Badanie AMH Poznań | ocena rezerwy jajnikowej | neoMedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Jak wyglądają wyniki badań Holter ciśnieniowy RR?

08.12.2021

Podczas konsultacji lekarskiej dokonuje się zwykle pojedynczego pomiaru ciśnienia, zwłaszcza w przypadku, kiedy wizyta jest wskazana do zlokalizowania źródła problemów związanych z pracą serca. Wynik nie pokazuje jednak faktycznej wielkości ciśnienia tętniczego, jaką pacjent ma na co dzień w czasie wykonywania normalnych codziennych czynności. Dlatego też zlecenie bardziej szczegółowej analizy, którą umożliwia badanie holterem ciśnieniowym jest kluczowe w diagnostyce Pacjenta. 

 

Co to jest Holter ciśnieniowy (RR)? 

Holter ciśnieniowy jest urządzeniem, które pozwala na wykonanie diagnostycznego badania kardiologicznego. Podczas badania dokonywane są cykliczne pomiary ciśnienia tętniczego, które są zapisywane w pamięci urządzenia. Holter ciśnieniowy jest noszony przez Pacjenta przez całą dobę, co pozwala na obserwację organizmu w konkretnych sytuacjach i podczas wykonywania codziennych czynności. Lekarz może sprawdzić, kiedy następuje wzrost, a kiedy spadek ciśnienia. Wyniki holtera ciśnieniowego są znacznie bardziej wiarygodne niż pojedynczy wynik badania wykonanego podczas wizyty lekarskiej.  

Dlaczego badanie Holter ciśnieniowy (RR) jest bardziej wiarygodne od pojedynczego badania ciśnienia? 

Przy pojedynczych badaniach ciśnienia istnieje znaczne ryzyko wystąpienia błędu. Jednym z powodów możliwości zaburzenia prawidłowego wyniku badania jest tzw. syndrom białego fartucha. Pojawia się wtedy, kiedy Pacjent ma obawy przez wizytą u lekarza, a personel medyczny wywołuje u niego stres. Organizm reaguje wtedy m.in. wzrostem ciśnienia tętniczego krwi

Analiza i opis badania

Wyniki Holtera RR odzwierciedlają więc stan faktyczny funkcjonowania organizmu pacjenta. Ich interpretacja pozwala na podjęcie skuteczniejszych metod leczenia lub też zlecenie kolejnych badań w kierunku konkretnej podejrzewanej choroby. Wynik określa między innymi istotne tutaj przede wszystkim wartości średnich i analizy wahań ciśnienia. Ocenia się wtedy profil ciśnienia tętniczego porzez porównanie godzin nocnych w stosunku do wartości dziennych. W nocy następuje spadek ciśnienia tętniczego, a rano ciśnienie wzrasta, dlatego każde odchylenia od normy wymagają konkretnej analizy. Na jej podstawie można zdiagnozować Pacjenta i wdrożyć potencjalne leczenie. Analizę i opis badania przeprowadzają specjaliści kardiolodzy. Opisy standardowo wykonywane są do 3 dni roboczych od dnia zwrotu holtera. 

Szczegółowy raport badania Holter ciśnieniowy

Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje szczegółowy raport zawierający podsumowanie badania HOLTER ciśnieniowy zawierające wyniki pomiarów z podziałem na każdym dzień oraz na poszczególne godziny badania wraz z trendami oraz wykresami obrazującymi pomiary w konkretnym momencie dnia i nocy. Lekarz specjalista kardiolog opisuje wszystkie wykryte nieprawidłowości i wnioski autoryzując opis podpisem i pieczątką. 

Jak otrzymam wynik? 

Standardowo wyniki przesyłamy bezpłatnie na adres e-mail. Opis i wyniki badania HOLTER ciśnieniowy można skonsultować ze specjalistą kardiologiem po uprzednim umówieniu wizyty. 

Badanie Holter ciśnieniowy – cena badania

Cena badania Holter ciśnieniowy w neoMedica w Poznaniu zaczyna się od 199 zł (w zależności od czasu badania). Szczegółowe ceny można sprawdzić w cenniku badań specjalistycznych.

AED – ratuje życie! Kiedy należy go użyć?

Od niedawna w Centrum Medycznym neoMedica znajduje się Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator (AED) – współfinansowany ze środków UE. Urządzenie wisi tuż przy naszej rejestracji na parterze, a jego dokładna lokalizacja jest bardzo dobrze oznakowana wewnątrz i na zewnątrz naszej placówki. Zakup urządzenia był dla nas przemyślaną decyzją – chcemy aby nasi pacjenci czuli się w murach […]

19.11.2019
Czytaj
Jak wyglądają wyniki badań Holter ciśnieniowy RR?

Podczas konsultacji lekarskiej dokonuje się zwykle pojedynczego pomiaru ciśnienia, zwłaszcza w przypadku, kiedy wizyta jest wskazana do zlokalizowania źródła problemów związanych z pracą serca. Wynik nie pokazuje jednak faktycznej wielkości ciśnienia tętniczego, jaką pacjent ma na co dzień w czasie wykonywania normalnych codziennych czynności. Dlatego też zlecenie bardziej szczegółowej analizy, którą umożliwia badanie holterem ciśnieniowym jest kluczowe w diagnostyce Pacjenta.    Co to jest Holter ciśnieniowy (RR)?  Holter ciśnieniowy jest urządzeniem, które pozwala na wykonanie diagnostycznego […]

08.12.2021
Czytaj
Choroby kardiologiczne Polek – sprawdź co Ci grozi!

Choroby układu krążenia są najważniejszą przyczyną umieralności Polaków. Od lat statystyki są niezmienne – blisko połowa wszystkich zgonów w naszym kraju spowodowana jest chorobami serca! Nadal jednak przypisujemy je bardziej mężczyznom, niż kobietom. Kobiety w Polsce mają małą świadomość tego, jak bardzo są zagrożone. Codziennie umiera około 250 kobiet w Polsce. Co trzecia z nich […]

25.02.2020
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę