Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Biopsja węzłów chłonnych Poznań

Biopsja węzłów chłonnych Poznań

Biopsja cienkoigłowa węzłów chłonnych polega na pobraniu przy pomocy igły komórek z miejsca zmienionego chorobowo, a następnie przebadanie ich przez lekarza patologa w laboratorium. Biopsja jest badaniem pomocnym przy diagnozowania nowotworu lub infekcji.

Kiedy wykonać biopsję węzłów chłonnych?

Wskazania do wykonania biopsji cienkoigłowej węzłów chłonnych:

  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • uwidocznienie węzłów chłonnych w wyniku badania rezonansem magnetycznym,
  • częste gorączki.

Jak wygląda wykonanie biopsji węzłów chłonnych?

Przed pobraniem komórek, lekarz ogląda badany obszar przy pomocy aparatu USG. Po dokładnym wskazaniu miejsca zmienionego chorobowego, lekarz wprowadza cienką igłą cały czas obserwując jej ruch na obrazie USG. Przy pomocy strzykawki zostają zaaspirowane komórki, które następnie zostaną przeniesione na specjalne szkiełko i przekazane do badania w laboratorium. W miejscu pobrania zostanie założony mały opatrunek.

Uważa się, że badanie biopsja cienkoigłowa węzłów chłonnych jest badaniem bezpiecznym. Pobranie komórek nie powoduje bólu u Pacjenta, dlatego też przy tego typu biopsji nie stosuje się znieczulenia. W niektórych przypadkach Pacjent po badaniu może delikatnie krwawić z miejsca pobrania, może pojawić się małe zasinienie lub delikatny ból okolicy, w której była wykonywana biopsja. Zazwyczaj jednak objawy te szybko ustępują i nie powodują żadnych skutków.

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do przystąpienia do biopsji cienkoigłowej węzłów chłonnych. Zalicza się do nich problemy z krzepnięciem krwi czy przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Zobacz także:

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę