Nowość w neoMedica! Cancer Screen - test genetyczny! - neoMedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Nowość w neoMedica! Cancer Screen – test genetyczny!

Drodzy pacjenci! 

Już od dziś możecie wykonać w Centrum Medycznym neoMedica w Poznaniu badanie genetyczne Cancer Screen! Co to takiego i jak je wykonać dowiesz się w poniższym wpisie! 

Co to badanie genetyczne Cancer Screen?

Badanie Cancer Screen jest prostym, choć precyzyjnym badaniem genetycznym, które wykorzystuje technologię sekwencjonowania nowej generacji (NGS). Dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie wyszukać wariantów w genach kojarzonych z 24 typami nowotworów. Badanie obejmuje także warianty raka piersi oraz jajnika (geny BRCA1 oraz BRCA2).

 

Badania pokazują, że wcześniejsze wykrycie nowotworu znacznie wpływa na długość przeżycia pacjentów. W przypadku raka piersi wskaźnik przeżycia po 5 latach wynosi aż 99%, natomiast  w przypadku pacjentów, gdzie nowotwór został wykryty w stadium zaawansowanym wynosi jedynie 27%.

Czym są geny BRCA1 oraz BRCA2?

Powyższe geny są odpowiedzialne za naprawę DNA w komórce. W przypadku gdy któraś z kopii genu BRCA jest uszkodzona przez wariant patogenny, takie uszkodzenie nie może zostać w całości naprawione. W związku z tym patogenne warianty genów BRCA1 oraz BRCA2 wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwór dziedziczny. Świadczy to o tym, że wystąpienie raka piersi, jajnika a także innych typów nowotworu jest wyższe u osób z patogennym wariantem genu BRCA1 oraz BRCA2.

Okazuje się, że nie u każdej pacjentki można ustalić ryzyko zachorowania na nowotwór na podstawie samego wywiadu rodzinnego. Z badań wynika, że nawet u połowy pacjentów, którzy posiadają patogenne warianty w genach BRCA1 oraz BRCA2 nie stwierdzono nowotworów piersi czy jajnika u bliskich krewnych. Właśnie z tego powodu wykonanie badania genetycznego jest bardzo ważne. Wcześniejsze wykrycie nowotworu pozwala na szybsze podjęcie działań, a w konsekwencji tego na obniżenie kosztów leczenia, a także zwiększenie wskaźnika przeżycia.

Co daje wcześniejsze wykrycie nowotworu?

Największą zaletą wcześniejszego wykrycia raka jest możliwość rozpoczęcia szybkiego leczenia lub działań profilaktycznych. Dzięki temu rokowania pacjenta są dużo lepsze niż w momencie, gdy nowotwór zostanie wykryty w zaawansowanym stadium.

W badaniach naukowych opublikowanych w Journal of the National Cancer Institute udowodniono, że realizowanie badań przesiewowych w kierunku raka piersi i jajnika wśród całej populacji jest racjonalne kosztowo. Dzięki temu też przebadane zostają wszystkie kobiety, nawet te, których nie obciąża wywiad rodzinny, a mimo wszystko mogą być narażone na zachorowanie na nowotwór.

 

Jakich informacji dostarcza badanie Cancer Screen?

Badanie to dostarcza informacji na temat obecności wszystkich wariantów, które zostały wykryte w badanych genach. Ponadto pacjentowi zostaną przekazane też dane odnośnie potencjalnego ryzyka, które występuje u członków jego rodziny. W przypadku, gdy pacjent otrzyma pozytywny wynik badania tzn. zostanie wykryty wariant patogenny, uzyska też indywidualną poradę dotyczącą dalszej profilaktyki czy niezbędnych do podjęcia kroków.

Co musisz zrobić by wykonać badanie genetyczne Cancer Screen?

Wystarczy, że umówisz się do nas na wizytę do punktu pobrań. Podczas tej wizyty zostanie pobrana próbka śliny, która będzie poddana badaniu. Pamiętaj! Aby wykonać badanie należy 30 minut przed badaniem nie jeść i nie pić, a także nie myć zębów.

Nie czekaj! Zbadaj się już dziś! Twoje zdrowie jest dla Nas najważniejsze!

Test na PRZECIWCIAŁA IgG przeciw KORONAWIRUSOWI w neoMedica!

W neoMedica w Poznaniu dostępne jest badanie na przeciwciała przeciw wirusowi SARS CoV-2 w klasie IgG metodą ilościową! W jakim celu wykonuje się test na przeciwciała przeciw wirusowi SARS CoV-2 w klasie IgG metodą ilościową? Test służy do ilościowego wykrywania przeciwciał neutralizujących (odpowiedzialnych za odporność) w klasie IgG przeciw wirusowi SARS-CoV-2 (koronawirusowi). Badanie to jest […]

25.01.2022
Czytaj
Koronawirus – ważne informacje dla Pacjentów – cz. II

Szanowni Pacjenci, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną związaną z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 tzw. koronawirusem, prosimy Pacjentów o przestrzeganie wszystkich zasad higieny, bezpieczeństwa oraz profilaktyki związanej z koronawirusem, dostępnych tutaj -> ZASADY PROFILAKTYKI ZWIĄZANE Z KORONAWIRUSEM. Ponad to, prosimy, aby: Do neoMedica na wizyty lekarskie PRZYCHODZIĆ SAMEMU, a wyłącznie jeśli jest to konieczne z JEDNYM OPIEKUNEM.  […]

12.03.2020
Czytaj
neoMedica – PLACÓWKA PRZYJAZNA PACJENTOWI

W neoMedica mamy kolejny powód do dumy! Otrzymaliśmy właśnie certyfikat PLACÓWKA PRZYJAZNA PACJENTOWI 2018 przyznany przez portal ZnanyLekarz.pl Dlaczego jest to dla nas tak ważne i satysfakcjonujące? Ponieważ certyfikaty przyznawane są placówkom medycznym, które w minionym 2018 roku, otrzymały najwięcej pozytywnych opinii od swoich Pacjentów na portalu znanylekarz.pl Radość jest tym większa, że możemy się […]

13.02.2019
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę