Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badanie D-dimery Poznań

Badanie D-dimery Poznań

Badanie D-dimery to test laboratoryjny, który wykonuje się na krwi żylnej. Ma on na celu określenie stężenia D-dimerów we krwi.

D-dimery to małe fragmenty białka, które powstają w wyniku rozpadu fibryny, składnika skrzepów krwi. Ich wzrostowe stężenie wskazuje na nasilone procesy rozkładu skrzepów, czyli fibrynolizę. To zjawisko może sugerować obecność patologicznych zakrzepów w naczyniach krwionośnych.

Oznaczenie stężenia D-dimerów najczęściej zleca się w podejrzeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Jest to schorzenie charakteryzujące się nieprawidłowym krzepnięciem krwi w żyłach. Najczęściej patologiczne zakrzepy występują w żyłach głębokich kończyn dolnych, ale mogą pojawić się także w innych naczyniach.

Pakiet badań na zakrzepicę

Zakrzepica jest poważną chorobą. Częste podróże na dalekie odległości nie są dla nas rzadkością, a okazuje się, że to właśnie długotrwałe unieruchomienie jest najpowszechniejszą przyczyną zachorowania na zakrzepicę.

Badanie D-dimery Poznań

Wybierając zakup badań w naszym sklepie internetowym, klienci mają możliwość skorzystania z bardziej atrakcyjnych cen oraz częstych obniżek!

Regularnie aktualizowane promocje pozwalają na uzyskanie specjalnych rabatów na wybrane badania oraz pakiety badań. Badaj się regularnie!

Kiedy wykonać badanie D-dimery?

Badanie D-dimery jest zalecane, gdy istnieje podejrzenie nadkrzepliwości. Najczęściej występującymi schorzeniami, które prowadzą do podwyższonych stężeń D-dimerów są zakrzepica żył głębokich oraz żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.

Zakrzepica żył głębokich to częsty problem dotykający głównie naczynia krwionośne w kończynach dolnych. W tej chorobie powstają skrzepy, które blokują przepływ krwi przez naczynia żylne, powodując utrudnienie w prawidłowym przepływie krwi.

Punkt pobrań pn-pt 7-14 oraz sb 8-11!
730 730 710

Sprawdź w pakiecie

Pakiet badań na zakrzepicę

Zakrzepica jest poważną chorobą. Częste podróże na dalekie odległości nie są dla nas rzadkością, a okazuje się, że to właśnie długotrwałe unieruchomienie jest najpowszechniejszą przyczyną zachorowania na zakrzepicę.

Badanie D-dimery Poznań - jak przygotować się do badania?

Wykonaj badanie D-dimery rano.
Podczas badania D-dimery bądź na czczo.
Unikaj stresu i wysiłku fizycznego przed badaniem D-dimery.
Pamiętaj o dobrym nawodnieniu!
Czas oczekiwania na wynik to 1 dzień roboczy.
UMÓW SIĘ

Powiązane badania:

Punkt pobrań pn-pt 7-14 oraz sb 8-11!
730 730 710

D-dimery - interpretacja wyników
  • Aby zweryfikować wyniki badania D-dimerów, porównaj otrzymane rezultaty z wartościami referencyjnymi podanymi w dokumentacji.
  • Precyzyjna interpretacja wyników D-dimerów wymaga zestawienia z danymi klinicznymi, historią choroby i innymi wynikami badań.
  • Ze względu na wiele możliwych przyczyn odchyleń od normy, każdy nieprawidłowy wynik należy skonsultować z lekarzem.
  • Lekarz będzie w stanie odpowiednio zinterpretować wyniki i zaplanować indywidualne postępowanie diagnostyczno-lecznicze.
Objawy zakrzepicy żył głębokich

Pewne dolegliwości mogą świadczyć o rozwoju zakrzepicy. Są to na przykład:

  • ból w okolicy łydek,
  • zaczerwienienie skóry,
  • obrzęk kończyn dolnych,
  • zwiększone ucieplenie zajętej kończyny,
  • bolesność przy ucisku.
Przyczyny podwyższonych D-dimerów

Zwiększone wartości D-dimerów występują u pacjentów chorych na:

  • chorobę niedokrwienną serca,
  • zakrzepicę żylną,
  • zatorowość tętnic płucnych,
  • sepsę.

A także u osób:

  • będących w podeszłym wieku,
  • będących po urazach lub zabiegach chirurgicznych,
  • u kobiet w ciąży (szczególnie 2. i 3. trymestr).
Powikłania zakrzepicy żył głębokich

Nieleczona zakrzepica żył głębokich może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jednym z najgroźniejszych powikłań jest zatorowość płucna. Występuje ona, gdy skrzep przedostaje się z zajętych naczyń kończyn dolnych do płuc, blokując przepływ krwi. Objawy zatorowości płucnej to m.in. nasilona duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel, krwioplucie, gorączka, sinica skóry i błon śluzowych, zaburzenia przytomności. W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast szukać pomocy medycznej.

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę