Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Biopsja tarczycy Poznań

Biopsja tarczycy Poznań

Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest badaniem, które zleca się w przypadku wykrycia guzka lub kilku guzków w tarczycy. Ten rodzaj badania pomoże określić czy zmiany, które się pojawiły w obrębie tego organu są złośliwe czy też mają charakter łagodny. Ponadto dzięki wykonaniu biopsji, lekarz może też stwierdzić czy w badanym obszarze występuje stan zapalny, który jest charakterystyczny dla niektórych chorób tarczycy.

Jak wygląda wykonanie biopsji tarczycy?

Wykonanie badania jest poprzedzone badaniem palpacyjnym a także dokładnym badaniem USG tarczycy. Lekarz poprosi pacjenta, aby przez chwilę się nie ruszał – nie należy mówić czy przełykać śliny. Biopsja wymaga nakłucia pacjenta cienką igłą, którą lekarz pobiera materiał do badania. Materiał ten jest wysyłany do laboratorium, w którym specjaliści szczegółowo go opisują. Biopsja jest bardzo szybkim badaniem – nakłucie zajmuje dosłownie chwilę.

Kiedy wykonać badanie biopsji tarczycy?

Wykonanie biopsji tarczycy zaleca się w następujących przypadkach:

  • wykrycie minimum jednego guzka w tarczycy,
  • wywiad rodzinny pacjenta jest obciążony rakiem tarczycy,
  • charakter wykrytej zmiany jest niepokojący np. szybko się rozrasta,
  • ból w okolicy tarczycy połączony z trudnościami w przełykaniu.

Przeciwskazania do wykonania biopsji tarczycy

Tak jak do wielu innych badań, tak w przypadku biopsji cienkoigłowej tarczycy istnieją pewne przeciwwskazania. Zaliczamy do nich ciężką skazę krwotoczną czyli silne zaburzenia krzepnięcia krwi, występowanie ropnych zmian skórnych w okolicy szyi, a także inne dolegliwości, które mogą przeszkodzić pacjentowi w pozostaniu na chwilę w bezruchu np. kaszel.

Po badaniu, w miejscu pobrania wkłucia może się pojawić zasinienie czy delikatny ból. W przypadku pojawienia się dolegliwości niepokojących pacjenta, należy się skontaktować z lekarzem.

Jak należy się przygotować do biopsji tarczycy w neoMedica w Poznaniu?

Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest badaniem, które nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Na wizytę podczas której ma być wykonanie badanie biopsji należy zabrać ze sobą DOKUMENTACJĘ, na podstawie której zostało zlecone wykonanie badania biopsji! 

Czas oczekiwania na wynik badania jakim jest biopsja cienkoigłowa tarczycy w neoMedica Poznań to około 21 dni roboczych.

Badanie może wykonać:

Nasi specjaliści:

Bartosz Neneman
lek.

Specjalista z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej. Wykonuje badania USG pacjentom dorosłym oraz dzieciom w każdym wieku.

Nadia Sawicka-Gutaj
Prof. UM dr hab. n. med.

Specjalista endokrynologii. Szczególne zainteresowania naukowe i kliniczne koncentruje wokół chorób tarczycy (nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, guzki tarczycy) oraz zaburzeń metabolicznych i leczenia otyłości.

Joanna Waligórska-Stachura
dr hab. n. med.

Specjalista endokrynologii. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy (nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, guzki tarczycy), przysadki, nadnerczy, gonad i otyłości.

Zobacz także:

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę