Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Biopsja Poznań

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa Poznań

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BACC) jest badaniem, które ma na celu pobranie komórek z miejsca zmienionego chorobowo do oceny mikroskopowej. Dzięki szczegółowej ocenie pobranego materiału, lekarz jest w stanie określić czy zmiana chorobowa ma charakter łagodny czy złośliwy. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa jest najczęściej wykonywanym rodzajem biopsji.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa – rodzaje

W neoMedica Poznań nasi specjaliści wykonują następujące rodzaje biopsji:

Jak przebiega badanie biopsja cienkoigłowa Poznań?

Podczas badania pacjent leży nieruchomo na kozetce. Lekarz przy pomocy głowicy aparatu USG obserwuje obszar, w którym należy wykonać badanie. Po zweryfikowaniu w badaniu ultrasonograficznym miejsca zmienionego chorobowo, specjalista wykonuje nakłucie i specjalną strzykawką pobiera materiał do badań. Bardzo ważne jest, aby w momencie pobrania pacjent leżał nieruchomo. Zwłaszcza przy wykonywaniu biopsji tarczycy oraz ślinianek pacjent powinien na chwilę powstrzymać się m. in. od przełykania śliny czy kaszlu. Po pobraniu, materiał histopatologiczny zostaje utrwalony na szkiełku, a następnie przesłany do oceny do laboratorium.

Badanie uznawane jest za bezbolesne – nie wymaga podania znieczulenia.

Biopsje w neoMedica w Poznaniu:

Biopsja tarczycy

Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest badaniem, które zleca się w przypadku wykrycia guzka lub kilku guzków w tarczycy.

Biopsja cienkoigłowa piersi

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa piersi jest techniką diagnostyczną umożliwiającą ocenę komórek z nieprawidłowych zmian w piersi.

Biopsja ślinanek

Dzięki wykonaniu biopsji cienkoigłowej ślinianek, lekarz może zróżnicować czy u pacjenta rozwija się nowotwór o charakterze łagodnym czy złośliwym.

Biopsja węzłów chłonnych

Biopsja cienkoigłowa węzłów chłonnych polega na pobraniu przy pomocy igły komórek z miejsca zmienionego chorobowo, a następnie przebadanie ich przez lekarza patologa w laboratorium.

Czy biopsja cienkoigłowa Poznań wymaga przygotowania?

Biopsja cienkoigłowa nie wymaga wcześniejszego przygotowania od pacjenta.

Na wizytę podczas której ma być wykonanie badanie biopsji należy zabrać ze sobą DOKUMENTACJĘ, na podstawie której zostało zlecone wykonanie badania biopsji! 

Przed przystąpieniem do badania należy jednak poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, zwłaszcza przeciwzakrzepowych.

Biopsja cienkoigłowa – czy jest bezpieczna?

Biopsja cienkoigłowa uważana jest za badanie bezpieczne. Bardzo ważne jest jednak, by pacjent stosował się do wszystkich zaleceń lekarza – zwłaszcza pozostania w bezruchu podczas nakłucia i pobierania materiału.

W miejscu nakłucia może pojawić się delikatne zaczerwienie, zasinienie, ból czy małe krwawienie. W przypadku, gdy dolegliwości zaniepokoją pacjenta należy zgłosić się do lekarza.

Biopsja cienkoigłowa neoMedica Poznań – czas oczekiwania na wynik

Czas oczekiwania na wynik biopsji cienkoigłowej w neoMedica Poznań to 21 dni roboczych.

W neoMedica w Poznaniu biopsję wykonuje:

Nasi specjaliści:

Bartosz Neneman
lek.

Specjalista z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej. Wykonuje badania USG pacjentom dorosłym oraz dzieciom w każdym wieku.

Nadia Sawicka-Gutaj
Prof. UM dr hab. n. med.

Specjalista endokrynologii. Szczególne zainteresowania naukowe i kliniczne koncentruje wokół chorób tarczycy (nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, guzki tarczycy) oraz zaburzeń metabolicznych i leczenia otyłości.

Joanna Waligórska-Stachura
dr hab. n. med.

Specjalista endokrynologii. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy (nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, guzki tarczycy), przysadki, nadnerczy, gonad i otyłości.

Zobacz także:

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę