Neonatolog radzi: Kiedy wykąpać dziecko? | neoMedica Poznań
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Neonatolog odpowiada: Kiedy i jak wykąpać pierwszy raz dziecko?

Poniżej przedstawiamy kolejną część wywiadu aktorki Pauliny Holtz z naszym lekarzem neonatologiem – Malwiną Kuźniak.

 

Pierwsze kąpiele – należą do taty czy do mamy? Czy powinniśmy się bać pierwszego kąpania? Kiedy wykąpać dziecko po raz pierwszy? Jak często powinno się kąpać dziecko?

 

Z reguły pierwsza kąpiel maluszka przypadnie jeszcze na czas pobytu w szpitalu. Najlepiej jest, jeśli ta pierwsza kąpiel odbywa się w obecności rodziców przez położną. Z reguły w większości szpitali w pokojach matki z dzieckiem znajdują się wanienki, gdzie przyjdzie położna, pokaże w jaki sposób podtrzymywać dziecko, jakie wykonywać ruchy myjące – jak taką kąpiel powinno się przeprowadzić.

Obecnie przestrzega się reguły, aby nie kąpać noworodka w pierwszej dobie życia. Dlaczego? Chodzi o to, żeby maź płodowa, którą noworodek jest pokryty, (a która zawiera w sobie dużo substancji o działaniu ochronnym dla skóry, również substancji o działaniu przeciw drobnoustrojom chorobotwórczym), zdążyła się wchłonąć i żeby tego procesu nie zaburzać. Dlatego w pierwszej dobie unikamy kąpania dziecka.

Pierwsza kąpiel w domu jest zazwyczaj mocno stresująca – dziecko najprawdopodobniej będzie mocno płakało i rodzice muszą być na to gotowi. Natomiast dobrą informacją jest to, że jeżeli będziemy kąpać dziecko regularnie, zrobimy z kąpieli rytuał – zabawę, w której bierze udział rodzina, w tym starsze dzieci- maluch to polubi. Z czasem dziecko będzie czerpało z kąpieli dużą przyjemność.

Najważniejsze, aby pilnować tego, aby temperatura wody była temperaturą ciała dziecka, ok. 37’ – aby temperatura wody była dla ciała neutralna. Dziecko można kąpać w samej wodzie. Niekoniecznie musimy dodawać specyfiki kąpielowe do wody – jeśli coś dodajemy – powinny być to preparaty przeznaczone dla niemowląt. Dziecko obmywamy delikatnymi ruchami, dobrze jest mieć gąbeczkę lub ściereczkę, czasami pieluszkę tetrową. Następnie delikatnie osuszamy skórę dziecka ręcznikiem, nie pocierając skóry, tylko delikatnie dotykając. Taki rytuał, nawet codziennej kąpieli, bardzo dobrze wpływa na dziecko. Przyzwyczaja go do pewnego rytmu, do tego, że zbliża się wieczór, że wkrótce będzie pora na spanie, po kąpieli nastąpi karmienie, wyciszenie i przygotowanie się do nocy.

 

Kolejne tygodnie – jakie badania należy zrobić, do jakiego lekarza się wybrać w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka?

 

Zalecenie, które otrzymamy w szpitalu, wychodząc z każdym dzieckiem, będzie dotyczyło wykonania USG stawów biodrowych – te badania wykonuje się w poradniach preluksacyjnych, wykonują je zazwyczaj specjaliści ortopedzi dziecięcy lub neonatolodzy. Jest to badanie istotne, ponieważ pozwala wykryć rozmaite stopnie uszkodzenia stawów biodrowych, począwszy od stanu, kiedy stawy są jeszcze niedojrzałe i wymagają tylko dalszej obserwacji, aż po poważne zwichnięcia, które będą wymagały leczenia. To badanie, jeśli lekarz w szpitalu nie stwierdził nic niepokojącego, poród odbył się prawidłowo, można wykonać pod koniec pierwszego miesiąca życia. Jeśli natomiast cokolwiek niepokoiło lekarza, stwierdził niepokojące objawy, wówczas to badanie powinno odbyć się jak najszybciej. Po wyjściu ze szpitala dziecko odwiedzi również położna środowiskowa – przynajmniej czterokrotnie. Pierwsza wizyta powinna się odbyć w ciągu 48 godzin po opuszczeniu szpitala. Jeżeli nic się z maleństwem nie dzieje, mamy szczęście mieć zdrowe dziecko, to z pierwszą wizytą u lekarza, możemy poczekać ok. 4 tygodni i następnie sprawdzić czy wszystko jest w porządku, czy prawidłowo przybiera na masie itd. Jeżeli natomiast cokolwiek Państwa niepokoi zachęcam do wcześniejszej wizyty u lekarza pediatry lub neonatologa.

 

Bardzo serdecznie dziękuję za cenną wiedzę. Przyszli rodzice, pamiętajcie, że lekarz neonatolog to specjalista od noworodków. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, to zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem i oszczędzić sobie i dziecku zbędnego stresu i niepokoju. Dziękuję serdecznie za rozmowę!

 

 

Szukasz neonatologa w Poznaniu? Umów wizytę online:

 

 

Malwina Kuźniak

lek.

Specjalista neonatolog z długoletnim doświadczeniem klinicznym oraz Certyfikowany Doradca Laktacyjny.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

 

Pierwsza część wywiadu znajduje się tutaj: 

 

Neonatolog odpowiada: Czego się spodziewać w pierwszych dniach życia dziecka? Część I

CZYTAJ

 

 

Na czym polega porada doradcy laktacyjnego?

Karmienie piersią wydaje się być prostą i najbardziej intuicyjną czynnością w opiece nad małym Człowiekiem. Okazuje się jednak, że w bardzo wielu przypadkach przysparza ono mnóstwa problemów, które odbijają się na stanie zdrowia i samopoczuciu zarówno dziecka, jak i matki. Brak pomocy otrzymanej w porę od profesjonalisty, zmęczenie, zniechęcenie, dolegliwości czy wreszcie nieprzychylny komentarz usłyszany […]

13.12.2019
Czytaj
Jak się przygotować do testu obciążenia glukozą?

UWAGA! W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA COVID 19 – TESTU OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ NIE WYKONUJEMY. Test obciążenia glukozą – inaczej nazywany krzywą cukrową, krzywą glikemiczną lub testem OGTT wykonuje się u osób z podejrzeniem cukrzycy typu 2. lub cukrzycy ciążowej. W uproszczeniu, test ten polega na: wykonaniu badania poziomu cukru we krwi na czczo wypiciu roztworu glukozy zbadaniu […]

27.09.2019
Czytaj
Jakie są ortopedyczne przesłanki do cesarskiego cięcia?

Decyzję o metodzie porodu zawsze podejmuje się mając na uwadze dobro oraz zdrowie matki i dziecka. Kobieta powinna być przez cały okres ciąży pod opieką lekarza ginekologa. Zdarza się, że już w czasie cięży pojawiają się problemy zdrowotne natury ortopedycznej, wówczas kobieta musi być pod opieką zarówno lekarza ginekologa oraz specjalisty ortopedy. Więcej o schorzeniach […]

23.10.2018
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę