Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badania krwi u dzieci Poznań

Badania krwi u dzieci Poznań

Badania krwi u dzieci są niezwykle ważne we wczesnym wykrywaniu różnorodnych dolegliwości. Pomagają lekarzom i rodzicom podjąć szybkie kroki w dbałości o zdrowie dziecka. Regularne badania krwi u dzieci są kluczem do zdrowego rozwoju. Odgrywają kluczową rolę w profilaktyce i diagnostyce.

Korzyści z wykonywania badań krwi to m.in.: wykrywanie niedoborów witamin i minerałów, diagnostyka anemii, wykrywanie alergii i infekcji czy także rozpoznawanie stanów zapalnych i nietolerancji pokarmowych.

Jak wygląda pobranie krwi u dzieci?

Kiedy wykonywać badania krwi u dzieci?

Badania laboratoryjne u małych pacjentów mogą pomóc w postawieniu trafnej diagnozy, gdy dziecko się źle czuje.  Dodatkowo lekarz na podstawie wyników badań krwi może ustalić dalsze postępowanie, czy leczenie pacjenta. Nie ma jasno określonych wskazań, co jakiś czas powinno wykonywać się profilaktyczne badania krwi u najmłodszych.

W przypadku problemów zdrowotnych dziecka decyzję dotyczącą pobrania krwi, w kierunku badań laboratoryjnych, powinni podjąć rodzice wraz z lekarzem prowadzącym.

Punkt pobrań pn-pt 7-14 oraz sb 8-11!
730 730 710

Jakie badania krwi u dzieci wykonać?

Morfologia
OB
Glukoza
Elektrolity (sód, potas)
Wapń
Żelazo

Przygotowanie dziecka do badania krwi

Dzieci od 3. roku życia powinny być przygotowywane do badań krwi tak samo, jak dorośli. Pamiętajmy, że nie przed wszystkimi badaniami laboratoryjnymi pacjent powinien być na czczo.

Co może pomóc w pobraniu krwi u dziecka?

  • Zalecamy, aby dziecko rano napiło się ok. 2 szklanek niegazowanej wody, co może być pomocne przy pobraniu krwi.
  • Świadomość małego pacjenta jest naprawdę ważna. Warto wytłumaczyć dziecku, w jakim celu będzie pobierana krew. Jak będzie przebiegało pobranie krwi oraz, że pobranie może trochę boleć np. jak nadepnięcie na klocek lego lub uderzenie się w mały palec u nogi.
  • Komfort małego pacjenta jest najważniejszy, dlatego zachęcamy do przychodzenia z lubionymi zabawkami, do odtwarzania bajek czy piosenek. Jest również możliwość skorzystania z googli VR w naszym    punkcie pobrań. 
  • Jeżeli pacjent bardzo boi się ukłucia igłą i bólu to można skorzystać z kremu np. Emla, odpowiednio wcześnie przed badaniem.

Nasz zespół:

Położna Karolina

mgr Karolina Rapciewicz, położna, studia licencjackie oraz magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Doświadczenie zawodowe zdobyła na oddziale neonatologicznym w Ginekologiczno-położniczym szpitalu klinicznym przy ul. Polnej, w punkcie pobrań oraz w klinice leczenia niepłodności.

W swojej pracy najbardziej ceni kontakt z drugim człowiekiem oraz możliwość niesienia pomocy innym.

Punkt pobrań pn-pt 7-14 oraz sb 8-11!
730 730 710
Najczęściej zadawane pytania:
  • Czy regularne badania krwi u dzieci są konieczne? Tak, pomagają one w wykrywaniu wielu dolegliwości na wczesnym etapie.

  • Czy wszystkie dzieci muszą przechodzić badania krwi? Zaleca się je w przypadku obaw rodziców lub zaobserwowanych przez lekarza nieprawidłowości.
  • Czy badanie krwi jest jedynym sposobem wykrywania tych dolegliwości? Nie, ale jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi diagnostycznych.

Jak dojechać?

Sprawdź pakiety badań dla dzieci:

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę