Badania prenatalne z krwi - neoMedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badania prenatalne z krwi

Badania prenatalne z krwi

Jeśli jesteś aktualne w I trymestrze ciąży, z pewnością stoisz przed koniecznością umówienia się do lekarza na I badanie prenatalne. W internecie nie brakuje na ten temat różnych artykułów czy opinii. Dzwoniąc do przychodni słyszysz pytanie: „Czy chce Pani wykonać samo badanie USG w I trymestrze czy wraz z badaniami krwi?”. I tu pojawia się wątpliwość a zarazem pytanie – o jakie badania krwi w I trymestrze chodzi?

Zbliżając się do 11 tygodnia ciąży już dokładnie wiesz, że w najbliższych tygodniach czy nawet miesiącach musisz oswoić się z pobraniami krwi, ponieważ w punkcie pobrań będziesz częstym gościem. Już na etapie planowania ciąży lekarz ginekolog wysyła Cię na badania krwi, aby ocenić stan zdrowia Twojego organizmu. Na pierwszej wizycie potwierdzającej ciążę otrzymujesz zalecenia oraz kolejną listę z badaniami krwi do wykonania – przeciwciała na różyczkę, na toxoplazmozę, oznaczenie grupy krwi i wiele innych. Na kolejnych etapach ciąży rutynowo już będziesz wykonywać podstawowe badania krwi i moczu, aby cały czas mieć pewność, że nic się złego nie dzieje.

Poznaj pełną ofertę: Ginekolog Poznań 

Badania prenatalne z krwi – co wykrywają?

Jednak badania krwi, które możesz wykonać w trakcie I badania prenatalnego to coś zupełnie innego. Między 11 a 13+6 tygodniem ciąży masz możliwość wykonania testu zintegrowanego według FMF. Test ten składa się z badania USG oraz badań krwi: białko PAPP-A oraz poziomu wolnego beta-HCG.

Badania z krwi czyli poziom białka PAPP-A oraz wolnego beta-HCG to tak zwany test podwójny. Jest on zupełnie nieinwazyjnym badaniem, dzięki któremu można ocenić czy rozwój płodu jest prawidłowy. Bardzo ważne jest, aby ten test wykonać w odpowiednim czasie czyli między 11 a 13+6 tygodniem ciąży. Tylko wówczas wyniki mogą być prawidłowo interpretowane.

Wykonanie pomiaru białka PAPP-A oraz wolnego beta-HCG pozwala określić ryzyko wystąpienia u płodu wad genetycznych takich jak zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18) oraz zespołu Patau (trisomia 13). Ponadto wykonanie tych badań pozwoli również na ocenę ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego oraz urodzenia martwego dziecka. Wykonanie badań z krwi matki w I trymestrze ciąży jest też pomocne przy określaniu możliwości pojawienia się stanu przedrzucawkowego.

Wyniki z krwi badań prenatalnych

Wynik I badania prenatalnego według FMF tworzy się w oparciu o uzyskane wyniki badań z krwi pacjentki oraz o parametry obserwowane podczas badania USG czyli m.in. przezierność karkową, kość nosową, czynność serca czy wielkość płodu.

Do pobrania krwi do I badania prenatalnego pacjentka nie musi być na czczo. Badanie to nie wymaga żadnego przygotowania. Co ważne badanie może być wykonywane o różnej porze dnia.

 

Ginekolog dla niepełnosprawnych pacjentek – wizyta nie musi być problemem!

Wizyta u lekarza ginekologa często kojarzy się kobietom z niepełnosprawnością bardzo negatywnie. Wstyd, skrępowanie, czasami nawet ból czy poniżenie – zazwyczaj takie emocje towarzyszą Paniom, które zdecydowały się opowiedzieć bądź opisać swoją wizytę ginekologiczną.  Trudno się dziwić, że po takich przejściach kobietom bardzo trudno jest się umówić na kolejną wizytę. Co wpływa na taką ocenę […]

28.06.2019
Czytaj
neoMedica – PLACÓWKA PRZYJAZNA PACJENTOWI

W neoMedica mamy kolejny powód do dumy! Otrzymaliśmy właśnie certyfikat PLACÓWKA PRZYJAZNA PACJENTOWI 2018 przyznany przez portal ZnanyLekarz.pl Dlaczego jest to dla nas tak ważne i satysfakcjonujące? Ponieważ certyfikaty przyznawane są placówkom medycznym, które w minionym 2018 roku, otrzymały najwięcej pozytywnych opinii od swoich Pacjentów na portalu znanylekarz.pl Radość jest tym większa, że możemy się […]

13.02.2019
Czytaj
Rekomendacje dotycząca ryzyka transmisji koronawirusa w okresie ciąży i laktacji

Szanowne Pacjentki w okresie ciąży oraz laktacji, przekazujemy Wam oficjalny komunikat NFZ dotyczący ryzyka transmisji koronawirusa SARS CoV-2 od matki do dziecka w okresie ciąży i laktacji z dnia 13/03/2020:  Bazując na aktualnej wiedzy o drogach zakażenia, transmisja wirusa SARS CoV-2 przez mleko matki jest bardzo mało prawdopodobna,ale już bliski kontakt matki z dzieckiem podczas karmienia […]

16.03.2020
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę