Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badanie cholesterol całkowity Poznań

Badanie cholesterol całkowity Poznań

Cholesterol całkowity jest kluczowym związkiem chemicznym dla naszego ciała, odgrywającym istotne w role w organizmie:

  • jest nieodłącznym składnikiem naszych błon komórkowych
  • stanowi punkt wyjścia dla produkcji hormonów sterydowych i kwasów żółciowych.

Źródła cholesterolu to zarówno nasza dieta (cholesterol egzogenny), jak i produkcja wewnątrz organizmu (endogenna), głównie w wątrobie i ścianach jelit. Stężenie cholesterolu całkowitego we krwi jest efektem procesów metabolicznych, które regulują transport cholesterolu pomiędzy wątrobą a jelitami. Choć jest niezbędny dla zdrowia, jego nadmiar może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zawał serca czy udar.

Frakcje cholesterolu całkowitego

Cholesterol całkowity dzieli się na dwie główne frakcje: cholesterol HDL, często nazywany „dobrym cholesterolem”, i cholesterol LDL, określany jako „zły cholesterol”. Różnią się one gęstością, cholesterol LDL mającym niższą gęstość niż cholesterol HDL. Szczególnie niebezpieczny jest wysoki poziom cholesterolu LDL, który może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych.

Pakiet pokochaj serce

Zawiera 11 badań krwi, które stanowią podstawę w diagnostyce chorób serca.

Badanie cholesterol całkowity Poznań – cena

Wybierając zakup badań w naszym sklepie internetowym, klienci mają możliwość skorzystania z bardziej atrakcyjnych cen oraz częstych obniżek!

Regularnie aktualizowane promocje pozwalają na uzyskanie specjalnych rabatów na wybrane badania oraz pakiety badań. Badaj się regularnie!

Badanie cholesterol całkowity Poznań – kto powinien wykonać?

  • Osoby, które mają diagnozowaną chorobę niedokrwienną serca, taką jak choroba wieńcowa, dusznica bolesna, czy które przebyły zawał serca
  • Osoby z rodzinnej historii podwyższonego cholesterolu lub choroby niedokrwiennej serca w młodym wieku
  • Osoby po 35. roku życia, które są narażone na czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy palenie papierosów
  • Osoby, które są na terapii obniżającej poziom cholesterolu
  • Osoby pragnące utrzymać długotrwałe zdrowie
  • Osoby spożywające dużo tłustych potraw
  • Osoby prowadzące siedzący tryb życia
Punkt pobrań pn-pt 7-14 oraz sb 8-11!
730 730 710

Sprawdź nasz pakiet:

Pakiet pokochaj serce

Zawiera 11 badań krwi, które stanowią podstawę w diagnostyce chorób serca.

Badanie cholesterol całkowity Poznań - jak przygotować się do badania?

Podczas badania cholesterolu musisz być na czczo.
Unikaj stresu przed badaniem cholesterolu.
Zrezygnuj z wysiłku fizycznego przed badaniem cholesterolu.
Wykonaj badanie cholesterolu rano.
Nie zmieniaj swoich nawyków żywieniowych na kilka dni przed badaniem cholesterolu.
Pamiętaj o dobrym nawodnieniu!
Czas oczekiwania na wynik to 1 dzień roboczy.
Kup badanie

Powiązane badania:

Badania + konsultacja u kardiologa!

Badania + Konsultacja + ECHO serca + EKG

Program kardiologiczny jest kompleksowym rozwiązaniem dla każdego, kto choruje lub jest w grupie ryzyka chorób serca i krążenia, bądź chce profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie.
Punkt pobrań pn-pt 7-14 oraz sb 8-11!
730 730 710

Czym jest lipidogram?

Lipidogram to badanie laboratoryjne, które ocenia profil lipidowy organizmu, uwzględniając metabolizm cholesterolu i lipoprotein. Cholesterol jest kluczowym związkiem chemicznym, który pomaga w produkcji hormonów, syntezie witaminy D i kwasów żółciowych, jednak jego nadmiar może prowadzić do problemów z sercem.

