Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badanie anty-TPO Poznań

Badanie anty-TPO Poznań

Choroby autoimmunologiczne tarczycy są często diagnozowane za pomocą testu na obecność przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO). TPO jest ważnym enzymem uczestniczącym w produkcji hormonów tarczycy, a jego przeciwciała są markerem chorób autoimmunologicznych tego gruczołu.

Badanie anty-TPO Poznań – diagnostyka chorób tarczycy

  • Anty-TPO są autoprzeciwciałami, które organizm produkuje przeciwko swojemu własnemu enzymowi TPO.
  • Wysoki poziom anty-TPO jest często związany z chorobami autoimmunologicznymi tarczycy, takimi jak choroba Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa.
  • Przeciwciała anty-TPO mogą uszkodzić tkankę tarczycy, co prowadzi do niedoczynności.

Pakiet Tarczyca pod kontrolą - w pakiecie taniej!

5 badań z krwi, które są niezbędne do stwierdzenia lub wykluczenia chorób związanych z tarczycą.

Badanie anty-TPO Poznań – cena

Wybierając zakup badań w naszym sklepie internetowym, klienci mają możliwość skorzystania z bardziej atrakcyjnych cen oraz częstych obniżek!

Regularnie aktualizowane promocje pozwalają na uzyskanie specjalnych rabatów na wybrane badania oraz pakiety badań. Badaj się regularnie!

Badanie anty-TPO Poznań – kiedy wykonać?

Badanie anty-TPO jest niezbędne w przypadku podejrzenia chorób tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Te choroby mogą prowadzić do zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Najczęściej wykorzystuje się je w diagnozowaniu choroby Hashimoto, która powoduje uszkodzenie tarczycy i niedobór jej hormonów.

Badanie anty-TPO jest często stosowane w diagnozowaniu choroby Hashimoto. Ta choroba, prowadząca do niedoczynności tarczycy, jest najczęściej spotykana u kobiet po 45. roku życia, ale może wystąpić również u osób młodszych.

Punkt pobrań pn-pt 7-14 oraz sb 8-11!
730 730 710

Sprawdź w pakiecie

Pakiet Tarczyca pod kontrolą - w pakiecie taniej!

5 badań z krwi, które są niezbędne do stwierdzenia lub wykluczenia chorób związanych z tarczycą.

Badanie anty-TPO Poznań - jak przygotować się do badania?

Leki na tarczycę weź PO BADANIU anty-TPO - chyba, że lekarz zaleci inaczej.
Podczas badania anty-TPO musisz być na czczo.
Wykonaj badanie anty-TPO rano.
Unikaj stresu przed badaniem anty-TPO.
Zrezygnuj z wysiłku fizycznego przed badaniem anty-TPO.
Pamiętaj o dobrym nawodnieniu!
Czas oczekiwania na wynik to 1 dzień roboczy.
Kup badanie

Powiązane badania:

Badania + konsultacja u endokrynologa!

Badania + Konsultacja + USG tarczycy

Zestaw badań laboratoryjnych, konsultacji endokrynologicznej oraz badanie USG tarczycy.
Punkt pobrań pn-pt 7-14 oraz sb 8-11!
730 730 710

Niedoczynność tarczycy - jej przyczyny

Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem związanym z niedostateczną produkcją hormonów przez gruczoł tarczowy, co prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Jest to stan spowodowany najczęściej uszkodzeniem tarczycy, ale może być również rezultatem zaburzeń w pracy innych części organizmu.

Niedoczynność tarczycy

  • Tarczyca, gruczoł umiejscowiony w dolnej części szyi, produkuje hormony tyroksynę (T4) i trijodotyroninę (T3), które są kluczowe dla regulacji procesów metabolicznych w organizmie.
  • Pierwotna niedoczynność tarczycy jest wynikiem bezpośredniego uszkodzenia tarczycy, najczęściej spowodowanego chorobą Hashimoto. Może to również wynikać z innych chorób zapalnych, interwencji medycznych lub przyjmowania pewnych leków.
  • Wtórna niedoczynność tarczycy powstaje na skutek niedostatecznej produkcji tyreotropiny (TSH) przez przysadkę mózgową. TSH jest hormonem, który kontroluje pracę tarczycy. Jeżeli przysadka jest uszkodzona przez procesy zapalne, nowotwory, urazy lub inne czynniki, może to prowadzić do wtórnej niedoczynności tarczycy.
  • Trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy jest powiązana z uszkodzeniem podwzgórza i niedoborem tyreoliberyny – hormonu, który uwalnia tyreotropinę.
Jakie badania należy wykonać przy chorobach tarczycy?

Zdiagnozowanie zaburzeń tarczycy często zaczyna się od szeregu badań. Hormon tyreotropowy (TSH) to pierwszy i najważniejszy test. Ale to nie wszystko. Poznajmy inne ważne badania, które pomagają w diagnozie chorób tarczycy.

Lista badań tarczycy

  • Hormony tarczycy: T3 (trójjodotyronina), T4 (tetrajodotyronina lub tyroksyna), kalcytonina, fT3 (wolna frakcja T3), fT4 (wolna frakcja T4)
  • Przeciwciała: anty-TPO (przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej), anty-TG (przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie), anty-TRAB (przeciwciała przeciwko receptorowi hormonu tyreotropowego)
  • Inne badania krwi: wapń całkowity, wapń zjonizowany, PTH (parathormon), tyreoglobulina, glukoza, lipidogram, morfologia, elektrolity, witamina D3, fosfor, magnez, jod
  • Badania obrazowe: scyntygrafia tarczycy, USG tarczycy, biopsja tarczycy.
Niskie anty-TPO

Badanie anty-TPO Poznań

Poziomy anty-TPO, czyli przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej, są ważnym elementem diagnozy chorób tarczycy. Niski lub niewykrywalny poziom anty-TPO jest zwykle znakiem zdrowej tarczycy. Ale nie zawsze.

Znaczenie przeciwciał anty-TPO

Niskie lub niewykrywalne wartości anty-TPO są normalne i zazwyczaj wskazują, że proces autoimmunologiczny nie atakuje tarczycy. Jednak brak przeciwciał anty-TPO nie wyklucza innych chorób tarczycy.

Niezbędne jest przeprowadzenie pełnych testów diagnostycznych, uwzględniających wiele parametrów laboratoryjnych związanych z tarczycą. Przy tym badanie anty-TPO odgrywa kluczową rolę, ale nie jest jedynym wymaganym badaniem.

Wysokie anty-TPO

Wysokie anty-TPO

Terapia schorzeń związanych z wysokim stężeniem przeciwciał anty-TPO jest zawsze dostosowywana do konkretnego pacjenta. Leczenie może obejmować farmakoterapię, interwencje chirurgiczne. Kluczowe jest ściśle przestrzeganie zaleceń medycznych.

Leczenie schorzeń związanych z wysokim anty-TPO

Wysoki poziom anty-TPO może wiązać się z różnymi chorobami tarczycy. Terapia jest indywidualna dla każdego pacjenta i może obejmować leczenie farmakologiczne, chirurgię, czy terapie radiojodem. Istotne jest, aby przestrzegać wszelkich medycznych wytycznych, zwłaszcza w odniesieniu do dawek leków.

Podwyższony poziom anty-TPO może wskazywać na problem z tarczycą i wymaga indywidualnie dopasowanego leczenia. Szczególnie istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, aby zapobiec poważnym powikłaniom zdrowotnym. Badanie anty-TPO stanowi więc ważny element diagnozy i leczenia chorób tarczycy.

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę