Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badanie BRCA1 Poznań

Badanie BRCA1

Badanie BRCA1 to badanie genetyczne, wykonywane z krwi pacjenta. BRCA1 to gen, którego mutacje mogą wywołać choroby nowotworowe – rak piersi, rak jajnika.

Celem wykonania badania genu BRCA1 jest wykrycie występujących w nim mutacji. Gen BRCA1 pełni w organizmie funkcję kodera białka biorącego udział w procesie naprawy DNA. Wykrywane mutacje mają związek z możliwością zachorowania na nowotwory piersi oraz jajnika. Według badań, u kobiet u których wykryje się mutację genu BRCA1, ryzyko zachorowania na raka piersi wynosi 80%. W przypadku raka jajnika jest to około 40-60%.

Kiedy wykonać badanie BRCA1?

Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania jest występowanie dziedzicznych nowotworów piersi oraz jajników w rodzinie pacjenta. Ponadto badanie powinno się wykonywać też u pacjenta, u którego w rodzinie stwierdzono przypadek zachorowania na nowotwór piersi przed 50 rokiem życia. Co ważne, badanie jest zalecane nie tylko kobietom, ale również mężczyznom, którzy także mogą chorować na raka piersi.

Wykrycie podwyższonego ryzyka na zachorowanie, pozwala na objęcie pacjenta szczególną profilaktyką oraz zwiększa jego czujność, przez co zwiększa szansę na wczesne wykrycie ewentualnego nowotworu. W przypadku zachorowania, wynik będzie przydatny do dobrania odpowiedniego sposobu leczenia.

Wykonanie badania BRCA1 jest rekomendowane także dla wszystkich pacjentek, u których potwierdzono zachorowanie na raka jajnika lub raka piersi. Należy pamiętać, że niewykrycie mutacji w genie BRCA1 nie jest jednoznaczne z wykluczeniem możliwości zachorowania.

Badanie BRCA1 – cena

Rak piersi i jajnika – badanie 8 mutacji w genie BRCA1 najczęstszych w populacji polskiej oraz innych mutacji rzadkich (około 150) dostępne w neoMedica w Poznaniu jest w cenie 370,00zł.

 

Jak się przygotować do badania BRCA1?

Przygotowanie: badanie składa się z pobrania krwi. Do badania należy przystąpić na czczo, po całonocnym wypoczynku. Przed badaniem Pacjent będzie proszony o podpisanie zgody na wykonanie badania genetycznego. Do wykonania badanie nie jest wymagane skierowanie. Badanie jest wykonywane u osób pełnoletnich.

Czas oczekiwania na wynik badania to:  29 dni roboczych.

Uwaga! Podwyższony wynik badania zaleca się skonsultować ze specjalistą w poradni genetyki.

Jak dojechać?

Zobacz także:

370 zł
Badanie 8 mutacji w genie BRCA1
Umów się
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę