Neonatolog: Czego się można spodziewać? | neoMedica Poznań
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Neonatolog odpowiada: Czego się spodziewać w pierwszych dniach życia dziecka?

10.06.2019

23 maja 2019 nasz lekarz neonatolog – Malwina Kuźniak brała udział w warsztatach dla przyszłych rodziców. Aby wszyscy przyszli rodzice mogli zapoznać się z cennymi wskazówkami – przedstawiamy Państwu skrót rozmowy aktorki Pauliny Holtz z neonatlogiem i Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym Malwiną Kuźniak.

 

Kim jest lekarz neonatolog?

 

Neonatologia jest młodą dziedziną wiedzy – która zdobyła popularność w latach 70-tych. Jest to dziedzina młoda, ale każdy młody rodzic zetknie się z neonatologiem w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Mówiąc potocznie jest to wąsko wyspecjalizowany lekarz pediatra, który zajmuje się najmniejszymi dziećmi – od pierwszych dni ich życia do ok. 6 miesiąca życia.

 

Pierwsze dni z maluszkiem – czas, który przyszłym rodzicom może spędzać sen z powiek. Z jednej strony nie można się ich doczekać, a z drugiej jest to czas bardzo trudny dla rodziny. Bardzo dużo się dzieje, zostajemy sami z małym człowiekiem, który do tej pory był w łonie matki. Dziecko płacze, chce jeść, mama jest obolała, nie wie co się dzieje, czy dobrze opiekuje się maluszkiem. Czego mogą się spodziewać rodzice i czy ma Pani Doktor jakąś radę, żeby uspokoić młodych rodziców, że wszyscy przez to przechodzą i większość niepokojów jest całkowicie normalna?

 

Przede wszystkim rodzice w pierwszych dniach, a właściwie pierwszych tygodniach mogą się spodziewać zupełnej rewolucji, wywrócenia swojego dotychczasowego życia do góry nogami. Maluszek będzie dużo płakał, będzie też dużo spał w pierwszych dniach życia.

Noworodek w pierwszych tygodniach życia przesypia między 16 a 20 godzin na dobę – jest to bardzo dużo czasu i jest to normą. Nie jest to nic niepokojącego, że dziecko tak długo śpi. Maleństwo powinno się jednak wybudzać, mniej więcej w regularnych odstępstwach czasu na karmienia. Jeśli dziecko tego nie robi i przesypia dłużej niż 3-4 godziny, wówczas powinniśmy maleństwo aktywizować i zaproponować mu najlepiej przystawienie do piersi.

Maleństwo dużo płacze, rodziców często to frustruje, niepokoi, natomiast jest to jedyna forma komunikacji malutkiego człowieka z otoczeniem. Dziecko może płakać z najrozmaitszych powodów – nie zawsze dlatego, że jest głodne. Dziecko może płakać, kiedy będzie miało mokro w pieluszce, kiedy będzie odczuwało dyskomfort, kiedy będzie mu za ciepło, za zimno, a czasami po prostu, że będzie potrzebowało bliskości, przytulenia rodzica. Bliskość dla dziecka jest bardzo, bardzo ważna.

 

Kiedyś pewna położna powiedziała mi taką rzecz, że jej zdaniem idealny powrót mamy z dzieckiem do domu, to taki, kiedy dom jest zaopatrzony przez babcie w jedzenie, w zamrażalniku czekają na rodziców potrawy do odgrzania, wszystko co potrzebne jest i w domu zostaje mama, tata i mały człowiek – przynajmniej na tydzień, żeby się nauczyli swojego rytmu, nie przyjmując tabunu gości i nie słuchają setek rad, tylko są ze sobą, aby nauczyć się nowej konstrukcji, jaką jest nowa rodzina. Jak to jest z tymi odwiedzinami? Jest to dla młodych rodziców bardzo męczące. Zagłusza rytm, nie pozwala skupić się na tym co się dzieje – co Pani o tym myśli?