Podczas badania lipidogramu analizowane są następujące składniki:

  • Cholesterol całkowity (CHOL) – Prezentuje całkowitą ilość cholesterolu i lipoprotein w krwi.
  • LDL („zły” cholesterol) – Lipoproteiny o niskiej gęstości, które, gdy są w nadmiarze, mogą prowadzić do blokady tętnic i miażdżycy.
  • HDL („dobry” cholesterol) – Lipoproteiny o wysokiej gęstości, które transportują nadmiar cholesterolu z tętnic do wątroby, gdzie jest usuwany, pomagając zmniejszyć ryzyko chorób serca.
  • Cholesterol nie-HDL – Jest to różnica między poziomem cholesterolu całkowitego a poziomem cholesterolu HDL. Ten wskaźnik pomaga ocenić ryzyko miażdżycy.
  • Trójglicerydy (TG) – Wskaźnik poziomu prostych tłuszczów gromadzonych w tkankach tłuszczowych, które są głównym źródłem energii dla organizmu.

Normy badania lipidogramu

Normy cholesterolu:

  • Cholesterol całkowity: Norma to mniej niż 190 mg/dl (5,0 mmol/l).
  • Trójglicerydy: Normalny poziom to mniej niż 150 mg/dL (1,7 mmol/l).
  • Cholesterol HDL: Norma wynosi więcej niż 40 mg/dl (1,0 mmol/l) dla mężczyzn i więcej niż 45 mg/dl (1,2 mmol/l ) dla kobiet.
  • Cholesterol LDL: Norma wynosi około 100 mg/dL.
  • Cholesterol nie-HDL: Norma to mniej niż 145 mg/dL.
Badanie cholesterol całkowity Poznań - interpretacja wyników

Co może oznaczać podwyższony cholesterol całkowity?

Podwyższone wartości cholesterolu całkowitego mogą wskazywać na różne stany, takie jak hipercholesterolemia, niedrożność dróg żółciowych, cholestaza, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby trzustki, dieta wysokotłuszczowa czy alkoholizm.

Co może oznaczać obniżony cholesterol całkowity?

Niski poziom cholesterolu całkowitego może wiązać się z biegunkami tłuszczowymi w zespole złego wchłaniania, nadczynnością tarczycy, chorobami mieloproliferacyjnymi, niedożywieniem, chorobami wątroby czy przyjmowaniem niektórych leków, takich jak sterydy anaboliczne, witamina D, epinefryna, beta-blokery i estrogeny.

Pamiętaj jednak, że tylko profesjonalny pracownik służby zdrowia może dokonać dokładnej interpretacji wyników badania, a informacje te nie zastępują porady medycznej.

Miażdżyca - co to?

Miażdżyca jest chorobą układu krążenia, która charakteryzuje się gromadzeniem się blaszek miażdżycowych w środkowych warstwach ścian naczyń tętniczych. Powoduje to zwężenie naczynia i utrudnia przepływ krwi, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Miażdżyca rozwija się, gdy poziom lipidów (głównie wolnego cholesterolu i jego estrów) w krwi jest zbyt wysoki. Proces ten może trwać latami, a jego konsekwencje mogą być poważne. Dlatego regularne badanie poziomu cholesterolu całkowitego w krwi jest niezmiernie istotne.

Objawy miażdżycy

Objawy miażdżycy mogą różnić się w zależności od lokalizacji blaszek. Oto niektóre z chorób, które mogą wynikać z miażdżycy:

  • Choroba niedokrwienna serca: Może prowadzić do zawału serca. Objawy obejmują zmęczenie, duszność, ból w klatce piersiowej i zawroty głowy.
  • Zaburzenia neurologiczne: W wyniku niedokrwienia mózgu mogą wystąpić takie objawy jak dezorientacja, zaburzenia świadomości, zaburzenia czucia, utrata koordynacji ruchowej, ból głowy oraz udar.
  • Zaburzenia kończyn: Mogą objawiać się bólem, drętwieniem i mrowieniem.
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę