Zakrzepica – co to jest?
Mówi się, że największe ryzyko zachorowania na zakrzepicę dotyczy osób po 60-tym roku życiu. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie musimy się przejmować tym schorzeniem. Zakrzepica jest poważną chorobą. Częste podróże na dalekie odległości nie są dla nas rzadkością, a okazuje się, że to właśnie długotrwałe unieruchomienie jest najpowszechniejszą przyczyną zachorowania na zakrzepicę. Innym czynnikiem predysponującym do zachorowania jest przyjmowanie antykoncepcji doustnej. Będąc świadomym narażenia na te czynniki, warto wykonać profilaktyczne badania krwi, aby wiedzieć czy z naszym układem żylnym nie dzieje się nic złego.
Badanie krwi na zakrzepicę
W celu oceny wystąpienia zakrzepicy zaleca się wykonanie podstawowych badań krwi. Proponowany pakiet badań z krwi składa się z 5 badań wykonywanych z krwi żylnej pacjenta:
- morfologia – podstawowe badanie krwi, które ocenia ilość oraz jakoś składników krwi,
- D-dimery – badanie wykonywane w celu oceny zaburzeń krzepnięcia krwi,
- INR – wskaźnik oceniający czas krzepnięcia krwi,
- APTT – badanie pomagające określić zaburzenia podczas procesu krzepnięcia krwi,
- fibrynogen – ocenia czy proces krzepnięcia krwi przebiega w organizmie właściwie.
Ile kosztuje badanie krwi na zakrzepice?
Pakiet badań zawiera 5 badań laboratoryjnych z krwi, których łączny koszt wynosi 153 zł. Wybierając dedykowany pakiet wykonasz kompleksowe badania w kierunku oceny wystąpienia zakrzepicy o oszczędzisz aż 33zł! Wykonując badania które obejmuje pakiet zdobędziesz podstawowe wyniki, które pomogą ci w dalszej diagnostyce, a także będą idealne na pierwszą wizytę u specjalisty.