 

Ja jestem zdecydowanie fanką takiego postępowania, uważam, że jest to świeżo upieczonym rodzicom bardzo potrzebne, aby wszyscy mogli się nawzajem przyzwyczaić do swojej wzajemnej obecności. Takie przebywanie w swoim wąskim gronie powoduje, że bardziej jesteśmy wyczuleni na rozpoznawanie rozmaitych potrzeb malucha, wręcz w pewnym momencie zaczniemy sami rozróżniać, ze płacz, którym dziecko komunikuje jakiś dyskomfort, będzie innym płaczem, niż ten, który zakomunikuje potrzebę nakarmienia. Rodzice mają wówczas zagwarantowany czas, w którym można się w maluszka wsłuchać. Oczywiście trudne jest to, aby dumne babcie, które zyskały to szczytne miano nie odwiedziły w pierwszych dniach wnuka, ale trzeba do tego przywyknąć i przyjąć to z dobrodziejstwem inwentarza. Najlepiej jest jednak rozsądnie rozplanować odwiedziny, w taki sposób, że jedni dziadkowie przyjdą jednego dnia, drudzy kolejnego i będą to wizyty krótkie.

Nie powinno się całować noworodka – jego odporność jest niska, w związku z tym unikamy wszelkich niebezpieczeństw dla dziecka. Odwiedzający bez wyjątku powinni dokładnie myć ręce i nigdy nie powinniśmy przyjmować gości chorych. Nawet małe przeziębienie i katar może być niebezpieczne dla dziecka. Odwiedziny dalszej rodziny, przyjaciół radziłabym odłożyć co najmniej minimum 2 tygodnie, a najlepiej nawet miesiąc.

Szukasz neonatologa w Poznaniu? Umów wizytę online:

 

 

Malwina Kuźniak

lek.

Specjalista neonatolog z długoletnim doświadczeniem klinicznym oraz Certyfikowany Doradca Laktacyjny.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

 

 

Dalsza część wywiadu znajduje się tutaj: 

 

Kiedy i jak wykąpać pierwszy raz dziecko? Do jakich specjalistów należy iść z noworodkiem? Odpowiada neonatolog – część II

CZYTAJ

 

 

Problemy ortopedyczne kobiet w ciąży – jak im zapobiec?

Problemy z jakimi pojawiają się kobiety w ciąży u ortopedy: ból kręgosłupa ból stawów ból nad spojeniem łonowym wspomożenie decyzji ginekologa o metodzie zakończenia ciąży profilaktyka przed ciążą. Jakie schorzenia są najczęściej diagnozowane przez ortopedów? dyskopatia kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego i szyjnego skolioza- trójpłaszczyznowa deformacja kręgosłupa Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i szyjnego Z czego może wynikać:  z patologii […]

29.09.2018
Czytaj
Instrukcja obsługi dla Rodziców cz. II – pierwsze zabiegi i badania dziecka w szpitalu

1. Pierwsze zabiegi po urodzeniu W przypadku zdrowego, donoszonego maluszka wszelkie zabiegi mogą zaczekać do momentu zakończenia pierwszego kontaktu lub być wykonane bez jego przerywania. A co będzie się działo? a) ważenie i mierzenie noworodka Dzidziuś będzie miał zmierzoną długość, obwód głowy i obwód klatki piersiowej, a wszystkie te parametry zostaną wpisane do Książeczki Zdrowia […]

20.01.2020
Czytaj
Badania prenatalne jak wyglądają? – najczęstsze pytanie pacjentek

Wychodząc naprzeciw pytaniom pacjentek dotyczących badań prenatalnych prezentujemy drugą część wywiadu z naszymi specjalistami ginekologii i położnictwa – tym razem dr n. med. Hanną Makles. Pani Doktor, najczęściej zadawanymi nam pytaniami dotyczącymi badań prenatalnych są: Czym są nieinwazyjne badania prenatalne? Nieinwazyjne badania prenatalne, zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) każdej kobiecie w ciąży […]

15.05.2019
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę