Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Biopsja ślinianek Poznań

Biopsja ślinianek Poznań

Dzięki wykonaniu biopsji cienkoigłowej ślinianek, lekarz może zróżnicować czy u pacjenta rozwija się nowotwór o charakterze łagodnym czy złośliwym. Biopsja jest też pomocna przy diagnozowaniu chorób autoimmunologicznych np. zespołu Sjogrena.

Kiedy wykonać biopsję ślinianek?

Biopsja cienkoigłowa ślinianek, jest badaniem które zleca się w przypadku zaobserwowania objawów takich jak:

  • uwidocznienie guza ślinianki na obrazie USG,
  • brak jednoznacznych wyników badań obrazowych, co wymaga pogłębionej diagnostyki,
  • powiększenie węzłów chłonnych w okolicy ślinianek.

Jak wygląda biopsja ślinianek?

Badanie nie powoduje bólu u pacjenta, dlatego też jest wykonywane bez znieczulenia. Lekarz ogląda podejrzany obszar przy pomocy sondy USG. Po wskazaniu miejsca zmienionego chorobowo następuje wkłucie, a ruch igły jest cały czas obserwowany na obrazie USG. Przy pomocy strzykawki zostają zaaspirowane komórki, które następnie są przeniesione na specjalne szkiełko oraz przekazane do badania w laboratorium.

Badanie nie powoduje u pacjenta szkodliwych skutków – jest uważane za bezpieczne. Po badaniu pacjent może odczuwać delikatne pobolewanie w miejscu wkłucia. Może też pojawić się zasinienie. Objawy te szybko ustępują.

Przeciwskazania do wykonania biopsji ślinianek

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do przystąpienia do biopsji cienkoigłowej ślinianek. Zalicza się do nich problemy z krzepnięciem krwi czy przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Jak przygotować się do badania biopsji ślinanek?

Biopsja cienkoigłowa ślinianek jest badaniem, które nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Na wizytę podczas której ma być wykonanie badanie biopsji należy zabrać ze sobą DOKUMENTACJĘ, na podstawie której zostało zlecone wykonanie badania biopsji! 

Czas oczekiwania na wynik badania jakim jest biopsja cienkoigłowa ślinianek w neoMedica Poznań to około 21 dni roboczych.

Nasi specjaliści:

Bartosz Neneman
lek.

Specjalista z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej. Wykonuje badania USG pacjentom dorosłym oraz dzieciom w każdym wieku.

Zobacz także:

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę