prenatalnych pacjentka nie musi się specjalnie przygotowywać. Ważne jest, aby zjawiła się na badania w ściśle określonym tygodniu ciąży oraz miała ze sobą kartę ciąży i wyniki dotychczasowych badań USG ciąży.

  1. Pacjentki często pytają, ile trwa badanie prenatalne?

Przesiewowe badania ultrasonograficzne I, II, III trymestru ciąży trwają dłużej niż rutynowe badanie USG w ciąży. Zazwyczaj jest to ok 20-30 minut. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy pacjentka spędzi więcej czasu w gabinecie, np. w ciąży mnogiej, w ciąży powikłanej wadami, zaburzeniami wzrastania, czy innymi problemami zdrowotnymi matki lub płodu, a czasami po prostu, kiedy pojawiają się trudności natury technicznej, takie jak niekorzystne ułożenie dziecka, czy otyłość ciężarnej. Podczas każdej wizyty i badania ginekologicznego pacjentka traktowana jest indywidualnie, a priorytetem jest zawsze zdrowie przyszłej mamy i dziecka.

  1. Kiedy otrzymuje się wyniki badań prenatalnych?

Wynik z badań USG pacjentka otrzymuje zawsze podczas wizyty. Pacjentka dostaje wydruk tzn. raportu z badania ultrasonograficznego.

W przypadku wykonywania zintegrowanego testu wg. FMF – po badaniu USG I trymestru, pacjentka udaje się do punktu pobrań, który znajduje się na miejscu w neoMedica, aby oddać krew do badań biochemicznych (oznaczenie PAPP-A oraz b-HCG). Po otrzymaniu wyników badań biochemicznych z laboratorium, opracowujemy końcowy wynik badania prenatalnego. Pacjentka może go otrzymać na adres e-mail (wcześniej wskazany w formularzu pacjenta), bądź odebrać osobiście w neoMedica w Poznaniu po około 10-14 dniach.

Pani Doktor, serdecznie dziękujemy za praktyczną wiedzę dla naszych pacjentek oraz poświęcony czas.

Nasi specjaliści:

Emilia Połczyńska – Kaniak

dr n. med.

Doktor Emilia Połczyńska od lat zajmuje się nieinwazyjną oraz inwazyjną diagnostyką prenatalną i terapią wewnątrzmaciczną. Posiada specjalizacje z położnictwa i ginekologii oraz perinatologii a także wieloletnie doświadczenie zawodowe w prowadzeniu ciąży powikłanej chorobami matki, płodu, czy np. zaburzeniami w ciąży mnogiej.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

Hanna Makles

dr n. med.

Doktor Makles specjalizuje się w ultrasonografii genetycznej płodu, nieinwazyjnych badaniach prenatalnych, w tym testach FMF, diagnostyce wad płodu, prowadzeniu ciąży prawidłowej i wysokiego ryzyka.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

Katarzyna Kawka-Paciorkowska

dr n. med.

Lekarz Katarzyna Kawka – Paciorkowska specjalizuje się w  opiece ginekologicznej kobiet w ciąży oraz badaniach i profilaktyce ginekologicznej.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę