Badanie białko w moczu Poznań
Badanie białka w moczu jest testem pomocnym w diagnozowaniu chorób nerek, umożliwiającym wykrycie problemów zanim pojawią się kliniczne objawy. Wyniki tego badania mogą dać pierwszy sygnał o problemach z funkcjonowaniem nerek.
W zdrowym i dobrze pobranym moczu białko nie występuje. Jednak jego obecność w moczu nie zawsze jest powodem do niepokoju. Może on się pojawić, na przykład, na skutek intensywnego wysiłku fizycznego. Niemniej jednak, nadmierna ilość białka w moczu może sugerować obecność choroby nerek, dlatego pamiętaj, aby wyniki skonsultować z lekarzem.
Zestaw zawiera precyzyjnie dobrane 6 badań w celu profilaktyki zdrowia nerek.
Badanie białko w moczu Poznań – cena
Wybierając zakup badań w naszym sklepie internetowym, klienci mają możliwość skorzystania z bardziej atrakcyjnych cen oraz częstych obniżek!
Regularnie aktualizowane promocje pozwalają na uzyskanie specjalnych rabatów na wybrane badania oraz pakiety badań. Badaj się regularnie!
Przyczyny białkomoczu
- Źródła białkomoczu mogą być różnorodne.
- Diagnoza opiera się na analizie objawów, wywiadzie medycznym oraz wynikach badań.
- Aby ustalić przyczynę białkomoczu, udaj się na konsultację lekarską.
Możliwe przyczyny białkomoczu to między innymi:
- pierwotne kłębuszkowe zapalenie nerek,
- wtórne kłębuszkowe zapalenie nerek, w przebiegu innych chorób, takich jak niewydolność serca, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, zatrucia, infekcje i wiele innych.
Regularne wykonywanie badań profilaktycznych zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia poważnych schorzeń na ich początkowym etapie.
Materiałem do badania jest mocz poranny.
Zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku.
W dobie poprzedzającej badanie należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz powstrzymać się od stosunków płciowych.
Nie zaleca się wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.
Należy zaopatrzyć się w jednorazowy pojemnik, który można nabyć w aptece.
Przed pobraniem moczu należy dokładnie umyć ręce.
Przed pobraniem moczu należy dokładnie umyć narządy płciowe (bez środków myjących i dezynfekujących), po czym osuszyć je jednorazowym ręcznikiem papierowym.
Mocz do badania powinien pochodzić z tzw. środkowego strumienia. Pierwszą, niewielką ilość moczu należy oddać do toalety, następną porcję do pojemnika, a pozostałą znów do toalety.
Próbkę moczu należy dostarczyć do punktu pobrań jak najszybciej.
Kłębuszkowe zapalenie nerek
Kłębuszkowe zapalenie nerek to stan zapalny, który może wynikać z różnych przyczyn, w tym infekcji, leków czy nowotworów. Istnieje wiele rodzajów kłębuszkowego zapalenia nerek, na przykład ogniskowe stwardnienie kłębuszków czy nefropatia błoniasta. Konkretną odmianę określa się na podstawie wyników badań histopatologicznych wycinka nerki uzyskanego w trakcie biopsji.
Białko w moczu - interpretacja wyników
Aby zinterpretować wyniki, trzeba porównać uzyskane wyniki z normami referencyjnymi dla tego parametru, które znajdują się w dokumentacji przekazywanej pacjentowi przez laboratorium.
Nadmierna ilość białka w moczu może sugerować obecność choroby nerek, dlatego pamiętaj, aby wyniki skonsultować z lekarzem.