Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Neonatolog odpowiada: Kiedy i jak wykąpać pierwszy raz dziecko?

Poniżej przedstawiamy kolejną część wywiadu aktorki Pauliny Holtz z naszym lekarzem neonatologiem – Malwiną Kuźniak.

 

Pierwsze kąpiele – należą do taty czy do mamy? Czy powinniśmy się bać pierwszego kąpania? Kiedy wykąpać dziecko po raz pierwszy? Jak często powinno się kąpać dziecko?

 

Z reguły pierwsza kąpiel maluszka przypadnie jeszcze na czas pobytu w szpitalu. Najlepiej jest, jeśli ta pierwsza kąpiel odbywa się w obecności rodziców przez położną. Z reguły w większości szpitali w pokojach matki z dzieckiem znajdują się wanienki, gdzie przyjdzie położna, pokaże w jaki sposób podtrzymywać dziecko, jakie wykonywać ruchy myjące – jak taką kąpiel powinno się przeprowadzić.

Obecnie przestrzega się reguły, aby nie kąpać noworodka w pierwszej dobie życia. Dlaczego? Chodzi o to, żeby maź płodowa, którą noworodek jest pokryty, (a która zawiera w sobie dużo substancji o działaniu ochronnym dla skóry, również substancji o działaniu przeciw drobnoustrojom chorobotwórczym), zdążyła się wchłonąć i żeby tego procesu nie zaburzać. Dlatego w pierwszej dobie unikamy kąpania dziecka.

Pierwsza kąpiel w domu jest zazwyczaj mocno stresująca – dziecko najprawdopodobniej będzie mocno płakało i rodzice muszą być na to gotowi. Natomiast dobrą informacją jest to, że jeżeli będziemy kąpać dziecko regularnie, zrobimy z kąpieli rytuał – zabawę, w której bierze udział rodzina, w tym starsze dzieci- maluch to polubi. Z czasem dziecko będzie czerpało z kąpieli dużą przyjemność.

Najważniejsze, aby pilnować tego, aby temperatura wody była temperaturą ciała dziecka, ok. 37’ – aby temperatura wody była dla ciała neutralna. Dziecko można kąpać w samej wodzie. Niekoniecznie musimy dodawać specyfiki kąpielowe do wody – jeśli coś dodajemy – powinny być to preparaty przeznaczone dla niemowląt. Dziecko obmywamy delikatnymi ruchami, dobrze jest mieć gąbeczkę lub ściereczkę, czasami pieluszkę tetrową. Następnie delikatnie osuszamy skórę dziecka ręcznikiem, nie pocierając skóry, tylko delikatnie dotykając. Taki rytuał, nawet codziennej kąpieli, bardzo dobrze wpływa na dziecko. Przyzwyczaja go do pewnego rytmu, do tego, że zbliża się wieczór, że wkrótce będzie pora na spanie, po kąpieli nastąpi karmienie, wyciszenie i przygotowanie się do nocy.

 

Kolejne tygodnie – jakie badania należy zrobić, do jakiego lekarza się wybrać w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka?

 

Zalecenie, które otrzymamy w szpitalu, wychodząc z każdym dzieckiem, będzie dotyczyło wykonania USG stawów biodrowych – te badania wykonuje się w poradniach preluksacyjnych, wykonują je zazwyczaj specjaliści ortopedzi dziecięcy lub neonatolodzy. Jest to badanie istotne, ponieważ pozwala wykryć rozmaite stopnie uszkodzenia stawów biodrowych, począwszy od stanu, kiedy stawy są jeszcze niedojrzałe i wymagają tylko dalszej obserwacji, aż po poważne zwichnięcia, które będą wymagały leczenia. To badanie, jeśli lekarz w szpitalu nie stwierdził nic niepokojącego, poród odbył się prawidłowo, można wykonać pod koniec pierwszego miesiąca życia. Jeśli natomiast cokolwiek niepokoiło lekarza, stwierdził niepokojące objawy, wówczas to badanie powinno odbyć się jak najszybciej. Po wyjściu ze szpitala dziecko odwiedzi również położna środowiskowa – przynajmniej czterokrotnie. Pierwsza wizyta powinna się odbyć w ciągu 48 godzin po opuszczeniu szpitala. Jeżeli nic się z maleństwem nie dzieje, mamy szczęście mieć zdrowe dziecko, to z pierwszą wizytą u lekarza, możemy poczekać ok. 4 tygodni i następnie sprawdzić czy wszystko jest w porządku, czy prawidłowo przybiera na masie itd. Jeżeli natomiast cokolwiek Państwa niepokoi zachęcam do wcześniejszej wizyty u lekarza pediatry lub neonatologa.

 

Bardzo serdecznie dziękuję za cenną wiedzę. Przyszli rodzice, pamiętajcie, że lekarz neonatolog to specjalista od noworodków. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, to zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem i oszczędzić sobie i dziecku zbędnego stresu i niepokoju. Dziękuję serdecznie za rozmowę!

 

 

Szukasz neonatologa w Poznaniu? Umów wizytę online:

 

 

Malwina Kuźniak

lek.

Specjalista neonatolog z długoletnim doświadczeniem klinicznym oraz Certyfikowany Doradca Laktacyjny.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

 

Pierwsza część wywiadu znajduje się tutaj: 

 

Neonatolog odpowiada: Czego się spodziewać w pierwszych dniach życia dziecka? Część I

CZYTAJ

 

 

Bajkowy Ambulans – niezwykła poznańska karetka – zobacz co kryje w środku!

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu stara się robić wszystko, aby umilić transport medyczny najmłodszych pacjentów między szpitalami oraz zachęcić dzieci do nauki pierwszej pomocy. W jaki sposób? Bajkowy Ambulans – co to takiego? Niezwykła poznańska karetka wyróżnia się na tle innych pojazdów medycznych już z zewnątrz. Karoserię ambulansu zdobią i przyciągają uwagę dzieci kolorowe […]

22.07.2019
Czytaj
Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Dla większości pacjentek pierwsza wizyta u ginekologa wiąże się ze stresem. Nie wiemy jak będzie wyglądać badanie ginekologiczne, jesteśmy zawstydzone i nieco skrępowane. Uprzedzamy jednak, że podczas pierwszej wizyty nie musi tak być! Nasza mała dawka wiedzy z pewnością pomoże Ci się uspokoić, ale i przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa. Pierwszy raz u ginekologa… […]

16.02.2023
Czytaj
Pierwsze chwile dziecka na świecie – instrukcja obsługi dla Rodziców cz. I

Przyjście na świat zupełnie nowego człowieka wiąże się z rozmaitymi czynnościami, zabiegami i procedurami, z których wielu świeżo upieczonych rodziców nie zdaje sobie sprawy. Czasami budzą one obawy zazwyczaj spowodowane brakiem wiedzy na temat przyczyn i zasadności ich wykonywania, a czasami budzą nawet sprzeciw wywołany lękiem o dobro dziecka. Aby pomóc przebrnąć przez ten emocjonujący […]

17.01.2020
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę